Artykuły ze źródła: Rafał Tuszyński

Artykuły | Nieruchomości | Z rynku finansowego

ZBP ostrzega przed skutkami wakacji kredytowych i szybkiej reformy WIBOR-u

Związek Banków Polskich, w piśmie do premiera i organów Komitetu Stabilności Finansowej, przedstawia negatywne dla sektora bankowego skutki wprowadzenia powszechnych wakacji kredytowych oraz reformy wskaźnika WIBOR do końca roku. ZBP ostrzega przed ryzykiem wzrostu inflacji, utratą zdolności banków do kredytowania gospodarki czy tak daleko idącymi konsekwencjami jak negatywne przełożenie nieprzygotowanej odpowiednio reformy wskaźników referencyjnych na ocenę ratingową Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Paweł Borys,
Gospodarka | Nieruchomości

Prezes PFR o trzech kluczowych elementach reformy WIBOR-u

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie mówił o trzech kluczowych filarach reformy WIBOR-u. Jest ona częścią projekt ustawy o pomocy dla kredytobiorców, która zakłada m.in. odejście od wskaźnika WIBOR od początku 2023 r. i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rafal Sura, Narodowy Bank Polski
Gospodarka

Rafał Sura: RPP nie może nadmiernie schłodzić gospodarki i doprowadzić do znacznego wzrostu bezrobocia i stagflacji

Zaostrzanie polityki pieniężnej w Polsce nie może nadmiernie schłodzić gospodarki i doprowadzić do znacznego wzrostu bezrobocia, czy scenariusza stagflacji w Polsce – napisał w komentarzu członek RPP Rafał Sura. Dodał, że celem RPP pozostaje niezmiennie sprowadzenie inflacji poniżej 3,5 proc. i zapobieganie deprecjacji złotego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wiesław Janczyk
Gospodarka

Wiesław Janczyk, nowy członek RPP: jeżeli inflacja wyhamuje dzięki działaniu tarczy, to być może nie będzie potrzeby podwyżek stóp procentowych

Jeżeli inflacja wyhamuje dzięki działaniu tarczy antyinflacyjnej, to być może nie będzie potrzeby podwyżek stóp procentowych – powiedział powołany w środę przez Sejm do RPP Wiesław Janczyk. Dodał, że polityka fiskalna w znaczącym stopniu może współuczestniczyć w realizacji celów, które nałożono na bank centralny.

CZYTAJ WIĘCEJ
Eugeniusz Gatnar
Gospodarka

Eugeniusz Gatnar z RPP: w styczniu podwyżka stóp procentowych o 50 pb; możliwe 75 pb przy negatywnym scenariuszu inflacji

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej powinna podwyższyć stopy procentowe o 50 pb, ale możliwa jest podwyżka o 75 pb, gdyby prognozy NBP pokazały inflację powyżej 10 proc. w I kw. 2022 r. – powiedział PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar, który 4 stycznia weźmie udział w obradach Rady po raz ostatni w swojej kadencji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Polski złoty
Gospodarka

Złoty najsłabszy wobec euro od 12 lat; ekonomiści: umocnienie polskiej waluty pomogłoby ograniczyć inflację

Zacieśnienie polityki pieniężnej przy jednoczesnym umocnieniu waluty dosyć istotnie pomaga obniżyć inflację, więc nie można zaniedbywać odziaływania na inflację za pomocą kursu złotego – wskazują rozmówcy PAP Biznes. Tymczasem złoty jest najsłabszy wobec euro od 12 lat, a dalsza deprecjacja krajowej waluty mogłaby przyczynić się do wzrostu inflacji z obecnych 6,8 proc. do 10-proc.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kamil Zubelewicz
Gospodarka

Kamil Zubelewicz z RPP: stopa referencyjna na poziomie 2 proc. nie byłaby zbyt wysoka, mocniejszy złoty obniżyłby inflację

Stopa referencyjna na poziomie 2 proc. nie byłaby zbyt wysoka, a naturalne umacnianie złotego doprowadziłoby do znacznie niższego CPI – powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Kamil Zubelewicz. Jego zdaniem, politykę RPP względem inflacji można określić jako „wait-and-sleep”, a stopa rezerwy obowiązkowej powinna być wyższa niż obecne 2,0 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka

Grażyna Ancyparowicz z RPP: nie ma pewności, że do lutego nie będzie potrzeby dalszych podwyżek stóp procentowych

Podwyżki stóp procentowych w październiku nie należy traktować jako początku cyklu zacieśniania, ale nie ma całkowitej pewności, że do lutego 2022 r. nie wystąpi potrzeba kolejnych ruchów w tym kierunku – powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej Grażyna Ancyparowicz. Dodała, że na razie nie występuje w Polsce zjawisko spirali cen i płac.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jerzy Kropiwnicki
Gospodarka

Jerzy Kropiwnicki z RPP: podwyżka stóp procentowych o 40 pb. ma stłumić oczekiwania na dalsze kroki ze strony Rady

Podwyżka stóp procentowych o 40 pb., która znajduje oparcie w mocnych danych makro i w obawie przed rozkręceniem się spirali cenowo-płacowej, ma za zadanie stłumić oczekiwania na dalsze tego typu kroki ze strony Rady Polityki Pieniężnej – powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki. Dodał, że decyzja RPP o podwyżce stóp proc. w październiku była jednomyślna.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jerzy Kropiwnicki
Gospodarka

Jerzy Kropiwnicki z RPP: podwyżka stóp procentowych możliwa najwcześniej w listopadzie

Biorąc pod uwagę potencjalny rozkład głosów w Radzie Polityce Pieniężnej podwyżka stóp procentowych w Polsce możliwa jest najwcześniej w listopadzie 2021 r.; pierwszy ruch nie powinien być wyższy niż 15 pb – powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki. Ekonomista nie wskazał wprost, czy zagłosuje za podwyżką, stwierdzając jednak, że ostatnia obniżka stóp w maju 2020 r. była bardzo wątpliwa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka

Grażyna Ancyparowicz z RPP: trudno powiedzieć, czy do stycznia 2022 r. stopy procentowe ulegną zmianie, zależy od inflacji

Trudno powiedzieć, czy do stycznia 2022 r. stopy procentowe ulegną zmianie, wszystko zależy od przyczyn inflacji – powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej Grażyna Ancyparowicz. Ekonomistka podkreśla, że przed podwyżkami stóp procentowych lub stopy rezerwy obowiązkowej NBP musi zakończyć skup aktywów lub to wyraźnie zasygnalizować.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 3