Bank Światowy chce zmiany swojej misji, modelu operacyjnego i zdolności finansowych
Kierownictwo Banku Światowego chce, aby propozycje zmiany misji, modelu operacyjnego i zdolności finansowych były gotowe do zatwierdzenia w październiku 2023 r. przez wspólny Komitet Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Według rzecznika Banku Światowego dokument zawiera szczegółowe informacje na temat zakresu, podejścia i harmonogramu ewolucji.
Głównym założeniem zmian jest poważne zwiększenie zdolności kredytowej w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym i innym globalnym kryzysom. Polegać to ma głównie na podwyższeniu kapitału oraz wprowadzeniu nowych narzędzi kredytowych.
Negocjacje z akcjonariuszami w sprawie przedłożonych propozycji będą trwały do czasu wspólnego spotkania w kwietniu.
Potrzebne podwyższenie kapitału Banku Światowego
Reforma wielostronnych banków rozwoju była już tematem gorących debat w ostatnich miesiącach. Kraje rozwijające się stanęły bowiem w obliczu dużej presji w związku z wysoką inflacją, niedoborami energii i żywności, napędzanych wojną Rosji w Ukrainie, spowolnieniem wzrostu, rosnącym zadłużeniem i rosnącą podatnością na wstrząsy klimatyczne.
W takiej sytuacji struktury Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które zaprojektowano pod koniec drugiej wojny światowej, stały się nieadekwatne do radzenia sobie z globalnymi wyzwaniami.
Udzielanie pożyczek na zmiany klimatyczne, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo żywnościowe i inne potrzeby wymaga podwyższenia kapitału
Bank Światowy bada różne opcje zmian wokół potencjalnego podwyższenia kapitału i zmian w strukturze kapitału w celu odblokowania większej liczby pożyczek i nowych narzędzi finansowania, takich jak gwarancje dla pożyczek sektora prywatnego i inne sposoby mobilizacji większego kapitału prywatnego.
Może nowy fundusz powierniczy?
Wśród rozważanych propozycji są też wyższe limity kredytowe, niższe wymagania dotyczące kapitału własnego na pożyczkę i wykorzystanie kapitału na żądanie, czyli pieniędzy deklarowanych, ale niewpłaconych przez rządy akcjonariuszy w celu udzielania nowych pożyczek. Ta zmiana znacznie zwiększyłaby kwotę pożyczek w porównaniu do obecnych warunków, gdy wykorzystuje się wyłącznie kapitał wpłacony.
Według agencji Reutersa mapa drogowa Banku Światowego ostrzega, że udzielanie pożyczek na zmiany klimatyczne, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo żywnościowe i inne potrzeby wymaga podwyższenia kapitału w celu zwiększenia zdolności pożyczkowej.
Inną opcją jest zwiększenie przez kraje będące udziałowcami okresowych wpłat do funduszu pożyczkodawcy dla najbiedniejszych krajów świata, Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), które spadły w ostatnich latach pomimo rosnących potrzeb.
W ofercie jest tajże opcja utworzenia nowego funduszu powierniczego w celu udzielania kredytów preferencyjnych dla krajów o średnich dochodach. Fundusz miałby podobną strukturę do IDA, z regularnymi uzupełnieniami finansowania, które byłyby oddzielony od struktury kapitałowej banku.
Bank Światowy szacuje, że ewolucja misji polegającej na zwiększaniu pożyczek klimatycznych przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych wyników rozwojowych, wymaga dodatkowych zasobów ludzkich i budżetowych, które spadły realnie o 3 proc. w ciągu ostatnich 15 lat.