Bank Pekao zrewidował prognozę spadku polskiego PKB w 2020 roku, będzie lepiej, niż początkowo sądzono?

Bank Pekao zrewidował prognozę spadku polskiego PKB w 2020 roku, będzie lepiej, niż początkowo sądzono?
Fot. stock.adobe.com/peshkov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści banku Pekao zrewidowali prognozę roczną spadku polskiego PKB na 2020 r. do -3,5 proc. z -4,4 poprzednio - podano we wrześniowych prognozach banku. Jak wskazano, zmiana wynika z mniejszego od oczekiwanego spadku PKB w II kw. 2020 r. oraz stosunkowo dobrego początku III kw. Analitycy spodziewają się też, większego niż wskazywali wcześniej deficytu sektora general government.
Ekonomiści @BankPekaoSA zrewidowali prognozę roczną spadku polskiego #PKB na 2020 r. do -3,5 proc. z -4,4 poprzednio #Pekao #BankPekao

„Lipcowe dane wysokiej częstotliwości wskazują na szybkie odbicie aktywności gospodarczej po zniesieniu obostrzeń epidemicznych. Płytszy od oczekiwań spadek PKB w II kw. 2020 r. oraz zachęcający początek III kw. powodują, że rewidujemy prognozę spadku PKB w 2020 r. do 3,5 proc. z 4,4 proc. oczekiwanych wcześniej. Prognoza pozostaje obarczona wysoką niepewnością, a kluczowym ryzykiem pozostaje przebieg epidemii COVID-19” – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Stopniowy spadek inflacji

Według nich, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać stopniowego spadku inflacji, która na koniec roku znajdzie się w okolicach celu inflacyjnego.

Czytaj także: PKB spadł aż o 8,2 proc. rdr w II kwartale 2020 roku, dane GUS pokazują ekonomiczny koszt lockdownu >>>

Ekonomiści zrewidowali o 1 pkt proc. prognozę deficytu sektora general government w 2020 r.

Deficyt sektora general government

„Rok 2020 miał być pierwszym od początku transformacji okresem ze zrównoważonym budżetem państwa. W konsekwencji pandemii będziemy mieli rekordowy deficyt. W nowelizacji budżetu na 2020 r. rząd ustalił limit deficytu budżetu państwa na 109,3 mld zł. Rewidujemy prognozę deficytu sektora general government w tym roku do 10,5 proc. PKB (wcześniej 9,5 proc. PKB)” – napisali w raporcie.

Źródło: PAP BIZNES