Bank Polskiej Spółdzielczości SA: Idziemy w(pod) górę!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.04.foto.16.a.100xMirosław Potulski, prezes Banku BPS nie kryje determinacji: - Możliwa jest synergia operacyjna w układzie biznesowym banków zrzeszających i pokazanie się na rynku jako jedna silna grupa, która w sposób kompleksowy obsługuje swoich klientów.

Absolutnie jestem za tym, aby banki spółdzielcze utrzymały odrębność finansową, konsolidacja nie wchodzi w grę – zastrzega M. Potulski. – Możemy iść w górę razem, jako sektor mamy 77 miliardów zł sumy bilansowej, 48 miliardów zł depozytów i 32 miliardy zł kredytów. Nadwyżka wolumenu depozytów nad kredytami to 16 miliardów zł, przy 20 proc. rezerwie płynnościowej, możemy aktywować na rynku 8 miliardów złotych! Dlaczego tego nie robimy? Po pierwsze, banki zrzeszające dysponują relatywnie niskimi funduszami własnymi, po drugie – nie da się obecnie inwestować bardziej ryzykownie, bo środki pozyskiwane od banków spółdzielczych nie są gwarantowane przez BFG.

Mamy swoje „pięć minut”

Na bonach i obligacjach Skarbu Państwa – kontynuuje prezes – nie zarobimy marży, która zadowoli banki zrzeszone, a przecież mamy świadomość ich dużego zaangażowania w walce o depozyty na lokalnych rynkach. Suma bilansowa zrzeszenia Banku BPS to przede wszystkim pochodna… profesjonalizmu spółdzielców. Żeby im godziwie zapłacić za składane u nas lokaty, musimy realizować nieco wyższe marże.

Klienci detaliczni utożsamiają banki spółdzielcze z bezpieczeństwem. – Nie windujemy oprocentowania kredytów, opłat i prowizji, zachowujemy we wszystkim umiar i logikę. Nie musimy domykać pozycji walutowych tak jak banki komercyjne, które bez umów swap w NBP i wsparcia spółek – matek, musiały agresywnie walczyć o środki z rynku, po to, aby nabywać walutę i obsługiwać kredyty hipoteczne. – Nie chciałbym być posądzonym o szowinizm – podkreśla M. Potulski – doceniam rolę dużych banków komercyjnych w rozruszaniu polskiej gospodarce, co przejawiło się chociażby importem dóbr konsumpcyjnych za około 60 mld euro, powstałe jednak z tego tytułu zagrożenie spadło na cały sektor i powinniśmy mieć tego świadomość.

Kapitalizm z ludzką twarzą

„… nie da się obecnie inwestować bardziej ryzykownie, bo srodki pozyskiwane od banków spółdzielczych nie są gwarantowane przez BFG”

Czym wyróżnia się bankowość spół...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI