Artykuły ze źródła: Intrum

przestępca w kominiarce przy bankomacie, z kartą płatniczą w dłoni
Cyberbezpieczeństwo

Gdy pieniądze z karty znikają same ‒ jak chronić oszczędności i dane przed skimmingiem?

Dane NBP wskazują, że w Polsce z roku na rok bardzo szybko rosną kwoty wykradane z naszych kont bankowych w wyniku nieuprawnionego użycia kart płatniczych. W 2020 r. przestępcy uszczuplili w ten sposób oszczędności Polaków w sumie o 38,5 mln zł, a w 2021 roku już o 57,6 mln zł – można więc mówić o wzroście ponad 50 proc. r/r, podkreślają eksperci Intrum.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty w banderolach, koło ratunkowe
Finanse osobiste | Odpowiedzialne finanse

Dzień Konsumenta: jak pomóc bliskiej osobie, która wpadła w długi?

W Polsce jest obecnie aż 2,66 mln osób, które nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych długów, a ich zaległości wynoszą łącznie aż 72,5 mld zł. Te dane mogą przerażać. Ale to nie tylko bezduszne liczby: za każdą z nich kryją się indywidualne historie ludzi, którzy z różnych względów nie są w stanie uregulować swoich zaległości na czas. Są wśród nich nierzetelni kredyto- i pożyczkobiorcy, osoby zalegające z opłaceniem rachunków, czynszów, alimentów, itp., czytamy w informacji prasowej Intrum.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualna piramida finnasowa, człowiek trzymający model w rękach
Rynek pracy

Szukając pracy możesz wpaść w długi

„10 tysięcy netto miesięcznie bez wychodzenia z domu!”. „Praca zdalna bez doświadczenia, wysokie zarobki”. „Zbuduj swój zespół i łatwo zarabiaj na prowizji, branża beauty”. Brzmi kusząco? Dla osób szukających zatrudnienia z pewnością. Internet aż kipi od podobnych ogłoszeń. Jednak ci, którzy zdecydują się na nie odpowiedzieć, nie mają co liczyć na świetlaną karierę, bo za tego typu ogłoszeniami najczęściej stoją oszuści finansowi, którzy czyhają na nasze pieniądze, ostrzegają eksperci Intrum.

CZYTAJ WIĘCEJ
para siedząca na podłodze w pustym mieszkaniu
Nieruchomości

Jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt na pierwsze w życiu mieszkanie?

Zakup własnego mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dla tych, którzy mają ten krok jeszcze przed sobą, są dobre wiadomości. Dzięki zeszłorocznej, trzykrotnej obniżce stóp procentowych kredyty hipoteczne są nadal rekordowo tanie, banki złagodziły swoją „covidową” politykę
w stosunku do klientów, a obowiązująca nowa wersja Rekomendacji S sprawia, że zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego jest teraz bezpieczniejsze. Ale czy łatwiejsze? ‒ wyjaśniają eksperci Intrum.

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznesmen w maseczce na tle wykresów
Firma

Pandemia koronawirusa obniżyła dochody 6 na 10 firm w Polsce i zmniejszyła lukę płatniczą

Polscy przedsiębiorcy nie dali się pandemii. Tak w jednym zdaniu można podsumować wnioski, które widnieją w nowym raporcie Intrum – „European Payment Report 2021”. Chociaż korona-kryzys obniżył dochody aż
57 proc. firm w naszym kraju, a 46 proc. przyznaje, że miała szczęście przetrwać pandemiczny 2020 rok, to jednak covidowo „poobijane” biznesy są gotowe na to, by odrabiać straty i mają apetyt na dalszy rozwój. Blisko połowa (45 proc.) przedsiębiorstw jest do niego bardziej entuzjastycznie nastawiona, niż to miało miejsce w przeszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Haker i COVID19
Cyberbezpieczeństwo | Finanse osobiste

Na telefon z banku lub na Sanepid: nowe sposoby oszustów w pandemii, jak się uchronić przed kradzieżą danych?

Tylko od kwietnia do lipca
w naszym kraju odnotowano aż o 42% więcej ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania niż
w poprzednio analizowanym okresie. Cyberprzestępcy w swoich działaniach są coraz bardziej przebiegli. Skutki mogą być zauważalne od razu, np. w postaci „uszczuplenia” naszego konta bankowego lub niestety bardziej długofalowe. Jeżeli nie zorientujemy się w porę, złodziej może się posługiwać się skradzionymi danymi przez dłuższy czas i np. zaciągać na nazwisko ich właściciela kolejne pożyczki czy kredyty. Jak się przed tym chronić i unikać niechcianych długów?

CZYTAJ WIĘCEJ
Pusty portfel, kalkulator i rachunki
Finanse osobiste

Kto i dlaczego nie płaci rachunków? Polscy konsumenci z 1,4 mld zł długu na koncie

390 tys. Polaków jest winnych dostawcom tzw. mediów domowych blisko 1,4 mld zł, wynika z danych zebranych przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Oznacza to, że tylko jeden dłużnik ma do oddania średnio ponad 3,5 tys. zł. Z drugiej strony, jak można wyczytać z raportu Intrum, European Consumer Payment Report 2019, aż 85 proc. polskich konsumentów zapłatę rachunków, w tym tych za gaz, wodę czy prąd, traktuje priorytetowo w stosunku do pozostałych miesięcznych wydatków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający serce z papieru i pieniądze
Artykuły | Finanse osobiste

Walentynki 2020: co 4. Polak uważa, że pieniądze są przyczyną problemów w związku. Wspólny kredyt spaja bardziej niż ślub

Pieniądze są istotnym źródłem napięć w związku. Tego zdania jest co 4 konsument z Polski biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez Intrum. 16 proc. z nas przyznaje, że ma problem z tym, aby otwarcie rozmawiać ze swoją partnerką czy partnerem na temat finansów. W przypadku par z dziećmi sytuacja ta wygląda nieco lepiej, ale dla nich wspomniany obszar to jeszcze większe pole do możliwych kłótni, co wynika z tego, że wychowywanie pociech i tak jest już wystarczająco stresującą sytuacją. Jednocześnie uważamy, że wspólny kredyt spaja bardziej niż ślub. To jak w końcu jest z tymi finansami w związku?

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznesmen układający na biurku stos pieniędzy
Firma

Zatory płatnicze powodem bankructw mikroprzedsiębiorców

Financial Times w jednej z ostatnich publikacji poruszył temat freelancerów, którzy coraz mocniej narażeni są na ryzyko bankructwa spowodowane zatorami płatniczymi. Tylko w Wielkiej Brytanii, zgodnie z danymi Federation of Small Business ze względu na nieterminowe płatności upada aż 50 tysięcy mikro i małych przedsiębiorstw każdego roku.
Towarzyszące temu straty dla gospodarki UK wynoszą zaś 2,5 biliona funtów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Uśmiechnięta kobieta trzymająca plik pieniędzy
Finanse osobiste

7 na 10 Polaków oszczędza na niespodziewane wydatki. Ile odkładamy?

Oszczędzanie czy ograniczenie wydatków w 2020 r. znajduje się na liście noworocznych postanowień niejednej osoby. Aż 80 proc. polskich konsumentów oszczędza pieniądze każdego miesiąca i w tym przypadku to więcej niż europejska średnia, która wynosi 75 proc. Jednocześnie, 65 proc. z nas nie jest zadowolona z kwoty, która pozostaje
w portfelu po opłaceniu wszystkich rachunków i dokonaniu niezbędnych wydatków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rozbita skarbonka
Finanse osobiste

Światowy Dzień Oszczędzania: Europejczycy w dalszym ciągu nie odkładają pieniędzy

4 na 10 Europejczyków przyznaje, że nie oszczędza pieniędzy każdego miesiąca. Zjawisko to jest jeszcze bardziej widoczne w przypadku konsumentów z Łotwy i Grecji, w których to krajach aż blisko 60 proc. ankietowanych mieszkańców nie odkłada gotówki. Za to odwrotna sytuacja występuje w Polsce – aż 64 proc. z nas regulanie powiększa swoje oszczędności.

CZYTAJ WIĘCEJ
Załamany mężczyzna w garniturze siedzący nad rachunkami
Firma

Dlaczego firmy w Polsce ogłaszają upadłość? Długi to nie wszystko

W pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. upadłość ogłosiło ponad 280 firm. Dlaczego? Powodów jest wiele: funkcjonowanie w „trudnej” branży, skupienie się na nieodpowiedniej grupie klientów, małe doświadczenie w prowadzeniu biznesu, a także… długi. Większość firm zmuszonych do takiego radykalnego kroku była już od dłuższego czasu w złej sytuacji finansowej. Świadczy o tym fakt, że co drugie przedsiębiorstwo, które zniknęło z rynku, widniało wcześniej w rejestrze dłużników KRD. Dlaczego pozwoliły do rozwoju „czarnego scenariusza” i co z tym wszystkim ma wspólnego zjawisko zatorów płatniczych?

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznesmen pokazujący puste kieszenie
Firma

Długi polskich mikroprzedsiębiorców: przez zatory firmy nie płacą na czas

Ponad 7 na 10 zadłużonych firm to mikroprzedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Mają do oddania łącznie 5 mld zł. Tylko w ciągu pięciu ostatnich lat dług ten wzrósł o 3,2 mld zł. Dlaczego nie płacą? Przede wszystkim dlatego, że borykają się z problem zatorów płatniczych. Niepłacący na czas kontrahenci i klienci są winni najmniejszym przedsiębiorcom w naszym kraju 910 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznesmen i stos monet
Firma

Czy firmy znają swoje prawa w egzekwowaniu opóźnionych płatności?

Co może odstraszać od prowadzenia biznesu w Polsce? Niepłacący na czas klienci i kontrahenci, którzy są prawdziwą zmorą polskich przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MSP. Z problemem zatorów płatniczych spotyka się już ponad 60 proc. firm w naszym kraju. Z pomocą przychodzi dyrektywa UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, która ma również odzwierciedlenie w polskim prawie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznesmen pokazujący puste kieszenie
Firma

Indeks Należności Przedsiębiorstw: 6 na 10 firm w Polsce ma problem z niewypłacalnymi klientami

Najnowsze dane udostępnione przez KRD i KPF pokazują, że udział firm, dla których niepłacący na czas kontrahenci i klienci są sporym problemem w prowadzonej działalności, spadł – z 59,5 proc., do 57,4 proc., jednak nie da się nie zauważyć, że jest to mały spadek, który nie wpływa na zmniejszenie się negatywnego oddziaływania na naszą gospodarkę zjawiska zatorów płatniczych. Opóźnione płatności nadal są problemem dla blisko 6 na 10 przedsiębiorców w naszym kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ
Karta kredytowa, słomkowy kapelusz, okulary przeciwsłoneczne na plaży
Artykuły | Finanse osobiste

Koszt noclegu i biletu lotniczego, czyli jak nie powrócić z wakacji z długami

Bez względu na to, czy wakacje spędzamy nad pobliskim jeziorem, polskim morzem czy na Wyspach Kanaryjskich, wakacyjny wyjazd prawie zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Niestety także z tymi nieplanowymi. Dodatkowa opłata na lotnisku, o której nie wiedzieliśmy czy konieczność zapłaty za parking przy hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, mogą skutecznie popsuć nam urlop, co więcej – uszczuplić nasz portfel, a w niektórych przypadkach zmusić nawet do uruchomienia karty kredytowej lub wzięcia pożyczki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Płatności mobilne
Gospodarka

Europa stanie się bezgotówkowa w ciągu 10 lat?

Według nowego badania, połowa europejskich przedsiębiorców wierzy, że ich kraj stanie się społeczeństwem bezgotówkowym w ciągu 10 lat. Jak pokazuje Europejski Raport Płatności 2019, który zostanie opublikowany wkrótce przez firmę Intrum – lidera na rynku zarządzania wierzytelnościami, 1/4 właścicieli biznesów w Europie jest przekonana, że gotówka wyjdzie z obiegu w ich krajach w ciągu 5 następnych lat, a kolejne 25 proc., że stanie się to w ciągu 10 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2