Aż 96% użytkowników fotowoltaiki zadowolonych ze swojej instalacji

Aż 96% użytkowników fotowoltaiki zadowolonych ze swojej instalacji
Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polacy wybierają fotowoltaikę w trosce o środowisko oraz o własny portfel. 96% użytkowników jest zadowolonych z decyzji o montażu paneli, a 37% myśli już nad powiększeniem swojej instalacji - wynika z pierwszego raportu Oferteo.pl o fotowoltaice. Największą przeszkodą na drodze do czystej energii jest biurokracja.

#KarolGrygiel: Wielu wykonawców zajmuje się nie tylko montażem paneli, ale także pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania #OZE #Fotowoltaika @Oferteo

W ciągu ostatnich kilku lat popularność przydomowych instalacji fotowoltaicznych gwałtownie wzrosła.

Coraz więcej właścicieli nieruchomości postanawia rozpocząć produkcję własnej energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska.

Fotowoltaika w Polsce

Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV z końcem 2019 roku w Polsce było już ponad 160 tys. mikroinstalacji. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku panele zamontowane były na co 36. budynku mieszkalnym (prawie 3% domów).

Natomiast moc zainstalowanej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym 1 sierpnia 2020 roku wyniosła 2261,347 MW (megawatów).

Aż 38,9% instalacji zostało podłączonych do PGE Dystrybucja, 29,6% do sieci Tauron Dystrybucja, a 16,6% Energi Operator.

Do fotowoltaiki przekonują oszczędności

Wyniki badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, serwis łączący poszukujących usług w zakresie dostawy i montażu fotowoltaiki z usługodawcami dowodzą, że głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność.

Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84% inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57% badanych. Niemal co trzeci ankietowany chciał skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. A 8% uczestników badania zostało przekonanych do paneli fotowoltaicznych przez zadowolonych z tego rozwiązania znajomych.

Działania związane z montażem paneli podejmujemy najczęściej wiosną. Najwięcej zapytań pochodziło w ubiegłym roku z maja (14%), kwietnia (13,5%) oraz marca (13%). Sporo pracy fachowcy mają także w czerwcu i lipcu (odpowiednio 9 i 8%).

Czytaj także: Jak założyć instalację fotowoltaiczną we własnej firmie?

Na jak dużą instalację się zdecydować?

Aż 50% instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6‒10 kWp (kilowatt-peak). Taki zestaw produkuje około 600‒1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Natomiast 46% badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2‒5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200‒500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego.

Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 m2 (25% badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11‒20 m2 (23%) albo te nieco większe 31‒40 m2 (17%). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18% badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 m2.

Czytaj także: OZE: najszybciej przybywa mocy zainstalowanej z fotowoltaiki

Formalności zniechęcają do ekologii?

Inwestorzy pytani o to, co w całym procesie sprawiło im najwięcej trudności, najczęściej wskazywali biurokrację. Walkę z formalnościami źle wspomina aż 29% badanych. Wiele wysiłku wkładano także w znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz wybór sprzętu.

– Znaczna część osób, które w ostatnim czasie zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych przyznała, że wybór odpowiedniego wykonawcy przysporzył im wielu trudności. Obecnie dziedzina ta staje się w Polsce coraz popularniejsza, a co za tym idzie – na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalistycznych.

Wielu wykonawców zajmuje się nie tylko montażem paneli, ale także pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania. Odpowiednio wybrany specjalista może więc pomóc zleceniodawcy uporać się ze wszystkimi najbardziej problematycznymi kwestiami w całym procesiekomentuje Karol Grygiel z Zarządu Oferteo.pl.

To była dobra decyzja

Wiele osób wciąż może mieć wątpliwości, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Odpowiedzi tych, którzy już się na nią zdecydowali, powinny studzić te obawy.

Aż 96% osób, które rozpoczęły produkcję ekologicznej energii na własny użytek, jest zadowolona z tego wyboru. 37% deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację.

Czytaj także: Fotowoltaika gospodarczą szansą w kryzysie

Metodologia badania

To pierwsza edycja „Raportu o fotowoltaice w Polsce”, kolejne będą realizowane co rok. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 696 osób.

Źródło: Oferteo.pl