Bankowość i Finanse | Commerzbank | Pandemia pogrzebała transakcję

Bankowość i Finanse | Commerzbank | Pandemia pogrzebała transakcję
Fot. whyframeshot/stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
To miał być największy deal bankowy ostatnich lat w Europie Środkowo-Wschodniej. Okazuje się jednak, iż Commerzbank jest dziś skłonny raczej do zaciskania pasa aniżeli pozbywania się kolejnych aktywów. Dlatego mBank w dalszym ciągu pozostanie w niemieckich rękach.

W pierwszej połowie maja niemiecki gigant poinformował, że zdecydował się zachować swój dotychczasowy pakiet kontrol-ny w mBanku (69,31% udziałów) i tym samym zawiesza plany dotyczące jego sprzedaży. Tym samym położył kres trwającym od września ub.r. dywagacjom, kto stanie się właścicielem znanej z innowacyjności, polskiej instytucji finansowej. Oficjalną przyczyną jest słabnąca od początku tego roku wycena mBanku. Bettina Orlopp, dyrektor finansowy Commerzbanku, przekonuje, że sprzedaż aktywów ma sens tylko wtedy, gdy osiągają one odpowiednią cenę.

Obecne otoczenie rynkowe, naznaczone kryzysem związanym z epidemią koronawirusa, nie pozwala na atrakcyjną wycenę zgodną z wartością mBanku – uważa.

Trudno się z tą oceną sytuacji nie zgodzić. Od stycznia akcje mBanku spadły o ponad połowę, to zaś oznacza, że wszystkie udziały Commerzbanku wycenione są obecnie na poziomie 1,2 mld euro, w porównaniu z ponad 2 mld euro na początku roku. Wychodzi na to, że różnica ok. 800 mln euro jest dla Niemców nie do przełknięcia.

Trzeba liczyć straty, ale strategia Commerzbanku 5.0 bez zmian

Przedstawiciele drugiej pod względem wielkości aktywów niemieckiej instytucji finansowej twierdzą, że rezygnacja ze sprzedaży mBanku w żadnym stopniu nie wpłynie na wcześniej ogłoszoną strategię Commerzbanku 5.0, która zakłada m.in. spadek kosztów o nawet 600 mln euro do 2023 r.

Po wdrożeniu strategii Commerzbank dąży do osiągnięcia zwrotu z kapitału rzeczowego w wysokości ponad 4% w perspektywie średnioterminowej. Współczynnik kapitałowy ma pozostać na poziomie 12-13%. W połączeniu z docelowym zwrotem z kapitału rzeczowego powinno to umożliwić wypłacanie regularnych dywidend – informował jeszcze we wrześniu ub.r. niemiecki bank.

Ale naszym zachodnim sąsiadom nie dopisuje na razie szczęście. Lockdown wywołany pandemią koronawirusa nie tylko pogrzebał szansę na sfinalizowanie sprzedaży pakietu kontrolnego mBanku (przynajmniej na razie), ale też mocno skomplikował kondycję ekonomiczną samego Commerzbanku, który tak naprawdę od kryzysu w 2008 r. nie potrafił wyjść na prostą. Na nic się zdała pomoc rządu federalnego, w I kw. br. instytucja zaksięgowała skonsolidowaną stratę w wysokości 295 mln euro, wobec zysku 122 mln euro rok wcześniej. Rentowność netto kapitałów własnych za pierwsze trzy miesiące br. była na poziomie -4,4%, w porównaniu do 1,8% w analogicznym okresie ub.r.

Opłaty z tytułu ryzyka w 12 miesięcy – w związku ze skutkami pandemii – wzrosły ponad czterokrotnie: z 78 do 326 mln euro. Na kwotę tę złożyło się 111 mln euro korekt z tytułu oczekiwanych strat kredytowych oraz 74 mln euro z tytułu strat rzeczywistych. Niemcy spodziewają się, że opłaty w wysokości od 1 do 1,4 mld euro wpłyną na tegoroczny ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK