Banki nie muszą wnieść wpłaty do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców za III kwartał 2021 roku

Banki nie muszą wnieść wpłaty do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców za III kwartał 2021 roku
Fot. stock.adobe.com/Andrii Yalanskyi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W opinii Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przez kredytodawców za trzeci kwartał 2021 r. - podał KSF w uchwale.

„W opinii Komitetu Stabilności Finansowej nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przez kredytodawców za trzeci kwartał 2021 r.” – napisano.

Wydając opinię, Komitet wziął pod uwagę dane dotyczące wielkości portfeli kredytów mieszkaniowych na koniec drugiego kwartału 2021 r. przekazane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Nie przybywa wniosków o wsparcie od kredytobiorców

Ponadto, zgodnie z informacjami uzyskanymi od Banku Gospodarstwa Krajowego stan środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na koniec 2021 r. wyniósł 607,7 mln zł.

„W czwartym kwartale 2021 r. nie zaobserwowano wzrostu liczby wniosków o wsparcie, jak również nie złożono żadnego wniosku o pożyczkę na spłatę zadłużenia. Kwota zrealizowanych wypłat, jak również kwota przyszłych zobowiązań Funduszu Wsparcia Kredytobiorców z tytułu przyznanych, ale niewypłaconych jeszcze rat wsparcia jest niska w porównaniu z wartością środków pozostających w dyspozycji Funduszu” – dodano.

Dla kogo wsparcie?

Fundusz wsparcia kredytobiorców jest przeznaczony dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i mają problemy ze spłacaniem rat kredytu mieszkaniowego.

Środki, którymi dysponuje Fundusz pochodzą z wpłat kredytodawców, czyli banków.

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl