Bankowość i Finanse | Gospodarka | Finansiści o wyzwaniach gospodarczych

Bankowość i Finanse | Gospodarka | Finansiści o wyzwaniach gospodarczych
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
AI, czyli czar rosnącej bańki? Szwedzki ekonomista Carl Benedikt Frey wskazuje, że nawet jeśli ChatGPT nie zabierze nam pracy, może znacznie pomóc nas zastąpić komuś innemu. W 2013 r. opublikował on pracę, w której szacował, że 47% wszystkich miejsc pracy w USA już w następnej dekadzie lub dwóch będzie zagrożonych zastąpieniem przez automatyzację. Obecnie, jak wskazuje, narzędzia takie jak ChatGPT pozwalają znacznie większej […]

AI, czyli czar rosnącej bańki?

Szwedzki ekonomista Carl Benedikt Frey wskazuje, że nawet jeśli ChatGPT nie zabierze nam pracy, może znacznie pomóc nas zastąpić komuś innemu.

W 2013 r. opublikował on pracę, w której szacował, że 47% wszystkich miejsc pracy w USA już w następnej dekadzie lub dwóch będzie zagrożonych zastąpieniem przez automatyzację. Obecnie, jak wskazuje, narzędzia takie jak ChatGPT pozwalają znacznie większej liczbie osób wykonywać wysokiej jakości „kreatywne” zadania. „Zastępowanie miejsc pracy prawdopodobnie nie jest właściwym sposobem myślenia. Chodzi bardziej o demokratyzację i zwiększenie konkurencji, potencjalnie prowadzące do obniżenia płac w niektórych zawodach” – zauważa szwedzki ekonomista.

Dużo większy sceptycyzm prezentuje z kolei dwóch kalifornijskich naukowców, którzy w niedawno opublikowanym artykule wskazują, że AI jest skazana na to, czego inwestorzy boją się najbardziej – na bańkę. „Niezaprzeczalna magia ludzkich rozmów generowanych przez ChatGPT, bez wątpienia umocni wielu, którzy rozpowszechniają fałszywą narrację, że komputery są mądrzejsze od nas i można im ufać, że podejmą za nas decyzje” – zaznaczają. Zauważają jednak, że – podobnie jak funkcja przewidywania tekstu w smartfonach – obecne systemy przewidują jedynie, jakie słowa mogą pojawić się w dalszej części zdania. Każda odpowiedź to równanie prawdopodobieństwa, a nie demonstracja prawdziwego zrozumienia materiału. „AI nie są »inteligentne« w żaden realny sposób – to tylko automatyczne kalkulatory, które wypluwają słowa” – podsumowują eksperci. Źródło: https://futurism.com

Piekło wojny wciąż wśród nas

Szef ONZ Antonio Guterres w rocznicę rosyjskiej agresji wskazał, iż życie Ukraińców jest wciąż żywym piekłem. Podkreślił przy tym, że napad Kremla jest rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych.

W swoim przemówieniu na forum ONZ Guterres zwrócił uwagę, że ok 40% populacji Ukrainy wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad 8 mln Ukraińców, w obliczu powszechnych rosyjskich ataków, uciekło przed wojną, szukając schronienia w innych częściach Europy. „Wojna wywołała kryzys przesiedleń, jakiego nie widziano w Europie od dziesięcioleci. […] Potrzebujemy pokoju, pokoju zgodnego z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym” – zaapelował szef ONZ.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken dodał, że państwa demokratyczne na całym świecie stoją przy Ukrainie, ponieważ porzucenie jej oznacza także porzucenie Karty Narodów Zjednoczonych oraz zasad i reguł, które sprawiają, że czujemy się bezpieczni. „Jeśli nie bronimy tych podstawowych zasad, budujemy świat, w którym prawo sprawia, że silni dominują nad słabymi” – przekonywał Blinken. Źródło: https://www.aa.com.tr

Za wcześnie na optymizm

Laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Paul Krugman ma obawy związane ze zbyt szybkim ignorowaniem przez inwestorów ryzyka inflacji. Łagodzenie polityki monetarnej może ją bowiem ponownie obudzić.

„Jestem trochę zaniepokojony, że rynki mogą wyprzedzać same siebie. Wyceniają one, że inflacja się skończyła, ale to jest wypieranie rzeczywistości i chęć tworzenia samospełniającej się przepowiedni” – przekonuje Krugman. Jak dodaje, jeżeli inflacja będzie szybko spowalniać, istnieje ryzyko zbyt wysokiego stopnia pewności, że walka jest już zakończona. „Jeśli rynki finansowe rozluźnią się, mając przekonanie, że zagrożenie inflacyjne zostało zażegnane, może to w pewnym stopniu doprowadzić do ponownego wzrostu inflacji” – wskazuje noblista.

Ostatnie prognozy ekonomistów zakładają krótką recesję w 2023 r., po której FED obniży stopy procentowe, aby pobudzić wzrost gospodarczy. Krugman zauważa jednak, że dane z gospodarki zawsze przychodzą z pewnym opóźnieniem. „Żyjemy w bardzo bezładnych czasach rządzonych przez wiele niewiadomych” – podsumowuje amerykański ekonomista. Źródło: https://www.bloomberg.com

Nowy rodzaj wojny

Frans Timmermans, wiceszef KE ds. europejskiego zielonego ładu wskazuje, że bez działań na rzecz klimatu świat stanie wkrótce w obliczu wojen o żywność i wodę.

Przemawiając na 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Timmermans podkreślał, że globalne ocieplenie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa na świecie i zaapelował, aby trwające kryzysy geopolityczne nie zniweczyły wysiłków zielonej transformacji. „Klimat i bezpieczeństwo, to ta sama rzecz” – wskazał europejski komisarz ds. klimatu.

Jak zauważył, w społeczeństwie rodzi się obecnie poczucie pilności, które musi zostać wykorzystane przez rząd i sektor prywatny po to, by wdrożyć przełomowe zmiany. „Jeśli tego nie zrobimy, nie mam wątpliwości, że moje dzieci i wnuki będą toczyć wojny o wodę i żywność” – stwierdził Timmermans. Źródło: https://www.cnbc.com

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK