Autor: Paweł Żuk

Komentarze ekspertów

Silne wahania kapryśnego złota

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400W ostatnim tygodniu bulionowi inwestorzy narażeni zostali na prawdziwą huśtawkę nastrojów. Techniczne wybicie, które obserwowaliśmy w pierwszej części tygodnia, nie zdołało przetrwać próby kolejnych sesji, na czym szczególnie skorzystali spekulacyjni sprzedawcy. Polscy inwestorzy mogą mówić o wielkim szczęściu, ponieważ równoczesne osłabienie złotówki sprawiło, że w wielu przypadkach udało im się nawet solidnie zarobić.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Niespodziewana wyprzedaż złota po zamachach w Belgii

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400Wbrew powszechnym oczekiwaniom, ostatnie zamachy w Belgii nie zdołały na dłużej wesprzeć notowań złota. Chwilowy niepokój inwestorów i wzrost ceny kruszcu do ok. 1260 USD za uncję skutecznie zachęcił graczy krótkoterminowych do intensywnej wyprzedaży. Atmosferze panującej na rynku nie pomógł także bardzo mieszany odczyt, dotyczący zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Do ucieczki z rynku inwestorów mobilizowała także zaplanowana na świąteczny piątek publikacja amerykańskiego PKB.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Decyzja EBC rozchwiała rynki, złoto wciąż mocne

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400W ubiegłym tygodniu inwestorzy na całym świecie nie mogli narzekać na brak emocji. Tym razem w centrum uwagi znalazł się Europejski Bank Centralny, który obniżył stopy procentowe do psychologicznej granicy 0 proc., zwiększając przy tym program skupu obligacji do poziomu 80 miliardów euro miesięcznie. Niespodziewana decyzja odbiła się bardzo silnym echem na rynkach całego świata i zdominowała zmienność notowań najważniejszych aktywów. Duża niepewność inwestorów skutecznie podtrzymuje cenę złota powyżej 1250 USD za uncję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Nieudana korekta, złoto wciąż na fali

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400Pomimo słabego startu tygodnia i wyraźnej gry na spadek przez graczy krótkoterminowych, złoto obroniło się przed przeceną, a jego notowania wciąż znajdują się powyżej granicy 1200 USD za uncję. Narastające konflikty międzynarodowe, a także możliwość dalszych stymulacji w największych gospodarkach świata to w tej chwili najważniejsze nagłówki informacyjne, które zdecydowanie podnoszą wycenę żółtego metalu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Sylwestrowa stabilizacja, złoto kończy rok pod kreską

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400Zgodnie z oczekiwaniami, ostatni tydzień notowań w ubiegłym roku nie przyniósł żadnych znaczących zmian na rynku złota. Przyczyną takiej sytuacji były przede wszystkim świąteczne dni niesesyjne, przez które znacząca część graczy pozostawała poza rynkiem. Mimo niskiego wolumenu i małego zaangażowania inwestorów, ostatnie handlu przebiegały pod dyktando sprzedających, obniżając cenę złota do ok. 1060 USD za uncję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Świąteczne odbicie, złoto spokojnie zbliża się do końca roku

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400Skrócony tydzień notowań wsparł cenę złota, a bulionowi inwestorzy mogli odetchnąć z ulgą po ostatniej podwyżce stóp procentowych w największej gospodarce świata. Mimo tak ważnych odczytów, jak PKB Stanów Zjednoczonych, świąteczny tydzień przebiegał w nieco sennej atmosferze, przy znikomym zaangażowaniu inwestorów. Ci, którzy pozostali na rynku, w większości decydowali się na zakupy, podnosząc przy tym cenę złota do 1075,60 USD za uncję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Byki na prowadzeniu: analiza rynku złota

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400Kolejne wątpliwości związane z podwyższeniem stóp procentowych znów zwiększyły apetyt inwestorów na złoto. Opublikowane w zeszłym tygodniu „Minuty FOMC” jasno pokazują, iż Rada obawia się skutków silnego dolara i wyraźnego osłabienia rynków wschodzących, co może skończyć się brakiem podwyżki stóp w tym roku. Na fali tych informacji złoto wybiło się znów ponad 1150 dolarów za uncję, kończąc tydzień wynikiem ok. 1155 USD/oz.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Złoto zyskuje po rozczarowaniu za oceanem: analiza rynku złota

