Banki w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w badaniach EBI
Celem EBI było zbadanie strategii największych banków międzynarodowych działających w regionie CESEE oraz ich lokalnych oddziałów, z uwzględnieniem specyfiki regionu.
Badanie zostało przeprowadzone w marcu i kwietniu 2024 roku.
Ostatnie sześć miesięcy przed badaniem było bardzo pozytywne dla banków w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Zacieśnianie podaży kredytów, które rozpoczęło się w 2022 roku, dobiegło końca. Banki spodziewają się większego popytu na kredyty inwestycyjne o hipoteczne.
Czytaj także: Banki Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu miesięcznika The Banker
Banki w krajach CESEE poprawiły swoją rentowność
Sześć największych grup działających w krajach CESEE w okresie od 2021 do 2023 roku zwiększyło ponad dwukrotnie sumę zysków. W 85% stało się tak dzięki wyższym marżom odsetkowym. Banki twierdzą, że rentowność w regionie w porównaniu z ogólnymi operacjami grupy uległa poprawie.
Około jednej piątej banków (więcej niż w poprzedniej rundzie badania) stwierdziło, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedało część aktywów lub oddziałów (około 10%) lub zrestrukturyzowało swoją działalność (poniżej 20%) i spodziewa się dalszych tego typu działań w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Niektóre duże grupy bankowe z regionu nadal są obecne w Rosji.
Redukcja zadłużenia na poziomie grupy, czyli obniżenie wskaźnika kredytów do depozytów była znacząca przed 2017 rokiem, ale spowolniła w ostatnich latach.
Zdecydowana większość banków przewiduje, że wskaźnik kredytów do depozytów pozostanie stabilny, a jedna piąta banków przewiduje, że ten wskaźnik w ich przypadku wzrośnie.
Żadna z grup bankowych nie spodziewa się spadku wskaźnika.
Czytaj także: Banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej kupują złoto
Więcej banków w krajach CESEE planuje ekspansję
Oczekuje się, że sytuacja finansowania na poziomie grupy ulegnie dalszej poprawie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, głównie dzięki składnikowi detalicznemu.
W swych długoterminowych strategiach operacyjnych w krajach CESEE grupy bankowe skłaniają się ku ekspansji (58%, w porównaniu z 50% w poprzedniej rundzie badania i 45% w rundzie przed nią) lub stabilności (33%).
Mniej niż 10% grup bankowych planuje selektywnie ograniczyć działalność w regionie.
Banki przewidują, że sytuacja kredytów zagrożonych pozostanie niezmieniona w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.