Banki nie będą musiały wnosić opłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców za I kw. 2020 r.

Banki nie będą musiały wnosić opłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców za I kw. 2020 r.
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki nie będą musiały wnosić opłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców za I kwartał 2020 roku - uznał Komitet Stabilności Finansowej.
W opinii Komitetu Stabilności Finansowej nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty na #FunduszWsparciaKredytobiorców przez kredytodawców za pierwszy kwartał 2020 r. #banki #KSF

„W opinii Komitetu Stabilności Finansowej nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przez kredytodawców za pierwszy kwartał 2020 r. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Banku Gospodarstwa Krajowego na koniec czerwca stan środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wyniósł 612,6 mln zł” – napisano.

Czytaj także: Koronawirus a kredyt: 3 koła ratunkowe dla zadłużonych, nie tylko wakacje kredytowe >>>

KSF podał, że w pierwszym półroczu 2020 r. nie zaobserwowano istotnego wzrostu liczby wniosków o wsparcie, w szczególności po wystąpieniu pandemii COVID-19. Podobnie, nie złożono żadnego wniosku o pożyczkę na spłatę zadłużenia.

„Kwota przyszłych zobowiązań Funduszu Wsparcia Kredytobiorców z tytułu przyznanych, ale niewypłaconych jeszcze rat wsparcia jest niska w porównaniu do wartości środków tego Funduszu – na koniec czerwca br. wyniosła 6,4 mln zł” – napisano.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma zgromadzone wystarczające środki na realizację swoich zadań

„W związku z powyższym w opinii Komitetu Stabilności Finansowej, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma obecnie zgromadzone wystarczające środki na realizację swoich zadań” – dodano.

W 2015 roku Sejm przyjął ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, która zobowiązuje pewne kategorie kredytodawców do dokonania wpłaty na Fundusz, w wysokości proporcjonalnej do wielkości posiadanego portfela kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni. 

Źródło: PAP BIZNES