Banki, rynek, klienci: Sygnały listopad

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.01.foto.25.a.100xBANK DLA SENIORA

Bank poprzez listonosza dostarcza emerytom i rencistom gotówkę do domu. Posiadacz konta NESTOR bezpłatnie realizuje zlecenia stałe i polecenia zapłaty, jest też objęty ubezpieczeniem NNW i assistance.

 

 

Może ponadto liczyć na pomoc specjalisty w razie drobnych napraw domowych, awarii instalacji, zacięcia się zamka czy kradzieży kluczy. W pakiecie są też pomoc medyczna – wizyta lekarza, dostawa leków i sprzętu rehabilitacyjnego oraz opieka po hospitalizacji. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 5 zł, jednak może zostać zdjęta, jeśli senior dokonuje płatności kartą na kwotę przekraczającą 500 zł. Wszystko to, a nawet więcej oferuje Bank Pocztowy. Naśladownictwo ze wszech miar wskazane!

CENA RYZYKA

Karty kredytowe zamiast źródłem dochodów mogą stać się dla banków kulą u nogi. Powodem z jednej strony jest kryzys i coraz większe ryzyko, że nie będą one spłacane, z drugiej zaś spadek maksymalnego oprocentowania kredytów wynikający z przepisów antylichwiarskich. Banki, nie mogąc swobodnie ustalać oprocentowania, zaczęły podnosić opłaty za wydanie i użytkowanie kart. Na przykład w Citibanku srebrna karta kosztowała w pierwszym roku 30 zł bądź też klient otrzymywał ją darmo, jeśli korzystał z niej aktywnie. Obecnie podstawowa stawka to 60 zł, a po obniżce 30 zł. Oprócz podnoszenia opłat za karty widoczne jest w bankach zacieśnienie polityki przyznawania plastikowych pieniędzy. Z wydawania kart jedynie na podstawie oświadczenia o dochodach wycofały się m.in. GE Money Bank, Invest Bank i Lukas Bank. Część banków podniosła również minimalne dochody pozwalające starać się o przyznanie karty.

KONTO Z PAKIETEM ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI