Redaktor Naczelny Miesięcznika Bank: Więcej spokoju i optymizmu!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2013.01.foto.006.150xNowy rok jest zawsze nadzieją na lepszą przyszłość. Niektóre rozwiązania planowane lub wdrażane w A.D. 2013 dają takie podstawy i staną się zdrowymi fundamentami polskiej bankowości.

Stanisław Brzeg-Wieluński
Redaktor Naczelny

Należy do repozytorium transakcjami dotyczącymi instrumentów pochodnych tworzone przy KDPW. Podobnie należy ocenić nowelizację ustawy o BFG dotyczącą jego dokapitalizowania na fundusz ratunkowy dla banków. Ten ruch jest w większym stopniu chuchaniem na zimne niż rzeczywistą potrzebą rynku.

Przypomnijmy po raz kolejny: od 2001 r. nie upadł u nas ani jeden duży bank. A po wybuchu światowego kryzysu polskie banki nie dostały ani złotówki pomocy publicznej! Co było z bankami w UE, nawet nie warto wspominać. To, że BFG będzie wprowadzał swoje rozwiązania typu resolution przy ewentualnych problemach banków, też pozytywnie wpłynie na stabilizację całego sektora bankowego w naszym kraju. Wiele nadziei dla banków, deweloperów i tzw. Kowalskich budzi program „Mieszkania dla młodych” powstający w miejsce „Rodzina na swoim”.

Ten projekt należy traktować jako instrument do powstrzymania niepochamowanej fali emigracji młodzieży z naszego kraju do krajów UE. Piszę o tym, aby przypomnieć, że mimo wszechobecnego czarnowidztwa, trzeba spokojnie robić swoje, próbując w racjonalny sposób odnaleźć pozytywne aspekty życia. Czego Państwu i sobie życzę w Nowym Roku.