Bank Pekao w szybkim tempie pozbywa się problemów z kredytami frankowymi

Bank Pekao w szybkim tempie pozbywa się problemów z kredytami frankowymi
Fot, stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Do końca 2024 roku 80 proc. problemu franków zostanie rozwiązana" - powiedział w czasie konferencji prasowej Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao.

Bank Pekao ocenia, że nowy program ugód z frankowiczami spotkał się z dużym zainteresowaniem, ma ponad 3,3 tys. ugód, a liczba odmów jest stosunkowo niewielka, wynosi poniżej 10 procent.

„Wyniki są bardzo obiecujące. Na dzień wczorajszy mamy zaakceptowanych i podpisanych ponad 3,3 tys. ugód z ilości niecałych 20 tys. umów o kredyt frankowy, które mamy” – powiedział na konferencji wiceprezes Banku Paweł Strączyński.

„Bardzo wielu klientów jest jeszcze w trakcie analizy, mamy również grupę klientów (ok. 2 tys.), którzy wstępnie zaakceptowali warunki ugody i oczekują na termin podpisania z nami ugody. Liczba odmów jest stosunkowo niewielka, bo jest poniżej 10 proc. co jest w naszej ocenie bardzo dobrym rezultatem” – dodał.

Podał, że ma nadzieję, że do końca 2024 roku „80 proc. problemu franków zostanie rozwiązana”.

Bezpieczna ugoda 2% – tylko do końca roku

Bank podał w czwartek (22.02.2024) w raporcie, że sukcesywnie wysyła oferty ugód kolejnym grupom kredytobiorców objętych programem, poczynając od najdawniej udzielonych kredytów.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku około połowy kredytobiorców odpowiedziało na ofertę ugody, z czego około 70 proc. (1,5 tys. klientów) zaakceptowało propozycję Banku. Zakończenie programu planowane jest do końca 2024 roku.

Na początku października 2023 roku Pekao rozpoczął oferowanie ugód pozasądowych pod nazwą „Bezpieczna ugoda 2%”. Program dotyczy kredytobiorców, którzy na dzień 31 marca 2023 roku posiadali aktywną umowę kredytu mieszkaniowego denominowanego do waluty CHF, w tym również będących w sporze sądowym z Bankiem.

Źródło: PAP BIZNES