Banki: w I kwartale będzie trudniej o kredyt na mieszkanie
W I kwartale tego roku banki przewidują znaczne zaostrzenie polityki kredytowej oraz istotny spadek popytu na kredyty w segmencie kredytów mieszkaniowych. Do takich wniosków dochodzimy po analizie ankiety Narodowego Banku Polskiego skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych.
Jak co kwartał Narodowy Bank Polski przepytał przewodniczących komitetów kredytowych w celu określenia kierunku zmian polityki kredytowej w trzech segmentach: kredytów dla przedsiębiorstw, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumpcyjnych. Zgodnie z deklaracjami bankowców, największe zmiany czekają nas w segmencie mieszkaniowym.
Kredyty mieszkaniowe
Ostatni kwartał 2015 roku charakteryzował się znacznym zaostrzeniem kryteriów i istotnym wzrostem marż kredytowych. Według banków wpływ na to miały zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczące szacowania zdolności kredytowej, wycofanie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE) z systemu prawnego oraz ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą. Część instytucji zmieniła także swoją politykę biznesową, kładąc mniejszy nacisk na rozwój tej części segmentu kredytowego. Pomimo zaostrzenia polityki kredytowej, banki odnotowały wzrost popytu. Odpowiedzialne za to są nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych oraz zmiany w zakresie wkładu własnego od stycznia 2016 roku.
W ocenie ankietowanych banków w I kwartale tego roku musimy oczekiwać dalszego zaostrzenia polityki kredytowej oraz spadku popytu.
Kredyty konsumpcyjne
W zakresie kredytów konsumpcyjnych w ostatnim kwartale 2015 roku nie odnotowano znaczących zmian w polityce kredytowej. W niektórych bankach obniżone zostały marże kredytowe, ale odnotowano wzrost pozaodsetkowych kosztów kredytu. Przyczynami podwyższenia np. prowizji są utrzymujące się niskie stopy procentowe oraz zmiany w sposobie ustalenia maksymalnej wysokości odsetek. Chcąc utrzymać dotychczasową zyskowność na kredytach konsumpcyjnych, banki zostały zmuszone do podwyższenia kosztów pozaodsetkowych.
W ostatnim kwartale odnotowano także niewielki wzrost popytu na tego rodzaju kredyty i w nadchodzących miesiącach banki oczekują dalszego wzrostu popytu. Należy także spodziewać się złagodzenia polityki kredytowej w niektórych bankach, na co będzie miała wpływ rosnąca presja konkurencyjna.
Kredyty dla przedsiębiorstw
W segmencie kredytów dla firm odnotowano zaostrzenie kryteriów dla dużych przedsiębiorstw, jednak skala tych zmian było niewielka. Kryteria udzielania kredytów dla małych i średnich firm się nie zmieniły. W IV kwartale 2015 roku ankietowane banki podwyższyły marże dla kredytów z większym ryzykiem, wzrosły także pozaodsetkowe koszty kredytów. Takiej polityce kredytowej sprzyjały planowane wprowadzenie podatku bankowego oraz wzrost obciążeń z tytułu BFG. Istotnym czynnikiem była także przewidywana sytuacja gospodarcza.
W I kwartale tego roku banki oczekują utrzymania popytu na dotychczasowym poziomie oraz planują nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej.
Michał Krajkowski
Główny Analityk
Notus Doradcy Finansowi