Super Wektor 2021 dla Prezesa InPost
W sobotę 15 stycznia wręczono po raz 20. nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Super Wektora otrzymał Rafał Brzoska, Prezes InPost Sp. z o.o.
W sobotę 15 stycznia wręczono po raz 20. nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Super Wektora otrzymał Rafał Brzoska, Prezes InPost Sp. z o.o.
W obliczu jaskrawego naruszenia wywodzonej z Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, oraz w związku z naruszeniem trybu prowadzenia konsultacji społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy podatkowej z tzw. Polskiego Ładu, czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości.
PEP2040 jest dokumentem strategicznym, którego realizacja zdeterminuje kształt polskiej gospodarki na najbliższe kilkadziesiąt lat. Jednocześnie jest dokumentem, który będzie miał istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne. Niestety analiza przedstawionych założeń pokazuje, że PEP2040 jest dokumentem zachowawczym i w części bazującym na oderwanych od realiów rynku i ekonomii założeniach – podkreśla w wydanym komunikacie Rada Przedsiębiorczości.
Podczas spotkania Rady Przedsiębiorczości z wicepremierem Jarosławem Gowinem, które odbyło się 26 kwietnia Rada postulowała szybkie odmrożenie kolejnych branż w polskiej gospodarce. Przedstawiamy apel Rady w tej sprawie.
Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan i Pracodawców RP zwracają uwagę, że ogłoszone w czwartek ograniczenia działalności gospodarczej nie były konsultowane z przedsiębiorcami.
Sytuacja w sektorze gospodarki odpadami w ostatnich latach podlega dynamicznym zmianom. Przedstawiano ją obszernie w stanowiskach branżowych, w tym Krajowej Izby Gospodarczej oraz w raportach Najwyższej Izby Kontroli.
Polski rynek pracy wykazuje dużą odporność na kryzys związany z pandemią koronowirusa. Pokazują to zarówno opublikowane dane GUS dotyczące popytu na pracę, jak i wcześniejsze dane udostępnione przez Eurostat dotyczące bezrobocia w UE ‒ podkreśla prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.
Nie ma żadnych przesłanek do likwidacji OFE w obecnych kształcie, poza motywem fiskalnym oraz częściową nacjonalizacją giełdowych spółek, których akcje znajdują się dziś w portfelach OFE ‒ pisze w komentarzu prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.
Prace nad Krajowym Planem Odbudowy są opóźnione i nie uwzględniają głosu środowisk biznesowych. Organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości apelują o rzetelne konsultacje i współpracę w opracowaniu koncepcji KPO.
Płaca minimalna była w ostatnich latach ustalana w oderwaniu od parametrów gospodarczych, które są zapisane w ustawie o płacy minimalnej. W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, jej wysokość ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja. Niezbędne jest przywrócenie przewidywalności płacy minimalnej w następnych latach. A także zagwarantowanie, że będzie ona spełniać wymóg równoważenia celów społecznych z celami ekonomicznymi.
Spotkanie prezydenta z członkami Rady Przedsiębiorczości odbyło się 03.02.2021. Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym tematem rozmów w Pałacu Prezydenckim był wpływ pandemii na krajową gospodarkę.
Zdaniem działającej przy Pracodawcach RP Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń strumień rządowej pomocy dla przedsiębiorców z branż zamkniętych podczas jesienno-zimowego lockdownu można nazwać co najwyżej „strumykiem”. Trafia do niektórych firm. Omija najbardziej potrzebujące i ma zbyt niską wartość.
Tarcza finansowa PFR 2.0 nie obejmie większości naszych firm członkowskich ‒ alarmuje Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel (SOIT). Jako organizatorzy turystyki nie zostały one też uwzględnione w tarczy 6.0. Oznacza to, że większość agencji incentive travel (turystyki motywacyjnej) pozostanie bez jakiejkolwiek pomocy.
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa ma być odpowiedzią branży fitness na restrykcje i ich poważne konsekwencje finansowe. Zrzeszona w Pracodawcach RP Polska Federacja Fitness (PFF) powołuje się na opinię prawną, w myśl której rozporządzenia Rady Ministrów dotyczące obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej najprawdopodobniej są niezgodne z Konstytucją – poinformowali Pracodawcy RP.
Niemal od samego początku pandemii podkreślamy, że zamykanie firm powinno być ostatecznością. Zamykanie to pójście na łatwiznę ‒ pisze w komentarzu główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.
Wszystko zależy od tego, czy Senat zaproponuje korzystną dla branży poprawkę dotyczącą kredytu konsumenckiego, a następnie od tego, czy Sejm taką poprawkę przyjmie. Jeśli tak się nie stanie, stracą wszyscy: konsumenci zepchnięci do podziemia pożyczkowego konsumenci oraz państwo pozbawione wpływów z podatków – ocenia Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.
COVID-19 zaciemnia statystyki rynku pracy. Dane są mocno niejednoznaczne. Te, które Eurostat opublikował na początku grudnia, pokazują, że w większości krajów UE wraz z odbiciem PKB odbudowała się również liczba pracujących. W Polsce odbicie tej liczby w III kw. miało być na tyle silne, że na koniec tego kwartału pracujących byłoby więcej niż przed rokiem. Ale z faktycznym obrazem rynku pracy ma to niewiele wspólnego ‒ uważa dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Legislacyjny bałagan, brak perspektywicznego myślenia u rządzących, praca zdalna na szeroką skalę i wprowadzanie nowych podatków. A wszystko to w cieniu pandemii, która odcisnęła na polskiej gospodarce i kondycji przedsiębiorców ogromne i niespotykane dotąd piętno. Tak wyglądał 2020 rok. Oby kolejny był lepszy!… ‒ oceniają Pracodawcy RP.
W projekcie nowelizacji ustawy covidowej, władze chcą przedłużyć obowiązujące od końca marca ograniczenie kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku. Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk. Rząd chce dobić branżę pożyczkową, alarmują Pracodawcy RP.
Jeśli unijny budżet zostanie zawetowany, to zacznie obowiązywać prowizorium. I rzeczywiście Polska w jakimś zakresie otrzyma pieniądze z dotychczas istniejących programów. Ale nie zobaczymy ani centa z gigantycznego funduszu „Next Generation EU – NGEU” wartego 750 mld euro, który ma pobudzić gospodarki po kryzysie.
W związku z ponowną deklaracją o prowadzonych w rządzie pracach nad ustawą wprowadzającą konfiskatę prewencyjną, przedsiębiorcy skupieni w Radzie Przedsiębiorczości wyrażają stanowczy sprzeciw wobec zamierzeń wprowadzenia do polskiego system prawnego możliwości stosowania takiego rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń, czytamy w informacji prasowej Rady Przedsiębiorczości.
Dane GUS przynoszą wieści o solidnym odbiciu PKB w III kwartale. To nie wyklucza, że w IV kwartale zaliczymy solidny, bo z wyższego poziomu, upadek. Wzrost PKB opłaciliśmy najwyższym wzrostem deficytu sektora finansów publicznych w całej UE w II kw., a taki impuls jest nie do powtórzenia w ostatnich miesiącach roku ‒ ocenia dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba pracujących osób ubezpieczonych zdrowotnie wciąż maleje. Spadek zaczął się w lutym, gdy nad Polską zawisła groźba pandemii, i trwał do września – podkreśla w komentarzu dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Druga fala pandemii koronawirusa w Polsce może spowodować obniżenie PKB w 2020 roku o 1-2 punkty proc., a spadek PKB w czwartym kwartale może być porównywalny z tym z drugiego kwartału, czyli sięgnąć nawet 8-9 proc. kdk – uważa Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Unia Europejska odrabia straty, ale Ameryce poszło lepiej. Żadnej gospodarce nie udało się wrócić do poziomów przedkryzysowych. Liderom brakuje jeszcze ok. 3 proc., a niektórym nawet ponad 9 proc. do poziomu sprzed kryzysu. Kryzys trwa, recesja trwa, a IV kw. nie przyniesie poprawy ‒ ocenia dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, członek władz Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Konflikt społeczno-polityczny, który rozdziera dziś Polskę, niszczy niczym rak również gospodarkę. Czują to doskonale obywatele. Potwierdzają to też naukowcy. Konflikt redukuje do zera nasz kapitał społeczny, a bez niego wejście do klubu państw rozwiniętych i innowacyjnych jest po prostu niemożliwe.
Od początku wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 branża fitness przeżywa trudne chwile. Teraz wróciły ograniczenia z pierwszej połowy roku. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że w sierpniu w branży zajmującej się działalnością sportową, rozrywkową i rekreacyjną, w tym fitness zaległości miało 4% podmiotów. Tymczasem branża fitness chce odblokowania swojej działalności i proponuje szczegółowe rozwiązania ograniczające możliwość zakażenia koronawirusem.
Przesunięcie terminu opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) na maj 2021 r. nie pomoże przedsiębiorcom. To tylko nieznaczne odroczenie w czasie wyroku na spółkach komandytowych, gdyż może zaważyć na płynności finansowej wielu z nich, uważają Pracodawcy RP.
Budżet na rok 2021 został oparty na ryzykownych założeniach, a przecież będzie realizowany w trudnej i niepewnej sytuacji makroekonomicznej – ostrzega Rada Pracodawców RP w stanowisku ws. przyszłorocznego planu finansów państwa.
Dalsze rozmontowywanie reguł fiskalnych i kreatywna księgowość w wykonaniu państwa spowodują w Polsce kryzys jak w Grecji – ostrzegają niektórzy ekonomiści. Nie, Polska nie jest dziś drugą Grecją. Ale to nie znaczy, że Polsce nie grozi kryzys fiskalny. Owszem, grozi jak najbardziej ‒ podkreśla dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.