Bank Pekao z nową strategią: wypłata dywidendy w górnym przedziale, brak planów przejęć i fuzji

Bank Pekao z nową strategią: wypłata dywidendy w górnym przedziale, brak planów przejęć i fuzji
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao chciałby wypłacić za 2020 roku dywidendę w górnym przedziale polityki dywidendowej ustalonej na poziomie 50-75 proc. Największy apetyt na wzrost bank ma w segmencie pożyczek gotówkowych, kredytów dla mikrofirm oraz dla małych i średnich firm. Pekao chce utrzymać wzrost kosztów poniżej dynamiki inflacji - poinformował wiceprezes banku Tomasz Kubiak.

Planujemy za 2020 rok wypłacić dywidendę w granicach 50-75 proc., nawet w górnym przedziale (…)

– powiedział Kubiak.

Bank Pekao w opublikowanej w poniedziałek strategii podał, że chce przeznaczyć na dywidendę 50-75 proc. zysku za lata 2021-2024.

W styczniu bank otrzymał zalecenie KNF dotyczące wstrzymania wypłaty dywidendy w pierwszym półroczu 2021 roku.

Czytaj także: Klient, wzrost, efektywność i odpowiedzialność, Pekao ogłasza swoją strategię do 2024 roku >>>

Na pytanie od aleBank.pl czy Pekao SA tworząc swoją strategię brało pod uwagę prawdopodobne osłabienie innych banków komercyjnych obciążonych ryzykiem kredytów walutowych prezes Leszek Skiba odpowiedział:

– Oczywiście wiemy, że inne banki mają problemy, mają duże portfele kredytów frankowych, w związku z tym będziemy starali się wykorzystywać tę sytuację, i zyskiwać pozycję rynkową, zyskiwać więcej klientów, rosnąć w taki sposób, żeby było to z korzyścią dla banku i przede wszystkim dla klientów.

I dodał: – Jest to jednak kwestia wyścigu o to, aby być pierwszym u klienta, aby być jak najbardziej wiarygodnym bankiem i łatwym w obsłudze ze względu na nasze aplikacje.

Krzysztof Kozłowski, wiceprezes banku doprecyzował: –  Posiadana przez nas aplikacja PeoPay, która jest w tej chwili jedną z najlepszych na rynku, i którą będziemy rozbudowywać, będzie naszym podstawowym narzędziem do pozyskiwania klienta indywidualnego, jak i MŚP.

Strategia Banku Pekao zakłada wzrost organiczny

Prezes banku Leszek Skiba podał, że strategia zakłada wzrost organiczny. Pekao nie planuje obecnie transakcji fuzji i przejęć.

Pekao podał, że planuje, że w 2024 roku jego wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do 42 proc.

„Z jednej strony chcemy utrzymać wzrost kosztów poniżej dynamiki inflacji, z drugiej strony udział inwestycji będzie rósł w stosunku do pozostałych kosztów operacyjnych” – powiedział Kubiak.

Przedstawiciele banku poinformowali, że Pekao planuje utrzymać wydatki na IT na poziomie z 2020 roku.

Zwiększenie udziałów rynkowych w segmencie pożyczek gotówkowych

W segmencie pożyczek gotówkowych Pekao chce zwiększyć udziały rynkowe z 7 proc. do 10 proc., w segmencie mikrofirm z 5 proc. do 8 proc., a w MŚP z 10 proc. do 12 proc.

Największy apetyt na wzrost mamy w obszarach takich jako pożyczka gotówkowa, kredyty mikro-, a także kredyty małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie chcemy znacząco zwiększyć udziały rynkowe zarówno w kredytach i dochodach.

„Są to obszary oferujące największą rentowność” – powiedział Kubiak.

„Jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o koszt ryzyka w tych segmentach” – dodał.

Pekao zapowiedziało, że poprawi efektywność procesów kredytowych. Bank planuje scentralizować i zautomatyzować proces udzielania kredytu hipotecznego, a także zoptymalizuje proces kredytowy w segmencie mikrofirm i wprowadzi szybkie ścieżki kredytowe dla MŚP.

Źródło: PAP BIZNES