Banki w nowej odsłonie „Czystego Powietrza”
„Z danych na 30 grudnia ubiegłego roku wynika, że od momentu kiedy uruchomiliśmy ścieżkę bankową czyli od lipca 2021 roku do końca roku 2022 zostało złożonych w bankach 4586 wniosków o kredyt i o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu w ramach programu „Czyste Powietrze” – powiedział Paweł Mirowski w rozmowie z BANK.pl. Wartość dotacji w tych wnioskach to ok. 109,6 mln zł.
Odnosząc się do zmian w programie „Czyste Powietrze”, które weszły w życie od początku 2023 roku i dotyczą także zasad kredytowania w ramach programu wyraził nadzieję, że w wyniku zmian w programie dojdzie do zwiększenia udziału składanych wniosków w tzw. „ścieżce bankowej” do minimum 1/3 ogólnej liczby wniosków.
Z wnioskiem o kredyt trzeba jeszcze poczekać
Nabór wniosków od dotacje zgodnie ze zmienionym programem „Czyste Powietrze” rozpoczął się 3 stycznia br. Wnioski można wypełniać w tzw. Generatorze wniosków o dofinansowanie i przesyłać do odpowiedniego wfośigw.
Na razie jednak w żadnym z banków nie można jeszcze składać wniosków o kredyt i o dotację przeznaczoną na częściową spłatę tego kredytu w ramach zmienionego programu. Jak nas poinformowano w NFOŚiGW banki dostosowują jeszcze swoje systemy informatyczne do zmian w programie.
NFOŚiGW będzie na bieżąco informował o terminach, w których poszczególne banki będą gotowe do przyjmowania wniosków kredytowych połączonych z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Informacja taka dostępna będzie również na stronach banków udzielających kredyty.
W „Czystym Powietrzu” siedem banków komercyjnych i banki spółdzielcze z obu zrzeszeń
Ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje możliwość objęcia kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji (EFPiG), którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Dzięki tym gwarancjom, banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.
Maksymalna kwota kredytu objętego gwarancją to 150 000 zł. Gwarancja zostanie udzielona do 80% kwoty kredytu pozostającego do spłaty.
Kredyty Czyste Powietrze uruchomiło dotąd siedem banków, w tym szereg banków spółdzielczych ze zrzeszeń SGB i BPS.