Banki w 2023 roku nie będą musiały płacić składki na fundusz gwarancyjny

Banki w 2023 roku nie będą musiały płacić składki na fundusz gwarancyjny
Piotr Tomaszewski, Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Źródło: Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki w 2023 roku nie będą musiały płacić składki na fundusz gwarancyjny, będą obciążone tylko składką na fundusz przymusowej restrukturyzacji, ale niższą niż w 2022 roku, kiedy wyniosła 1,69 mld zł - poinformował prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski.

Składka na fundusz gwarancyjny banków w 2023 roku nie będzie naliczana, w przyszłym roku banki będą obciążone tylko składką na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków.

„Decyzję o wysokości składek sektora bankowego na BFG ustala co roku Rada BFG, ale można oczekiwać, że składka ta wynieść może mniej niż w 2022 r.” – powiedział Tomaszewski.

Poziom składek banków na BFG

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła w lutym 2022 roku łączny poziom składek banków na BFG w 2022 r. na poziomie 3,7 mld zł wobec 2,23 mld zł, co oznaczało wzrost o 66 proc. w ujęciu rok do roku i o 16,6 proc. względem 2020 r.

Czytaj także: Rada BFG ustaliła stawkę funduszy ochrony środków gwarantowanych banków na 2023 r. >>>

W ramach łącznej kwoty składek w 2022 roku 2.008 mln zł miało być przeznaczone na fundusz gwarancyjny banków, a 1.693 mln zł na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków. Składki na fundusz gwarancyjny były pobrane tylko w I kwartale, bo potem BFG zawiesił ich naliczanie. Wysokość zapłaconej przez bank składki na ten fundusz wyniosła więc ostatecznie 502 mln zł.

W październiku Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego obniżyła docelowy poziom środków systemu gwarantowania depozytów w bankach do 1,6 proc., a obecny poziom wynosi jest wyższy i wynosi 1,83 proc.

Źródło: PAP BIZNES