Bankowcy oczekują pogorszenia jakości portfela kredytowego wskutek podwyżek stóp procentowych
67 proc. badanych przez ZBP i Minds & Roses ocenia, że nie istnieje realna potrzeba zastąpienia obecnych stawek referencyjnych WIBOR dla kredytów hipotecznych innymi stawkami. Z kolei 29 proc. ankietowanych wyraża pogląd, że jest potrzeba zastąpienia obecnych stawek referencyjnych WIBOR dla kredytów hipotecznych innymi stawkami.
Udział kredytów zagrożonych
Z danych przedstawionych przez ZBP wynika, że w I kwartale 2022 udział kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych ogółem wyniósł 2,35 proc., czyli nieznacznie wzrósł(o 0,04 pp.) wobec poziomu notowanego w poprzednim kwartale.
W okresie niskich stóp procentowych, tj. od maja 2020 roku do września 2021 roku, banki udzieliły ok. 340 tys. nowych kredytów zarówno na zakup mieszkań na własne potrzeby kredytobiorców, jak i w celach inwestycyjnych.
Wzrost zainteresowania klientów kredytami ze stałą stopą
Ponad 3/4 środowiska bankowego (76%) zauważa wśród klientów wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi ze stałym / czasowo stałym oprocentowaniem, wynika także z sondażu.
Zdaniem 71% ankietowanych, w Polsce potrzebny jest wspierany przez państwo system długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, podano także.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 11-24 maja. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 87 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.