Banki: Księżna Kate – biznes na Wyspach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2012.k4.foto.025.250xWiosną 2011 r. relację na żywo z uroczystego ślubu Williama i Kate oglądało ponad 2 mld ludzi na całym świecie. W grudniu 2012 r. świat oszalał ponownie - pałac Buckingham potwierdził, że para spodziewa się dziecka, co miało natychmiastowy oddźwięk. Zainteresowanie nie powinno dziwić - to urealnienie bajki o zwykłej dziewczynie i królewiczu... a w tle ogromny biznes.

Bogdan Sadecki

Większości ludzi Wielka Brytania kojarzy się z monarchią, istnieniem kraju, gdzie pojęcia król, królowa, książę nie należą do historii. Monarchia jest to najstarsza świecka instytucja w Wielkiej Brytanii z ponad 1000-letnią historią przerwaną na jedenastoletni okres republiki (1649-1660). Tytuł królewski dziedziczy się, po śmierci monarchy na tronie zasiada jego najstarszy syn lub najstarsza córka, jeśli monarcha nie posiada męskiego potomstwa. Panujący jest równocześnie głową ko-ścioła anglikańskiego, dlatego też musi być protestantem.

Publiczne i prywatne życie współczesnej brytyjskiej rodziny królewskiej od wielu już lat stanowi jeden z ulubionych tematów dla prasy brukowej na świecie. Publikowane są coraz to nowsze, oficjalne i nieoficjalne, biografie członków rodziny (szczególnie tragicznie zmarłej lady Di).

Obecni ulubieńcy to księżna Catherine i książę William – można powiedzieć młodsza wersja pary sprzed lat – lady Diany i księcia Karola. Wiele wskazuje na to, że ich przyszłość może ułożyć się szczęśliwiej. Parę łączy silne uczucie, co zauważają obserwatorzy, a ta tego nie ukrywa.

Pałac Buckingham dzięki księżnej Kate zwiększył obroty

Wystawiona na widok publiczny w pałacu Buckingham suknia ślubna Kate Middleton, obecnie księżnej Cambridge Catherine, przyciągała tłumy dodatkowych turystów latem ub. r. i przysporzyła pałacowi dodatkowych obrotów, m.in. ze sprzedaży biletów i pamiątek.

Królowa udostępniła pałacowe wnętrza zwiedzającym po pożarze zamku Windsor mającym miejsce w 1992 r. – teraz przyciąga on turystów z całego świata. Dochody przynosi również sprzedaż pamiątek, albumów i książek. Trudno jednak jest oszacować, czy te dochody przewyższają kwoty przeznaczone na utrzymanie rodziny królewskiej (wydatki królowej i rodziny finansowane są z tzw. Civil List – pieniędzy podatników).

W ubiegłym sezonie turystycznym rezydencję Elżbiety II w porównaniu z poprzednim rokiem odwiedziło aż 191 tys. osób więcej. Silnym magnesem dla tłumów (według tygodnika „Sunday Telegraph”) była suknia, którą Middleton miała na sobie w opactwie westminsterskim 29 kwietnia 2011 r. w dniu ślubu z wnukiem Elżbiety II księciem Williamem.

Pałac Buckinghamu zarobił w roku ubiegłym 10 mln funtów na biletach, czyli o 3,5 mln więcej niż w 2010 r. Sprzedaż pamiątek również imponująco wzrosła o 1,7 mln funtów do poziomu 3,87 mln funtó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI