Arval ze wzrostem w 2022 roku mimo trudnej sytuacji na rynku

Arval ze wzrostem w 2022 roku mimo trudnej sytuacji na rynku
Arval, spółka z Grupy BNP Paribas | Źródło: www.arval.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2022 roku Arval rozwijał się dużo szybciej niż rynek, pomimo trudnego otoczenia w gospodarce i w sektorze motoryzacyjnym. Powiększył wynajmowaną flotę o 8% na świecie i o 15% w Polsce.

Arval, spółka z Grupy BNP Paribas specjalizująca się w wynajmie długoterminowym pojazdów z pełną obsługą oraz nowych rozwiązaniach w zakresie zrównoważonej mobilności, w 2022 roku kontynuowała pozytywną dynamikę wzrostu z poprzednich lat, pomimo złożonego otoczenia rynkowego.

  • W porównaniu z rokiem 2021, Arval powiększył swoją flotę wynajmowaną na świecie o 8,3%* z uwzględnieniem przejęć, osiągając łączny wynik 1 592 024 pojazdów.
  • W zakresie transformacji energetycznej floty, Arval osiągnął poziom około 300 000 zelektryfikowanych pojazdów na koniec 2022 roku, co oznacza czterokrotny wzrost w porównaniu z 2019 rokiem.
  • Flota finansowana w segmencie korporacyjnym w 2022 roku liczyła 1 082 503 pojazdów.
  • W segmencie detalicznym klienci korzystali w 2022 roku z 454 062 pojazdów zarządzanych przez Arval (437 445 bez przejęć), co oznacza wzrost o 13% w stosunku do 2021 roku (9,7% wzrostu wyłączając przejęcia). Pokazuje to rosnące zainteresowanie sektora MŚP i osób prywatnych wynajmem długoterminowym pomimo niełatwej sytuacji gospodarczej.
  • Flota w wynajmie średnioterminowym wzrosła o 48%.

– Rok 2022 był wymagający, ale mimo tego Arval z powodzeniem wspierał swoich klientów dzięki odpornemu na zawirowania modelowi biznesowemu i możliwościom oferowania nowych innowacyjnych rozwiązań. Wspierany przez silne ambicje strategiczne grupy BNP Paribas w dziedzinie mobilności, Arval będzie podążał swoją trajektorią wzrostu w 2023 roku, realizując strategię Arval Beyond. Będziemy nadal przyspieszać nasz rozwój poprzez innowacje, przez dalsze wspieranie naszych klientów w ich transformacji energetycznej i dostarczanie im propozycji zrównoważonej mobilności, we wszystkich naszych krajach – komentuje Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval.

Dynamiczny wzrost Arval w Polsce

Również dla Arval Service Lease Polska rok 2022 zakończył się bardzo dobrym wynikiem. Flota wynajmowana w Polsce zwiększyła się do 66 tys. pojazdów i na koniec roku była o 15% większa w porównaniu do 2021 roku. Oznacza to, że co czwarty samochód użytkowany na polskim rynku car fleet management jest wynajmowany przez Arval.

– Na początku ubiegłego roku mieliśmy nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie już tylko się poprawiać. Niestety, pandemia się nie skończyła, przyszła wysoka inflacja, a następnie wybuchła wojna w Ukrainie. W konsekwencji rosły stopy procentowe oraz nastała duża niepewność. Mimo tak niesprzyjających warunków, zespół Arval Polska wypracował 15-procentowy wzrost finansowanej floty. To dowód na to, że wynajem długoterminowy, zapewniający dużą przewidywalność kosztów, jest rozwiązaniem, które sprawdza się także w niepewnych czasach i zdobywa coraz większą część rynku. W Arval stale szukamy rozwiązań, by dopasować się do aktualnych potrzeb rynku i wymagającej sytuacji gospodarczej – mówi Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.

W 2022 roku flota wynajmowana przez Arval w Polsce przechodziła dynamiczną transformację energetyczną. Na koniec roku 15% parku pojazdów Arval stanowiły samochody zelektryfikowane (PHEV, HEV i BEV). Liczba w pełni elektrycznych aut przekroczyła 1500, a połowa z nich to zeroemisyjne pojazdy dostawcze. Samochody użytkowe stanowią coraz ważniejszy składnik polskiej floty Arval – na koniec 2022 roku firma wynajmowała ich już 4500 w ramach usługi Arval Pro.

– Rosnące zainteresowanie zeroemisyjnymi pojazdami w wynajmie to efekt połączenia naszych działań skupionych na budowaniu świadomości klientów z bardzo potrzebnym programem rządowych dotacji „Mój elektryk”. Dołączyliśmy do niego w pierwszym możliwym terminie, bo wiedzieliśmy, że będzie to prawdziwy katalizator dla rozwoju elektromobilności w Polsce. W 2022 roku co czwarty wniosek o dotację w tzw. ścieżce leasingowej programu „Mój elektryk” został złożony przez Arval, a łączna kwota, o którą wnioskowaliśmy w imieniu klientów, przekroczyła 55 mln zł – wyjaśnia Robert Antczak.

Arval liderem branży

Oprócz samochodów elektrycznych, Arval intensywnie inwestuje w promocję innych rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności. Na koniec 2022 roku firma wynajmowała klientom już 150 rowerów, które stanowią uzupełnienie flot samochodowych klientów lub są dodatkowym benefitem dla pracowników firm. W Polsce działają także cztery centra zrównoważonej mobilności Arval Mobility Hub, które umożliwiają łatwe współdzielenie ekologicznych pojazdów w obrębie jednej firmy. W obsługiwanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej hubie mobilnościowym dostępne mogą być m.in. samochody elektryczne (także dostawcze), rowery oraz skutery.

Na półmetku realizacji planu strategicznego Arval Beyond, Arval wykazał się mocnymi wynikami. W ciągu minionego roku firma wciąż była liderem branży, wprowadzając na rynek innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności, podpisując strategiczne partnerstwa i kontynuując działania CSR, zwłaszcza w zakresie wspierania swoich klientów w transformacji energetycznej.

Źródło: Arval Polska