Autor: Stanisław Kasiewicz

BANK 2023/02

Warto wiedzieć | Toksyczne środowisko pracy | Najsłabsze ogniwo transformacji cyfrowej?

Kultura organizacyjna (ryzyka) w praktyce zarządzania instytucjami finansowymi jest niejako niewidzialnym klejem, który integruje grupę pracowników wokół podzielanych wartości, postaw, zachowań i podejmowanych decyzji. W efekcie sprzyja realizacji celów strategicznych i krótkookresowych, wzmacnia podstawy do głębszego zrozumienia analizowanych zjawisk i w ten sposób sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prof. Stanisław Kasiewicz ALTERUM Ośrodek Badan i Analiz Systemu Finansowego
Komentarze ekspertów

Zagrożeń wciąż przybywa

W ostatnich kilku latach sektor bankowy został dotknięty niewyobrażalną plagą zagrożeń o charakterze makroekonomicznym, sektorowym i mikroekonomicznym. 2022 jest rokiem przedwyborczym, co skłania rząd do poszukiwania populistycznych decyzji dla uzyskania aprobaty elektoratu. Powstaje pytanie, jaki kierunek działań winny przyjąć zarządy banków, aby przetrwać ten wyjątkowo trudny okres, gdy na wiele z tych zagrożeń nie mają żadnego lub istotnego wpływu, pisze prof. Stanisław Kasiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prof. Stanisław Kasiewicz ALTERUM Ośrodek Badan i Analiz Systemu Finansowego
Komentarze ekspertów

Na marginesie plotek o sprzedaży Alior Banku przez PZU SA

Toczące się wydarzenia tuż za oknem odciągają uwagę od innych dziedzin i informacji, nawet tych zwykle przykuwających duże zainteresowanie jak np. fuzje i przejęcia największych firm. Dodatkowo jesteśmy bombardowani doniesieniami kreującymi poczucie strachu już bezpośrednio w odniesieniu do nas samych (zagrożenie życia, zdrowia, materialnych podstaw egzystencji etc.) ‒ pisze w komentarzu dla aleBank.pl prof. Stanisław Kasiewicz, z ALTERUM Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2017/05

Nauka: Czas na zasadę proporcjonalności

W nauce i praktyce obserwuje się różne formy rozwoju koncepcji teoretycznych i metodycznych. Niektóre rozwiązania pojawiają się dynamicznie, początkowo oceniane są jako przełomowe. Po pewnym okresie skutkują tylko drobnymi korektami dotychczasowych modeli, dotyczy to np. Value at Risk (VAR). Nierzadko te propozycje są szybko zapominane, np. neutronowe modele bankructwa. Jeszcze inne przebijają się bardzo wolno, chociaż są obiecujące. Wielce pouczający z tego powodu jest rozwój stosowania zasady proporcjonalności jako metody ograniczania przeregulowania i narzędzia do opracowania efektywnych regulacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1