Niespodziewanie słabe dane ze Stanów Zjednoczonych wyraźnie rozczarowały inwestorów. Tempo zmian w amerykańskiej gospodarce widocznie odbiega od oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej, co po raz kolejny podważa słuszność tegorocznej podwyżki stóp procentowych. Złoto doskonale odnalazło się w nowych warunkach, zaliczając odbicie od 1105 USD za uncję i kończąc tydzień wynikiem na poziomie 1138 USD za uncję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ameryka bez zmian, złoto w górę: analiza rynku złota

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400W ubiegłym tygodniu rynki finansowe całego świata żyły tylko jednym wydarzeniem. Czwartkowy wieczór przyniósł nam odpowiedź – Stany Zjednoczone dalej nie mogą sobie poradzić z wyjściem z recesji, a ostatnie doniesienia z Chin i rynku ropy naftowej tylko pogarszają obecną sytuację. Wobec pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym od lat poziomie, złoto powróciło do łask inwestorów, wybijając się nawet ponad 1140 USD (ok. 4188 PLN) za uncję.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Niepokój na giełdach pozytywny dla złota: analiza rynku złota

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400W ostatnim tygodniu złoto po raz kolejny udowodniło, że w chwilach rynkowej katastrofy wciąż doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie kapitału. Podczas gdy świat obawia się chińskiego kryzysu, żółty metal na nowo cieszy się sentymentem inwestorów. Zdecydowane pobudzenie strony popytowej obroniło kruszec nawet przed pozytywnym wynikiem PKB Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Chiny ratują złoto: analiza rynku złota

Ostatni tydzień przyniósł w końcu dobre informacje i zdecydowanie poprawił nastroje panujące na rynku metali szlachetnych. Nagła dewaluacja chińskiej waluty przez tamtejszy bank centralny pozwoliła na gwałtowne wybicie, przekraczające nawet 1120 USD za uncję. Koniec tygodnia dodatkowo przyniósł nam najnowszy raport WGC, potwierdzający rosnące zakupy kruszcu w Europie, a także doniesienia o kolejnym powiększeniu bulionowych rezerw przez Chiny.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Zaskakujące dane pogłębiły niedźwiedzie nastroje: analiza rynku złota

zuk.pawel.inwestycje.alternatywne.profit.01.267x400Notowania złota w ostatnim tygodniu przebiegały bez większych emocji, głównie ze względu na ważne dane, które miały nadejść dopiero w końcu tygodnia. Żółty metal dalej zmaga się z trendem bocznym, niepozwalającym opuścić kanału $1180-1210 za uncję, co sugerowałoby rozpoczęcie nowego cyklu. Mimo wszystko, perspektywa na rynku pogarsza się, zachęcając inwestorów do sprzedaży.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Światowy rynek złota za mały dla Chin!

chiny.250xJuż wiele lat temu Chiny rzuciły Amerykanom wyzwanie do walki o dominację nad światowymi finansami i handlem. Mimo wszelkich starań Państwa Środka, to jednak dolar pozostaje najbardziej popularną walutą dla rezerw finansowych i wciąż odpowiada za największy wolumen transakcji na świecie. Wkrótce może się to jednak zmienić. Wystarczy że poznamy prawdę o tym, jak ogromne rezerwy złota stoją za chińską walutą.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Bombardowania Jemenu stymulują popyt: analiza rynku złota

zloto.glob.01.400x267W ostatnim tygodniu słabość amerykańskiej waluty pozwoliła na kontynuację wzrostów zapoczątkowanych przez coraz gorsze prognozy gospodarki USA. Mimo wszystko, największym bodźcem popytowym okazało się rozpoczęcie pod dowództwem Arabii Saudyjskiej serii nalotów na terytorium Jemenu. Po zbliżeniu się do ok. $1215 za uncję, w piątek notowania żółtego metalu wyraźnie osłabły, kończąc tydzień wynikiem na poziomie $1198 za uncję złota.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2