Bankowcy wybrali najciekawszy project fintech

Bankowcy wybrali najciekawszy project fintech
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czwarta sesja konferencji IT@Bank 2017 wywołała spore zainteresowanie - sześć firm z branży IT przedstawiało swoje rozwiązania dla biznesu, a obecni na sali w głosowaniu przesądzili o tym, która z nich zwycięży.

Organizatorzy IT@Bank swój scenariusz podpatrzyli chyba u Alfreda Hitchcocka. Oto bowiem przed czwartą częścią konferencji głos zabrał dr Anthony Harrington, partner zarządzający Gartner Polska, który przedstawił wnioski z właśnie opublikowanych prognoz rozwoju rynku finansowego do 2030 r. Wnioski, które wywołały zapewne dreszcze u sporej części uczestników. Jeżeli kogoś nie poruszyła wiadomość, że już około 2030 r. ludzie będą negocjowali ze sztuczną inteligencją warunki kredytu hipotecznego właśnie zakupionego domu, albo że za kilkanaście lat znaczącą grupą klientów nie będą ludzie, tylko rzeczy, to zapewne usłyszał, iż zatrudnienie w sektorze bankowym spadnie o… 75%.

To już się dzieje. Popularyzacja bankowości elektronicznej, kanały online komunikacji z klientem, portale społecznościowe stworzyły na rynku nową niszę, która rozrasta się bardzo gwałtownie – chodzi o sektor gospodarki obejmujący podmioty oferujące usługi finansowe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, czyli fintech. Banki wciąż obawiają się konkurencji z tej właśnie strony, mimo że coraz częściej wchodzą we współpracę z takimi firmami. W trakcie czwartej sesji IT@Bank 2017 mogliśmy usłyszeć prezentacje sześciu fintechów, które na bieżąco były komentowane przez zgromadzonych specjalnie w tym celu panelistów.

Na początku dowiedzieliśmy się od Bartosza Petryńskiego i Jędrzeja Małolepszego, współzałożycieli firmy BillTech, jak ułatwić klientom wykonanie podstawowego zadania w bankowości online. Następny w kolejności był Maciej Kaczkowski, prezes Enamor International Sp. z o.o., opowiadający o bezpieczeństwie cybernetycznym. Dość intrygujące było też wystąpienie Łukasza Dziekana i Piotra Stappa z FinAi, pragnących ułatwić klientom korzystanie z bankowości. W podobnym duchu wypowiadał się Rafał Kosno, prezes Waywera. Z kolei Paweł Mączka ze Storware poruszył temat AI w systemach bezpieczeństwa, a Jakub Zowczak z WealthArc GmbH – rozwiązań dla specjalistów zarządzających portfelami najbogatszych.

Prezentacjom przysłuchiwali się eksperci pod wodzą moderatota – Andrzeja Kawińskiego, sekretarza Rady Programowej IT@BANK: Magdalena Borowik, doradca Ministra Cyfryzacji; Mariusz Kaczmarek, wiceprezes Euro Bank S.A., Bartłomiej Nocoń, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Pekao S.A. oraz Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO BP.

Najwięcej głosów otrzymało wystąpienie firmy Billtech – czyżby zadziałała reguła pierwszego wrażenia? Fintech będzie miał możliwość szerszego zaprezentowania swojej idei na łamach „Miesięcznika Finansowego BANK”. Podobną szansę otrzymają zresztą wszyscy prelegenci – co zaproponował Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.