Bank podniósł opłatę za konto? Zamień go na tańszy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.procenty.250x192Konta bankowe są coraz droższe. Niestety podwyżek opłat może być więcej, gdyż nowe przepisy wymuszą obniżenie tzw. opłaty interchange. Expander podpowiada, że jeśli nie chcemy płacić więcej, warto zmienić dotychczasowy bank. Część z nich, by zdobyć nowych klientów, pozostawi bowiem niskie prowizje.  Jak jednak przenieść konto? Proces jest znacznie mniej kłopotliwy niż nam się to zwykle wydaje.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o podwyżkach prowizji za prowadzenie konta czy korzystanie z kart płatniczych. Cześć banków zaostrza także wymogi, niemal uniemożliwiając uniknięcie tego typu opłat. Niestety najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach nadal będą pojawiały się podobne zmiany. Planowane jest bowiem obniżenie tzw. opłaty interchange, którą bankom płacą sklepy, w których dokonujemy płatności kartami. Tym samym banki stracą część swoich dochodów. Podwyżki opłat to sposób, by te straty zrekompensować.

Expander podpowiada, że jeśli bank podwyższy nam opłaty, to wcale nie oznacza, że musimy za nasze konto płacić więcej. Taką sytuację można zawsze wykorzystać jako impuls do poszukania banku, w którym uzyskamy korzystniejsze warunki. Nie wszystkie banki zdecydują się bowiem na podwyższenie opłat. Z pewnością znajdą się takie, które pozostawią niskie prowizje, by przyciągnąć nowych klientów.

Jak przenieść konto do innego banku?

Przeniesienie konta wcale nie jest bardzo kłopotliwe. Do pomocy przy zamknięciu starego możemy wykorzystać bank, do którego przenosimy rachunek. Cała procedura polega na tym, że podczas otwierania nowego konta możemy podpisać pełnomocnictwo, które pozwoli naszemu nowemu bankowi załatwić nasze sprawy w starym. Nowy bank może nam pomóc załatwić pozostałe formalności. Prócz druku pełnomocnictwa możemy także wypełnić formularz, w którym wskażemy, co ma zrobić. Może na przykład wypowiedzieć za nas umowę starego konta, dokonać przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Na naszą prośbę poinformuje również wskazane przez nas instytucje (np. pracodawcę czy urząd skarbowy) o tym, że zmieniliśmy numer konta.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wszystkie wymagane procedury dopełniamy podczas jednej wizyty. Jedyny problem polega na tym, że w momencie przenoszenia konta możemy zapomnieć o jakiejś osobie czy instytucji, która później przeleje nam pieniądze na stary rachunek. Aby tego uniknąć, warto nie zamykać starego rachunku od razu i przez jakiś czas posiadać dwa. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by nowy bank przeniósł jedynie nasze usługi i poinformował wszystkie wskazane instytucje. By zminimalizować koszty warto jednak zrezygnować z innych usług w starym banku, jak np. z karty płatniczej.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl