Batalia o brexit trwa. Jak zagłosują brytyjscy posłowie?

Batalia o brexit trwa. Jak zagłosują brytyjscy posłowie?
Brexit Fot. stock.adobe.com/tanaonte
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W sobotę Izba Gmin nie zatwierdziła projektu umowy brexitowej, który został wynegocjowany ze Wspólnotą przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i przyjęty podczas ostatniego szczytu unijnego w Brukseli. Kolejne głosowanie w tej sprawie odbędzie się w tym tygodniu.

Izba Gmin nie zatwierdziła projektu umowy brexitowej, który został wynegocjowany ze Wspólnotą przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i przyjęty podczas ostatniego szczytu unijnego w Brukseli #brexit

Jeśli premier Wielkiej Brytanii nie zdoła w tym tygodniu przekonać Izby Gmin do zagłosowania za wynegocjowanym przez niego projektem umowy brexitowej, Unia Europejska opóźni brexit do lutego 2020 r., informował w niedzielę dziennik „The Sunday Times”. Termin ten miałby być ruchomy, co oznacza, że do brexitu dojść mogłoby wcześniej, o ile przed tym terminem Londyn ratyfikowałby umowę ze Wspólnotą.

Przypomnijmy, że według pierwotnych założeń Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską 31 października.

Czytaj także: Brexit: jest porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Funt drożeje >>>

 

Po niepomyślnym dla siebie głosowaniu w Izbie Gmin premier Boris Johnson wysłał do UE wniosek z prośbą o przełożenie brexitu.

Dalsze losy brexitu ponownie zależą od brytyjskich posłów.

Zamieszanie wokół brexitu negatywne dla złotego

Sobotnia decyzja brytyjskiego parlamentu o odłożeniu w czasie głosowania dotyczącego porozumienia z UE w sprawie brexitu, sygnalizująca nieznaczny wzrost prawdopodobieństwa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, jest lekko negatywna dla kursu złotego względem euro. Jednocześnie wszelkie informacje napływające w kolejnych dniach nt. brexitu będą oddziaływały w kierunku podwyższonej zmienności na rynku walutowym, ocenili analitycy Credit Agricole.

Źródło: ISBnews