BGK i finansowanie agrobiznesu

„Unikatową cechą tych dwóch funduszy jest to, że oprócz bezpłatnej gwarancji do 80% kapitału kredytu rolnik lub przetwórca może otrzymać dotację na spłatę odsetek. W przypadku niektórych kategorii projektów, czy też finalnych odbiorców tego wsparcia, istnieje możliwość spłaty nawet 100% wartości odsetek od kredytu w okresie dwóch lub czterech lat kredytowania” – mówił Mateusz Olszak.
Jak zaznaczył instrumenty gwarancyjne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem beneficjentów. BGK udzielił gwarancji w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych na kwotę 2,4 mld zł, generując tym samym akcję kredytową na poziomie 3 mld zł.
Według Mateusza Olszaka oprócz gwarancji bezpośrednio skierowanych do rolników i przetwórców rolno-spożywczych, BGK posiada także gwarancję Investmax z regwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, która jest wsparciem przeznaczonym dla ogółu przedsiębiorców z sektora MŚP, w tym również mogą z niej korzystać rolnicy i przetwórcy.
Czytaj także: Finansowanie dla agroprzedsiębiorców
Zielony Ład, bezpieczeństwo żywnościowe i deregulacja przepisów
Odnosząc się do ogłaszanych w ostatnim czasie deklaracji Komisji Europejskiej, dotyczących zielonego ładu, wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego UE oraz deregulacji przepisów, przedstawiciel BGK Mateusz Olszak powiedział:
„Dyskusje na poziomie unijnym bardzo mocno wpływają na to, w jaki sposób wdrażamy nasze gwarancje z dotacjami z uwagi na to, że są to środki pochodzące właśnie z Unii Europejskiej. Wdrożony w 2024 r. Fundusz Gwarancji Rolnych Plus (gwarancja Agromax) to element Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.
Stąd wszelkie sygnały mówiące o tym, że idziemy w kierunku uproszczenia, większej efektywności i ograniczenia procedur są pozytywnie odbierane zarówno przez sektor bankowy, jak i kredytobiorców”.