Bank Credit Suisse dokapitalizowany przez Saudi National Bank

Bank Credit Suisse dokapitalizowany przez Saudi National Bank
Fot. stock.adobe.com / doganmesut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Credit Suisse, drugi co wielkości bank szwajcarski znalazł się w poważnych tarapatach. W minionym tygodniu jego akcje spadły do poziomu najniższego w historii, co zresztą dla obserwatorów raczej nie było zaskoczeniem, pisze Włodzimierz Korzycki.

Już od miesięcy rosły straty i dlatego to, co uczyniono na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy 23 i 25 listopada, było logiczną, zapowiadaną od pewnego czasu, reakcją.

Akcjonariusze zgodzili się mianowicie na dokapitalizowanie banku, w sumie za 4 miliardy franków, sprzedając nowym i dotychczasowym akcjonariuszom 1,35 mld akcji.

Znaczną ich część, prawie 308 milionów, nabył Saudyjski Bank Narodowy (Saudi National Bank – SNB), uzyskując tym samym 9,9 proc. udziałów w Credit Suisse i stając się jego dużym udziałowcem.

Analitycy zwracają uwagę, że SNB, największy w swym kraju, należy do saudyjskiej rodziny królewskiej, a więc jest bankiem państwowym, co oznacza, że Arabia Saudyjska uzyskuje wpływy na szwajcarskim rynku finansowym.

Credit Suisse ma już zresztą w swej strukturze własnościowej mocnych bliskowschodnich akcjonariuszy. Są to Qatar Investment Authority i saudyjska spółka inwestycyjna Olayan.

Po obecnych sprzedażach do tych „petrodolarowych” miliarderów należy już 15 proc. Credit Suisse.

Zyski od 2024 roku?

Gazeta z Lucerny „Luzerner Zeitung” z 23.11.2022 r. uznała za zasadniczo słuszne wątpliwości co do sprzedaży akcji akurat Saudyjczykom, a to ze względu na ich „społeczne i polityczne wartości, które mają niewiele wspólnego z tutejszym, demokratycznym systemem wartości”. Gazeta jednocześnie osłabiła tę krytykę, zauważając, że „petrodolary Saudyjczyków trafiły przecież do wielu renomowanych firm prawie wszystkich uprzemysłowionych państw Zachodu”.

Arabia Saudyjska prowadzi jeden z największych w świecie funduszy inwestycyjnych. W sumie więc taka „moralna krytyka to hipokryzja” – ostatecznie skonkludowała gazeta z Lucerny.

Działania uzdrawiające są konieczne, ponieważ straty Credit Suisse narastają od dawna: w 2021 roku wyniosły przed opodatkowaniem 522 miliony, a w tym roku skoczą do ok. 3,4 mld franków.

Kierownictwo Banku pod koniec października zapowiedziało więc daleko idące kroki naprawcze. Przede wszystkim ograniczy przynoszącą straty działalność inwestycyjną (Investment Bank), sprzedając lub wyprowadzając na zewnątrz część tej aktywności.

Pociągnie to za sobą zwolnienie 9000 z obecnych 52 000 zatrudnionych. Koszt restrukturyzacji wraz z odpisami do 2024 roku to 2,9 mld franków. Planowane jest też pozbycie się hotelu Savoy w Zurychu.

Ekspert holdingu finansowego JPMorgan, Kian Abouhossein, uważa, że Credit Suisse jest daleki od stabilizacji. Wskazał m.in., że w minionym kwartale z grupy Credit Suisse wypłynęło 6 proc. kapitałów, czyli ok. 84 miliardów franków. Jego zdaniem, zapowiadana restrukturyzacja działki inwestycyjnej (Investment Banku) może okazać bardzo skomplikowana i nie przyniesie jasności co do głównych wskaźników.

Przewodniczący zarządu Credit Suisse, Ulrich Körner, zapewnia, że w 2024 roku jego bank „definitywnie” zacznie przynosić zysk. To się naturalnie okaże, ale niezależnie od obietnic Körnera obecne kłopoty Credit Suisse raczej nie zachwieją fundamentalną renomą szwajcarskiej bankowości. Na pewno jednak budzą żywe zainteresowanie analityków.

Zmiany na szwajcarskim rynku bankowym

Credit Suisse to po UBS AG drugi co do wielkości bank szwajcarski, a oba tworzą tzw. grupę wielkich banków, na które przypada prawie połowa całej sumy bilansowej na krajowym rynku.

Inne podmioty, tworzące szwajcarski system bankowy,  to: banki Raiffeisen czyli spółdzielcze, 24 banki kantonalne (na 26 kantonów), zagraniczne, regionalne, kasy oszczędnościowe, banki indywidualnych bankierów.

W ostatnich latach dokonała się koncentracja, co widać w zmniejszającej się liczbie działających na rynku banków lub grup. O ile w 2008 roku było ich 327, to w 2021 roku już tylko 239. (Przy tym np. grupa Raiffeisen jest liczona jako jeden bank, choć w ramach tej grupy działa 226 banków).

Ostatnie duże przekształcenie nastąpiło 29 czerwca 1998 roku, gdy doszło do fuzji UBS (założony w 1912 roku Union Bank of Switzerland) ze Swiss Bank Corporation. W rezultacie UBS stał się wiodącym bankiem w Szwajcarii i w Europie.

Jeśli bankowi Credit Suisse uda się restrukturyzacja i wyjdzie on z kłopotów, to świat finansów odetchnie z ulgą. A Szwajcaria odzyska nadwerężony blask ważnego ośrodka europejskiej bankowości.

Włodzimierz Korzycki
Włodzimierz Korzycki, były wieloletni korespondent PAP i Polskiego Radia w Berlinie.
Źródło: BANK.pl