Bezpieczne bankomaty. Wojna z gotówką: Wincor Nixdorf: przedewszystkim bezpiecznie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.12.foto.28.a.200xSkimming to nielegalne skopiowanie danych zapisanych na pasku magnetycznym karty płatniczej w celu naniesienia ich na tzw. białą kartę i realizacji nieautoryzowanych transakcji. Do kradzieży tych danych wykorzystywane są tzw. skimmery, czyli elektroniczne urządzenia instalowane najczęściej na czytnikach niezabezpieczonych bankomatów.

Jacek Koszel

Dodatkowo w celu kradzieży numeru PIN przestępcy używają równolegle ukrytych kamer lub fałszywych klawiatur. Skimmery mogą być również użyte przez nieuczciwych pracowników sklepów, punktów usługowych, restauracji etc. Dlatego ważne jest pilnowanie by karta, którą przekazujemy obsłudze w celu uregulowania rachunku, nie znikała z naszego pola widzenia.

CO TO JEST STANDARD EMV I PRZED CZYM CHRONI BANKI, KTÓRE GO WDROŻYŁY?

Nakładka antyskimmingowa na klawiaturę – zabezpiecza przed podejrzeniem nr PIN przez ukrytą kamerę.

To globalny standard dla kredytowych i debetowych kart płatniczych oparty na technologii chipowej opracowany przez Europay International, MasterCard International i VISA International. Standard EMV służy poprawie bezpieczeństwa transakcji kartowych i obniżeniu liczby oszustw związanych z transakcjami kartowymi. Dzięki wdrożeniu tego standardu w 2009 r. we wszystkich trzech zrzeszeniach banków spółdzielczych wprowadzono ochronę przed realizacją na ich bankomatach transakcji oszukańczych za pomocą karty (nielegalnej kopii), której dane skradziono np. w Wielkiej Brytanii.

 

Pętla indukcyjna – najlepsze zabezpieczenie wykrywające skimmer oraz unieruchamiające bankomat.

Ochrona ta wynika z tzw. Liability Shift (przeniesienie odpowiedzialności), czyli zasady wprowadzonej przez Visa i MasterCard w Europie polegającej na tym, że odpowiedzialność za dokonane transakcje oszukańcze ponosi ten podmiot uczestniczący w rozliczeniu transakcji kartowej, który nie wdrożył technologii kart chipowych EMV. EMV nie chroni jednak przed transakcjami oszukańczymi zrealizowanymi poza regionem Unii Europejskiej. Bardzo często ryzyko w takim przypadku ponoszą banki – wydawcy kart. W Wielkiej Brytanii, gdzie 100 proc. bankomatów posiada EMV, po jego wprowadzeniu straty z tytułu skimmingu spadły tylko o 4 proc., gdyż przestępcy zaczęli realizować transakcje oszukańcze poza krajami Unii Europejskiej.

Nakładka antyskimmingowa – uniemożliwiająca założenie skimmera.

Karty chipowe EMV są bowiem kartami hybrydowymi posiadającymi również pasek magnetyczny, przez to nadal podatnymi na skopiowanie. Dlatego, żeby nie popełnić tego samego błędu, z racji coraz częstszych ataków skimmingowych w Polsce, bardzo ważne jest, by poza standardem EMV, bankomaty posiadały również zabezpieczenia antyskimmingowe, czyli różnego rodzaju rozwiązania oferowane przez producentów bankomatów utrudniające lub uniemożliwiające skopiowanie karty. W przypadku nowych urządzeń producenci oferują w standardzie mniej lub bardziej skuteczne zabezpieczenia, natomiast starsze bankomaty należy w nie doposażyć.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI