Bank i Klient: Coraz lepsze prognozy bankowców

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Początek roku okazał się niezwykle korzystny, szczególnie w obszarze indeksów wyprzedzających. Po ponad 10-punktowym wzroście wskaźnika prognozy w styczniu, w lutym wzrósł o kolejne 4,9 pkt.

Paweł Minkina

Warto jednak wskazać, że ostatnie pomiary Monitora Bankowego wiązały się z dłuższym okresem spadków poszczególnych indeksów w IV kw. ub.r. Początek 2017 r. należy zatem traktować jako odbicie negatywnych wyników roku minionego. Dzięki prognozom główny indeks Monitora Bankowego osiągnął w lutym 23,2 punkty, co stanowi wynik najwyższy od 9 miesięcy.

– Za szczególnie pozytywne należy uznać wyniki prognozy makroekonomicznej. Wskaźnik prognozy rozwoju przedsiębiorstw wzrósł o 15 pkt., natomiast wskaźniki rozwoju gospodarki kraju, a także wskaźnik gospodarstw domowych o 6 pkt. – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – W zakresie prognozy sześciomiesięcznej rynku kredytowego w większości monitorowanych obszarów także zaznacza się tendencja wzrostowa. Kredyty konsumpcyjne i kredyty inwestycyjne zwiększyły swoją wartość o 8 pkt., natomiast kredyty obrotowe o 9 pkt. Jedynie wskaźnik kredytów mieszkaniowych zanotował spadek o 5 pkt. – wskazał Krzysztof Pietraszkiewicz.

W lutym indeks PENGAB odnotował poprawę w stosunku do stycznia, wzrósł o 3,2 pkt. (patrz 1.). Do zmiany tej przyczynił się wzrost indeksu wyprzedzającego aktywności klientów na rynku bankowym, który poprawił wartość o 4,9 pkt. w stosunku do pomiaru dokonanego w styczniu. Do grudnia ub.r. daje to wzrost o niemal 15 pkt

– W warstwie ocen zaobserwowano korekty w przypadku kredytów konsumpcyjnych, kredytów inwestycyjnych, depozytów terminowych gospodarstw domowych oraz depozytów bieżących przedsiębiorstw. Silne wzrosty są oczekiwane na rynku kredytów gospodarstw domowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw – uważa dr Marcin Idzik z Kantar TNS. – Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym są także optymistyczne. W porównaniu do styczniowego pomiaru zaobserwowano wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw.

Gospodarstwa domowe – istotny wzrost prognozy kredytów mieszkaniowych

W stosunku do pomiaru ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI