Bank Millennium wyliczył, ile w tym roku kosztuje wyprawka szkolna

Bank Millennium wyliczył, ile w tym roku kosztuje wyprawka szkolna
Fot. Bank Millennium
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na wyprawkę szkolną Polacy przeznaczyć chcą w tym roku przeważnie między 300 a 600 złotych. Z przeprowadzonego przez Bank Millennium badania wynika, że większość tej kwoty pochłoną wydatki na podręczniki szkolne.

Wydatki na wyprawkę szkolną stanowić będą nawet 12% procent średniego miesięcznego wynagrodzenia (wyliczenia Banku Millennium wg danych GUS dotyczących średniego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2022 r.). 33% ankietowanych przeznaczy na zakup podręczników szkolnych i akcesoriów powyżej 600 złotych, natomiast mniej niż 300 złotych wydać zamierza zaledwie 18% ankietowanych. Z przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium badania wynika, że największym obciążeniem dla rodziców są koszty podręczników szkolnych. Na dalszych pozycjach znalazły się przybory szkolne (zeszyty, piórnik, długopisy itd.), obuwie, odzież oraz różnego rodzaju plecaki lub torby. Najmniej środków chcemy przeznaczyć na akcesoria, których dzieci potrzebować będą w trakcie zajęć dodatkowych. Wydatki na wyprawkę szkolną można zredukować. Przeciętnie rodzic jest w stanie odzyskać od 1,3% do 15% sumy, jeśli zrobi zakupy przez Internet z wykorzystaniem tzw. zwrotów za zakupy.  Aby otrzymać zwrot, kupując zeszyty, ubrania lub przybory szkolne, wystarczy wejść do aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej Banku Millennium, w kolejnym kroku wybrać sklep z listy i przejść na jego stronę internetową.

Czytaj także: Początek roku szkolnego: 300+ jest obecnie warte tylko 233 zł >>>

Wprowadzenie dziecka w świat finansów

Dla wielu rodziców wrzesień jest dobrym czasem, aby wprowadzić dziecko w świat finansów.

– Najczęściej konto zakładamy dziecku, które kończy 13 rok życia. Badania Banku Millennium (badanie przeprowadził instytut GfK dla Fundacji Banku Millennium w maju 2020 r. na 1000-osobowej ogólnopolskiej próbie rodziców dzieci w wieku 3-7 lat, metodą CAWI) pokazują, że nie warto z tym zwlekać. Już siedmiolatki mogą uczyć się np. oszczędzania przez odkładanie pieniędzy na Koncie Oszczędnościowym Profit. Jego aktualne oprocentowanie wynosi aż 7%. Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważny to aspekt dla rodziców. – mówi Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.

Czytaj także: Początek roku szkolnego: 84 proc. rodziców obawia się, że przez inflację wydatki na naukę wzrosną; badanie Santander Consumer Bank >>>

W ramach bezpłatnie prowadzonego rachunku w Banku Millennium dziecko może robić darmowe przelewy krajowe oraz na numer telefonu i wypłacać pieniądze z bankomatów. Pociechy w wieku 7-12 lat mogą korzystać z karty bez żadnych opłat. Starsze, które ukończyły 13 rok życia, muszą spełnić prosty warunek: jedna płatność w miesiącu np. kartą. Większość kont junior otwieranych jest od razu z kartą płatniczą. Rzadziej korzystają z niej młodzi użytkownicy w wieku 7-12 lat (tylko 4 razy w miesiącu), starsi sięgają już po nią częściej, nawet 15 razy w miesiącu.Dzieci chętnie korzystają z aplikacji mobilnej, która potrafi dopasować się do wieku użytkownika. Wersja dla najmłodszych ma kolorowe tapety, uproszczony język i specjalne funkcje np. bardzo praktyczną prośbę o wypłatę kieszonkowego. Aplikacja rośnie razem z dzieckiem i po ukończeniu przez nie 13 roku życia automatycznie zmieni się na wersję z większą liczbą usług – dodane zostaną np. możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej, do kina oraz zasilenie telefonu komórkowego dowolnego operatora. We wszystkich wersjach aplikacji mobilnej istnieje możliwość zakupu kodów doładowujących do gier i oprogramowania.

Czytaj także: Początek roku szkolnego: jak bardzo inflacja uderzy po kieszeniach rodziców? Badanie Nationale-Nederlanden >>>

– Rodzic może w prosty sposób kontrolować wydatki dziecka i zarządzać limitami płatności. Konto junior można uruchomić tradycyjnie podczas wizyty w oddziale Banku Millennium. Osoby, które są już naszymi klientami, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu przez Millenet lub aplikację mobilną. Ci, którzy do 30 września zdecydują się założyć konto dla dziecka w aplikacji mobilnej lub Millenecie, mogą zyskać nawet 100 zł. Taki bonus na pewno przyda się na szkolne wydatki. Aby go otrzymać, wystarczy spełnić kilka prostych warunków promocji – mówi Tomasz Brzostowski, kierujący Wydziałem Sprzedaży w Kanałach Elektronicznych.

Aby zdobyć kartę podarunkową o wartości 100 zł, wystarczy do końca października przelać na konto dziecka minimum 150 zł i – jeśli dziecko ma skończone 7 lat – wyrazić zgody marketingowe, aktywować aplikację mobilną i wykonać jedną płatność kartą do konta, BLIKIEM lub zbliżeniowo telefonem.

Źródło: Bank Millennium