Bank i Klient: Portfelówki do poprawy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Miały rozwinąć akcję kredytową w sektorze małych i średnich firm i w efekcie przynieść dodatkowe 20 mld zł udzielonych kredytów. Na razie nowe zasady udzielania poręczeń portfelowych podzieliły BGK i banki komercyjne. Czy jest szansa na kompromis?

Maciej Bednarek

Portfelowe poręczenia kredytów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw są częścią tzw. pakietu antykryzysowego, wprowadzonego przez rząd w połowie 2009 r. Firmy spragnione kredytu obrotowego czy inwestycyjnego, a nieposiadające wystarczającego zabezpieczenia, miały mieć szansę dzięki poręczeniu Banku Gospodarstwa Krajowego taki kredyt uzyskać, zaś bankom komercyjnym umożliwić uwolnienie części rezerw zawiązanych na kredyty zagrożone i przeznaczenie uwolnionej kwoty na akcję kredytową.

Spowolnienie gospodarcze w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w największym stopniu uderzyło właśnie w przedsiębiorców i w przypadku banków w segment kredytów dla firm. Na dodatnie wyniki banków pracowały kredyty hipoteczne czy konsumenckie. Nie można tego samego powiedzieć o kredytach dla firm. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość kredytów dla przedsiębiorstw skurczyła się z 225,7 mld zł w grudniu 2008 r. do 218,6 mld zł na koniec 2009 r. W analogicznym okresie portfel kredytów dla gospodarstw domowych rósł jak na drożdżach – z 372,4 do 416,1 mld zł.

Choć rynek kredytów dla firm jest już względnie odblokowany, to dla gospodarki byłoby znacznie lepiej, gdyby przedsiębiorcy mogli na dużą skalę korzystać z programów poręczeniowych Banku Gospodarstwa Krajowego. Tymczasem nadal nie ma dobrej, efektywnej umowy dotyczącej tzw. poręczeń portfelowych, dzięki którym banki mogłyby w ramach ustalonego limitu udzielać kredytów z poręczeniem Skarbu Państwa. Na razie jednak warunki proponowane przez BGK są trudne do zaakceptowania, bo cena poręczeń waha się między 2 a 3 proc. wartości poręczanej. A A to oznacza, że za kredyt z poręczeniem przedsiębiorca musiałby płacić znacznie więcej niż za zwykły – nawet 14 proc. rocznie. Przy tak wysokich kosztach niewiele biznesowych projektów ma sens. Mówię to na podstawie wieloletniego doświadczenia, które Bank Zachodni WBK zdobył we współpracy z polsko-kanadyjskim PolFundem. Dzisiaj oferta PolFundu jest o blisko jedną trzecią tańsza od propozycji Banku Gospodarstwa Krajowego.
A to nie wszystko. Najbardziej uderza mitręga biurokratyczna, bo BGK zamierza już na starcie sprawdzać wszystkie dokumenty, co przedłuży procedury kredytowe do kilku tygodni. Sektor proponuje, że to banki komercyjne wezmą na siebie całą robotę papierkową, a BGK będzie weryfikowało dokumenty później, gdy jakiś poręczany kredyt nie będzie spłacany. W tym wariancie to banki komercyjne ponosiłyby pełną odpowiedzialność za błędne decyzje. Rozwiązanie tych problemów wydaje mi się sprawą palącą, bo usprawnienie systemu poręczeń i gwarancji jest rzeczą niezbędną, aby nadać gospodarce dużego rozpędu przez zwiększenie zdolności przedsiębiorstw do dalszych inwestycji oraz zapobieżenie zatorom płatniczym przez wsparcie kapitału obrotowego w przedsiębiorstwach.

Mateusz Morawiecki
Prezes Banku Zachodniego WBK

Dla starych kredytów

W ramach rządowego programu antykryzysowego BGK przygotował dwa wzory umów poręczeń portfelowych. Pierwsza dotyczy objęcia poręczeniami kredytów już udzielonych (PPK – Poręczenia Portfela Kredytów). W jej ramach poręczeniem może być objęty kredyt udzielony w okresie od 19 maja 2006 r. do 18 listopada 2008 r. zgodnie z procedurami bankowymi, który może być zabezpieczony hipoteką na nieruchomości lub zastawem rejestrowym. Warunkiem objęcia kredytu poręczeniem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI