Bank i Klient: Europejski Bank Innowacyjny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.04.foto.080.a.267xZ László Baranyaym, wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, rozmawiał Krzysztof Maciejewski.

Jak ocenia Pan polski sektor bankowy pod względem obecnej struktury kapitałowej? Czy jest on atrakcyjny pod względem inwestycyjnym?

– Struktura kapitałowa polskiego sektora bankowego przedstawia się bardzo solidnie, czego dowiodły zresztą ostatnie testy obciążeniowe (stress tests) przeprowadzane zarówno przez krajowy nadzór, jak i Europejski Bank Centralny. Polskie banki osiągnęły w nich bardzo pozytywne wyniki, co potwierdza także naszą przychylną ocenę – a dowodem tej oceny jest choć2015by bliska współpraca. Wasze banki dowiodły w kilku ostatnich latach, że mają bardzo duży potencjał wzrostu. Oczywistą rzeczą jest ich zaangażowanie w aktywność inwestycyjną w wielu różnych dziedzinach, takich jak transport, energia, telekomunikacja, urbanizacja czy wreszcie szeroko pojęty przemysł. Prognozy wzrostu PKB dla Polski należą do najwyższych w całej Europie i obserwujemy, że sektor bankowy przechodzi konsolidację. Tak, zdecydowanie jest on atrakcyjny inwestycyjnie.

Czy dotychczasowe inwestycje EBI w sektorze bankowym w Polsce spełniają oczekiwania?

– Obecnie współpracujemy z 17 instytucjami finansowymi w Polsce – tak bankami, jak i spółkami leasingowymi, a głównym celem tej współpracy jest udzielanie wsparcia przedstawicielom sektora MŚP. Poprzez naszych pośredników finansowych wspieramy także inwestycje polskich gmin. Nie dałoby się tego osiągnąć bez bliskiego i pełnego zaufania współdziałania z sektorem finansowym – jesteśmy bardzo zadowoleni, mogąc pracować z absolutnie wszystkimi najważniejszymi podmiotami finansowymi w Polsce.

Kredyty dla małych firm wciąż będą miały przełomowe znaczenie dla gospodarki i dlatego pozostają jednym z priorytetów dla grupy EIB, tworzonej przez EBI i EFI. Pożyczki z EBI odgrywają decydującą rolę dla pośredników, którzy dzięki nim mogą oferować długoterminowe finansowanie, a to nie zawsze jest dostępne na rynku wewnętrznym. Jednak pozytywny wpływ zaangażowania EBI nie ogranicza się do samej dostępności kredytu, bo chodzi też o całkowite koszty finansowania. Naprawdę wierzymy głęboko, że dzięki temu pomagamy podnosić konkurencyjność, regionalną spójność i produktywność spółek MŚP, przy okazji wspierając wzrost i poprawiając statystyki zatrudnienia w całej polskiej gospodarce. Tylko w ubiegłym roku EBI pośrednio udzielił małym i średnim przedsiębiorstwom nowych kredytów o wartości 1,3 mld euro. Ważną funkcję pełni także Europejski Fundusz Inwestycyjny, który działa w Polsce od 2001 r.

Największe inwestycje EBI w Polsce to transport. Lwia część kredytów to środki na finansowanie autostrad i modernizację infrastruktury (np. w Warszawie). A jak będzie wyglądała struktura dużych projektów w Polsce za 5 lat?

– Jesteśmy i pozostaniemy ważnym graczem w dziedzinie rozwoju infrastruktury w Polsce. Uważamy, że właśnie transport stanowi zaplecze dla rosnącej gospodarki, wzmacniając konkurencyjność kraju i poprawiając jakość życia jego mieszkańców. W tym kontekście umieściłbym zatem 1,8 mld euro na budowę autostrad i ponad 0,5 mld euro na modernizację kolei, którymi wsparliśmy to zaplecze tylko w ubiegłym roku. Myślę, że branża transportowa ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI