Bankowość spółdzielcza w Argentynie: Banco Credicoop spółdzielcza korporacja

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.04.foto.032.150xW Argentynie istnieje tylko jeden bank spółdzielczy - Banco Credicoop, który powstał w 1979 r. w wyniku fuzji 44 spółdzielni kredytowych. Na bazie przejętych instytucji powstało 250 oddziałów stanowiących własność ponad 500 tys. spółdzielców.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

Argentyna jest dziewięć razy większa od Polski (2,8 mln km2), ale o zbliżonej do naszej liczbie mieszkańców (około 40 mln). To najbardziej zurbanizowany kraj Ameryki Łacińskiej, w którym w miastach mieszka 90 proc. ludności, a w stolicy – Buenos Aires – 12 mln osób. W latach 1890-1930 Argentyna należała do najbogatszych państw świata, np. w 1913 r. PKB per capita był na poziomie Niemiec i Francji. Nie została zniszczona przez wojny, lecz siedem kryzysów w okresie od 1970 do końca 1989 r., zrujnowało gospodarkę i zepchnęło ją do grona krajów Trzeciego Świata.

Pieniądz rządzi i… dzieli System finansowy kompletnie załamał się, a państwo zbankrutowało, nie będąc w stanie dalej obsługiwać swojego długu zagranicznego w wysokości 160 mld euro. Kryzys drastycznie zmienił system finansowy. Liczba banków zmniejszyła się z 86 w 2001 r. do 64 w 2010 r. Duży wpływ na to miało wycofanie się z rynku blisko połowy instytucji z kapitałem zagranicznym.

Argentyna wyróżnia się wśród innych krajów Ameryki Łacińskiej najlepiej rozwiniętym spółdzielczym sektorem bankowym. Do jej powstania na początku XX w. przyczynili się emigranci z krajów europejskich, w których już funkcjonowały banki spółdzielcze. Pierwsze spółdzielnie kredytowe zostały utworzone w Buenos Aires na początku XX w. z inicjatywy imigrantów żydowskich.

W 1950 r. z inicjatywy 14 spółdzielni kredytowych powstała Federacja Argentyńskich Kas Kredytowych (FACC) jako instytucja centralna wszystkich ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI