Bernanke ma argumenty w rękach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196W czasie środowej sesji zostały opublikowane nie najlepsze wyniki dotyczące niemieckiego PMI dla usług w czerwcu. Wprawdzie 50.4 pkt to wartość wyższa niż miesiąc wcześniej, lecz nadal niższa od prognozowanej. Inaczej było w Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźnik PMI dla usług w ostatnim miesiącu okazał się zdecydowanie wyższy niż zakładano (56.9 pkt).

Pozytywnym zaskoczeniem były również informacje o wysokości sprzedaży detalicznej w strefie euro, która osiągnęła poziom 1.0% mdm przy przewidywaniach na poziomie 0.2%. Interesujące okazały się również dane płynące zza Oceanu. Wielkość bilansu handlowego  w USA w maju okazała się zdecydowanie niższa od przewidywań i osiągnęła wartość -45.0 mld USD. Dobre wiadomości napłynęły natomiast z rynku pracy, gdzie w czerwcu, zgodnie  z informacjami opublikowanymi w raporcie ADP, zatrudnienia w sektorze prywatnym wzrosło o 188 tys. To o 28 tys. więcej niż wynikało z prognoz. Dodatkowo, jak poinformował amerykański Departament Pracy, w ostatnim tygodniu spadła liczba składanych wniosków dla bezrobotnych.

Początek czwartkowej sesji powinien być spokojny, ale nie senny. Za Oceanem Amerykanie obchodzą dzisiaj Dzień Niepodległości. W Europie natomiast inwestorzy spodziewają się optymistycznych danych z brytyjskiego rynku nieruchomości. BoE poinformuje o sytuacji systemu bankowego i jego płynności, a także wysokości stóp procentowych. Te zostaną opublikowane również przez EBC. Niecałą godzinę później przemówi Mario Draghi. Ekonomiści spodziewają się przede wszystkim kolejnych zapewnień o stabilizacji sytuacji ekonomicznej w strefie euro. Mimo przewidywalności Włocha, jego słowa powinny dobrze wpłynąć na europejską walutę. Warto zachować czujność.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank