Bankowość XXI wieku

Bankowość XXI wieku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O wyzwaniach dla podmiotów finansowych w dobie rewolucji cyfrowej i komunikacyjnej mówi Sławomir Lachowski - wybitny ekspert w zakresie bankowości i finansów, autor koncepcji banków dla klasy średniej i internetowego banku detalicznego

Pokora i wyobraźnia. Pokora przed tym, że wyniki z przeszłości nie mówią wiele i nie powinny nam dawać spokojnego snu. A wyobraźnia musi być zbudowana na szansach, nie na zagrożeniach.

Cyfryzacja zmienia wszystko w naszym życiu – zmienia sposób w jaki pracujemy, uczymy się, wypoczywamy. Jeżeli coś zmienia nas to zmienia klientów banków w sposób radykalny i nieodwołalny. To oznacza, ze banki muszą się w sposób nieodwołalny i radykalny zmienić, aby dostosować swoje produkty, ale przede wszystkim sposób komunikacji i dystrybucji do wymagań klientów.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Nie ma miejsca na ściemę, która polegała na tym, że przyrzekaliśmy jako bankowcy konta za darmo, kredyty za darmo, nie mówiąc o tym jakie są opłaty administracyjne uruchomienia kredytu, czy też jakie są zapiski drobnym drukiem licząc na to, że jeżeli klienci się zorientują, a w końcu to nastąpi, to już będzie za późno, aby się mogli wycofać.

We współczesnym świecie psychologia ludzi zmienia się w taki sposób, że nie wybaczą oni bankom jeżeli nie będą one dostarczać produktów i usług, których rzeczywiście potrzebują, a nie takich na które emocjonalnie dadzą się namówić, a później będą żałować.

Dziś zmienia się nie tylko technologia i sposób dystrybucji, ale też sposób komunikacji. To jest społeczna odpowiedzialność w prawdziwym wydaniu. Bill Gates 30 lat temu powiedział, że bankowość jest czymś, czego ludzie potrzebują, ale banki wcale nie muszą być tymi podmiotami, które te usługi dostarczają. To widać dzisiaj w dobie rewolucji fintechowej, gdzie płatności, wymiana walut, są realizowane w sposób szybszy, lepszy i bardziej przyjazny dla klientów niż w bankach. Musimy wziąć to poważnie pod uwagę, aby móc przetrwać.