Bank Pekao obniżył prognozę wzrostu PKB na 2021 r.
„Uwzględniając sygnały globalnego schłodzenia koniunktury (kolejna fala zachorowań na COVID-19) oraz negatywne zaskoczenie ze strony krajowych inwestycji w II kw. 2021, rewidujemy naszą prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 do 5% z 5,5% spodziewanych dotychczas” – czytamy w raporcie „Makrokompas 2021.09: Pandemiczna jesień z wysokimi cenami”.
Czytaj także: PKB szybko rośnie, ale inwestycje wolno >>>
Ekonomiści szacują wzrost PKB na 4% r/r w III kw. br.
„Wprawdzie kolejna fala zachorowań na COVID-19 nie przyniesie gwałtownego wzrostu liczby hospitalizacji i dotkliwych dla gospodarki obostrzeń, jednak w skali globalnej obserwujemy schłodzenie koniunktury i większą ostrożność gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – czytamy dalej.
Inflacja nie przestaje zaskakiwać w górę. W 2021 r. szacujemy wzrost cen konsumpcyjnych na 4,4%, a w 2022 r. oczekujemy niewielkiego wyhamowania do 3,8%.
– podał bank.
Podwyżka stóp procentowych spodziewana w listopadzie
Ekonomiści spodziewają się w scenariuszu bazowym, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie w listopadzie br.
„Na możliwość takiego ruchu wskazywały wypowiedzi niektórych umiarkowanych członków Rady” – czytamy w raporcie.
Spowolnienie tempa odbudowy zatrudnienia w II poł. roku
Analitycy banku spodziewają się spowolnienia tempa odbudowy zatrudnienia w II poł. br.
„Szacujemy, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 5,8%. Z kolei dynamika płac będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie (nominalnie 7-8% r/r) w najbliższych miesiącach” – podano w raporcie.
Deficyt sektora general government na poziomie 4,4% PKB w 2021 r.
Bank podtrzymał prognozę deficytu sektora general government na poziomie 4,4% PKB w 2021 r.
„Spodziewamy się, że notowania złotego względem euro utrzymają się w przedziale 4,50-55, a długoterminowe stopy procentowe – dzięki splotowi krajowych i zagranicznych czynników – pozostaną w okolicy 2%” – podsumowano.