
PMI z najlepszym wynikiem od 2022 roku
Wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł w marcu br. 50,7 pkt, wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu – poinformował S&P Global.
Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana.
Wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł w marcu br. 50,7 pkt, wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu – poinformował S&P Global.
Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana.
Tydzień na giełdach zaczął się dramatycznie. Potężne spadki dotknęły parkiety w całej Azji, mocno tracą na wartości akcje spółek w Europie, od dotkliwych spadków rozpoczęła się też sesja warszawskiej giełdy, komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Według szybkiego szacunku PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5% rok do roku wobec wzrostu o 6,1% w analogicznym okresie 2022 r. – podał GUS. Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana
W marcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,9% w porównaniu z marcem ubiegłego roku, natomiast w porównaniu z lutym br. wzrosła o 14,1% – podał GUS. Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan.
Jeśli w przyszłym roku nie trafią do Polski środki z Krajowego Planu Odbudowy to w najgorszym scenariuszu grozi nam spadek PKB. Ciężkie chwile będzie przeżywał przemysł, osłabnie konsumpcja, inwestycję dalej będą kulą u nogi. Inflacja w całym 2023 roku pozostanie dwucyfrowa i na pewno nie spadnie poniżej 13%. Stopa bezrobocia utrzyma się poniżej 6% – wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.
Sprzedaż detaliczna w listopadzie 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 1,6% (wobec wzrostu o 12,1% w listopadzie 2021 r.). W porównaniu z październikiem br. spadła o 0,3% – podał Główny Urząd Statystyczny.
W listopadzie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku było wyższe o 2,3%. Średnie wynagrodzenie natomiast było wyższe o 13,9% – podał Główny Urząd Statystyczny.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku wzrosły o 17,5%. W stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 0,7% – podał Główny Urząd Statystyczny.
Obecna sytuacja gospodarcza wpływa na pogorszenie nastrojów przedsiębiorców, które są już niemal tak samo złe, jak w pandemicznym 2020 roku. Przybywa firm, które planują redukcję zatrudnienia, choć ciągle więcej jest tych, które będą poszukiwać nowych pracowników – takie wnioski płyną z 46. edycji badania Plany Pracodawców, zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wspólnie z Gfk.
Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza będzie jednym z głównych argumentów za ich pozostawieniem na dotychczasowym poziomie.
W listopadzie PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 43,4 pkt, siódmy miesiąc z rzędu utrzymując się poniżej 50 punktów – podał w raporcie S&P Global.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. wzrosły o 17,4% – podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. W październiku inflacja wyniosła 17,9%.
Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc., podobnie jak we wrześniu – podał Główny Urząd Statystyczny.
Sprzedaż detaliczna w październiku br. była realnie wyższa niż przed rokiem o 0,7%, wobec wzrostu o 6,9% w październiku 2021 r. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Produkcja sprzedana przemysłu w październiku była wyższa o 6,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 7,6%. W stosunku do września br. spadła o 0,7% – podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu 2022 r. produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym o 9,8%
Inflacja w październiku wyniosła 17,9%, wobec 17,2% we wrześniu – podał Główny Urząd Statystyczny. Bardzo negatywnie zaskoczył wzrost cen żywności. W ciągu miesiąca w sklepach musieliśmy za nią zapłacić więcej o 2,7%.
Narodowy Bank Polski przedstawił projekcję inflacji oraz wzrostu gospodarczego. W 2022 r. inflacja zatrzyma się prawdopodobnie w przedziale 14,4 – 14,5%.
Postawa Rady Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie ulegnie zmianie i na najbliższym posiedzeniu ponownie będziemy obserwowali brak decyzji o podwyżce głównych stóp procentowych, przewiduje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku br. wyniósł 42 pkt, wobec 43 pkt miesiąc temu – podał S&P Global.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku br. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 1,8%. We wrześniu inflacja wyniosła 17,2% – podał GUS w szybkim szacunku.
Stopa bezrobocia we wrześniu 2022 r. wyniosła 5,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podwyższy stopy procentowe.
Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wyniósł we wrześniu 43 pkt wobec 40,9 pkt w sierpniu. Wynik okazał lepszy od prognoz.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br. wzrosły w ujęciu rocznym o 16,1%. W stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 0,8% – podał Główny Urząd Statystyczny.
Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 7 września prawdopodobnie powstrzyma się przed kolejną podwyżką stóp procentowych.
Projekt ustawy budżetowej trafił pod obrady Rady Dialogu Społecznego i został jednogłośnie skrytykowany przez partnerów społecznych za zbyt optymistyczne założenia i brak kluczowych informacji.
W sierpniu PMI dla polskiego przemysłu spadł do zaledwie 40,9 pkt, czwarty miesiąc z rzędu utrzymując się poniżej poziomu 50 pkt – podał w raporcie S&P Global.
W lipcu stopa bezrobocia wyniosła 4,9% i nie zmieniła się w stosunku do czerwca – podał Główny Urząd Statystyczny.
W pierwszym półroczu 2022 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw były wyższe od uzyskanych rok wcześniej. Nieznacznemu pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomiczno-finansowe – podał Główny Urząd Statystyczny.
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w różnych działach gospodarki kształtował się na poziomie zbliżonym lub niższym do prezentowanego w lipcu – podał Główny Urząd Statystyczny.