BGK: gwarancje de minimis pomogły pozyskać 100 mld zł kredytów w ciągu 6 lat

BGK: gwarancje de minimis pomogły pozyskać 100 mld zł kredytów w ciągu 6 lat
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Program gwarancji de minimis pomógł ponad 145 tys. przedsiębiorców pozyskać ponad 100 mld zł kredytów w ciągu 6 lat działania, co przełożyło się na utworzenie lub utrzymanie 200 tys. miejsc pracy, poinformowała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka.

Ponad 145 tys. przedsiębiorców uzyskało ponad 100 mld zł kredytów z prograu gwarancji de minimis - podał @BGK_pl #kredyty

– Wspieranie polskich mikro, małych i średnich firm to jedno z głównych zadań Banku Gospodarstwa Krajowego. Flagowym produktem skierowanym do tego sektora są gwarancje de minimis, które ułatwiają firmom otrzymanie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. W ciągu 6 lat działania programu skorzystało z niego już ponad 145 tys. polskich przedsiębiorców, udzieliliśmy ponad 56 mld zł gwarancji, a to oznacza ponad 100 mld zł zabezpieczonych nimi kredytów – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

– To dzięki tym pieniądzom udało się wspomóc polskie przedsiębiorstwa, tak aby mogły dalej się rozwijać, kreować miejsca pracy i konkurować na rynkach nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Wierzę, że te dzisiaj małe i średnie przedsiębiorstwa, będą symbolami polskiej gospodarki w przyszłości – dodała prezes.

Dla kogo pomoc de minimis?

Gwarancje de minimis przeznaczone są dla mikro, małych i średnich firm, które mają zdolność kredytową. Udzielane maksymalnie na 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego, zabezpieczają do 60 proc. kwoty kredytu. Program oferowany jest przez 17 banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz ponad 100 banków spółdzielczych tworzących Spółdzielczą Grupę Bankową oraz Grupę Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Lista banków, w których można ubiegać się o gwarancje dostępna jest tutaj. Przedsiębiorca może uzyskać gwarancję – przy minimum formalności – w tym samym banku, w którym ubiega się o kredyt, podano w materiale.

Program gwarancji de minimis, którego głównym celem jest wsparcie MŚP w dostępie do kredytu, ruszył wiosną 2013 r. Był odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania zarówno działalności bieżącej, jak i inwestycyjnej.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

 

Źródło: ISBnews