Bank i Klient: Karty przy orderach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

To określenie oznacza pilnuj i nie pokazuj swoich kart. I jak ulał pasuje również do kart kredytowych. Szczególnie, kiedy zamierzamy ich używać na terenie Stanów Zjednoczonych.

Halina Maksimowicz

Ostrożność, z jaką traktujemy swoje karty kredytowe, czasami wydaje się przesadna. Jednak banki stale ostrzegają nas przed wszelkiego rodzaju próbami wyłudzenia naszych pieniędzy. Przy bankomacie radzą nam zasłaniać ręką klawiaturę, żeby nikt nie poznał PIN-u. W sklepie i restauracji nie wolno nam spuszczać karty z oka, żeby ktoś jej nie ukradł lub się nią bez naszej wiedzy nie posłużył. PIN powinniśmy przechowywać w sobie tylko znanym miejscu – najlepiej w głowie, bo stamtąd nie da się go ukraść. Każdą transakcję dokumentować i przy spłacaniu karty porównywać wydruk z niej ze zgromadzonymi kwitkami. Bo mimo zwielokrotnionej czujności, mogliśmy nie zauważyć, że nieuczciwy kelner czy sprzedawca przeciągnął kartę przez czytnik dwa razy. Jednym słowem musimy mieć oczy dookoła głowy.

Uzbrojeni w taką wiedzę i doświadczenie udajemy się na urlop do Stanów Zjednoczonych. I czeka nas prawdziwy szok.

W restauracji

Kiedy w Polsce kończymy posiłek i prosimy o rachunek, kelner pyta, czy będziemy płacić gotówką, czy kartą. Jeśli decydujemy się na płatność kartą, wraca z rachunkiem i końcówką terminala. Wszystko dzieje się w naszej obecności i, zgodnie z zaleceniem banku, nie spuszczamy karty z oka.

Na Florydzie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI