Bank Pekao z pożyczkami płynnościowymi dla MŚP z woj. zachodniopomorskiego, w budżecie programu 30 mln zł

Bank Pekao z pożyczkami płynnościowymi dla MŚP z woj. zachodniopomorskiego, w budżecie programu 30 mln zł
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę, na podstawie której będzie udzielał pożyczek płynnościowych dla firm z sektora MŚP z woj. zachodniopomorskiego, mających na celu ograniczanie negatywnych skutków spowodowanych epidemią COVID-19, podał Bank Pekao.
.@BankPekaoSA zawarł z @BGK_pl umowę, na podstawie której będzie udzielał pożyczek płynnościowych dla firm z sektora #MŚP z woj. zachodniopomorskiego, mających na celu ograniczanie negatywnych skutków spowodowanych epidemią #COVID19 #koronawirus #Pekao #BankPekao

Budżet programu wynosi 30 mln zł. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0%, nie są pobierane opłaty ani prowizje. Pożyczka może finansować do 100% wydatków przedsiębiorcy. Z pożyczki finansowane są wydatki w kwotach brutto tj. z podatkiem VAT, podano.

Na co przeznaczone mogą zostać środki z pożyczki?

„Pożyczka ma za zadanie wesprzeć przedsiębiorców w utrzymaniu płynności i finansować ich bieżące potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Środki z pożyczki mogą zostać przeznaczone na nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r. wydatki bieżące, obrotowe lub wydatki inwestycyjne (częściowo). Do takich wydatków zaliczają się m.in.:

*    wynagrodzenia pracowników oraz koszty personelu pracującego na terenie firmy;

*    zobowiązania publiczno-prawne przedsiębiorcy;

*    zobowiązania handlowe, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.;

*    zatowarowanie, półprodukty itp.;

*    bieżące raty (termin spłaty między 1.02.2020 r. a ostatnim dniem okresu wydatkowania niniejszej pożyczki): kredytów, pożyczek lub leasingu, pod warunkiem, że udzielony kredyt, pożyczka czy leasing nie pochodzi ze środków EFSI, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej” – czytamy w komunikacie.

Maksymalny okres spłaty pożyczki

Maksymalny okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 72 miesiące od momentu jej uruchomienia. Maksymalna karencja w spłacie rat pożyczki wynosi 6 miesięcy od dnia jej uruchomienia. Obligatoryjnym zabezpieczeniem dla pożyczek jest wystawiony przez przedsiębiorcę weksel in blanco. O dodatkowym zabezpieczeniu dla pożyczek o wartości powyżej 100 tys. zł decyduje bank.

Czytaj także: Fundusz pożyczek płynnościowych dla firm zwiększony do 2,15 mld zł >>>

Nabór wniosków od 23 października

Nabór wniosków o pożyczki w ramach umowy rozpocznie się 23 października 2020 r. o godz. 9.00 i zakończy 27 października 2020 r. o godz. 17.00, podsumowano.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

Źródło: Bank Pekao SA, ISBnews