Autor: Krzysztof Szubert

Komentarze ekspertów

Proste zwiększanie nakładów na innowacyjność może nic nie dać

szubert.krzysztof.bcc.01.267x400W ostatnim czasie pojawił się długo oczekiwany Globalny Raport Innowacyjności („The Global Innovation Index 2015 – Effective Innovation Policies for Development”) – obszerny i ważny dokument opracowywany cyklicznie m.in. przez Uniwersytet Cornella. Ósma edycja raportu obejmuje 141 gospodarek, co stanowi 95,1% ludności na świecie i 98,6% światowego produktu krajowego brutto.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Aukcja LTE i inwestycje w szerokopasmowy Internet zdominowały posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji

szubert.krzysztof.bcc.01.267x40010 września, odbyło się w Sejmie RP posiedzenie Komisji Administracji i Cyfryzacji. Zasadniczym tematem spotkania była dyskusja nad propozycją inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług – ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z kosztami zajęcia pasa drogi podczas prowadzonych inwestycji telekomunikacyjnych (budowy sieci światłowodowych pod Internet szerokopasmowy).

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Podstawy prawne retencji danych w Polsce – czyli problem przetrzymywania przez operatorów telekomunikacyjnych informacji o naszych połączeniach

Temat przetrzymywania przez operatorów telekomunikacyjnych szczegółowych informacji o naszych połączeniach (tzw. retencji danych telekomunikacyjnych) i ich udostępniania odpowiednim służbom oraz organom wraca już od dłuższego czasu. Warto przy tym przypomnieć, iż jest to obowiązek nałożony na operatorów zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, który prócz pewnych aspektów natury „moralnej”, nakłada dosyć rozległe obowiązki w zakresie przechowywania danych, ich bezpieczeństwa oraz raportowania – czyli dosyć rozległej i kosztownej administracji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

UE kontra Google – czyli walka o konkurencję i bezpłatny internet

business.centre.club.01.400x214Od 2010 Unia Europejska gromadzi dowody przeciwko Google w sprawie domniemanych praktyk monopolistycznych. Sprawa, która doprowadziła do formalnego wszczęcia dochodzenia zaczęła się od skargi brytyjskiego serwisu Foundem w 2009 r. Zdaniem Brytyjczyków, bardziej korzystne miejsce w wynikach wyszukiwania zajmowały produkty własnej porównywarki Google’a – Google Shopping. Komisja Europejska próbowała trzykrotnie skłonić Google do zmiany tych praktyk – bez skutku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rusza najważniejsza aukcja na częstotliwości pod internet LTE

szubert.krzysztof.bcc.01.267x400Urząd Komunikacji Elektronicznej kolejny raz ogłasza aukcję na częstotliwości w pasmach 800 i 2600 MHz, umożliwiające rozwój szybkiego Internetu LTE. 9 października urząd opublikował stanowiska konsultacyjne uczestników rynku, stowarzyszenia branżowe oraz polityków, a dzień później oficjalnie ogłosił aukcję. Nastąpiło to po przeprowadzeniu dwukrotnych konsultacji społecznych – pierwszych w sierpniu ubiegłego roku, drugich w lutym br. Za każdym razem jednak coś stawało na drodze – w pierwszych konsultacjach błąd urzędnika, w drugich zdecydowane wątpliwości telekomów, co do przejrzystości zapisów dokumentacji aukcyjnej. Obecnie, jak twierdzi UKE, żadnych problemów już nie ma, niemniej samo ogłoszenie aukcji było dla części branży sporym zaskoczeniem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Regulacja i deregulacja na rynku telekomunikacyjnym – komentarz

szubert.krzysztof.bcc.01.267x400W ostatnich dniach pojawiło się wiele publikacji prasowych dotyczących konsultowanego w wąskiej grupie i długo oczekiwanego strategicznego dokumentu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Efektywne wykorzystanie pasma 800 MHz dla zapewnienia powszechnego, szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce. Szczegółową analizą ww. dokumentu zajmiemy się w najbliższym czasie (w fazie szerokich konsultacji społecznych), natomiast na szczególną uwagę zasługują publikowane, wstępne wnioski i rekomendacje płynące z tego dokumentu, czyli „założenie budowy jednej wspólnej sieci LTE i rozdysponowanie pasma w drodze przetargu” – dla przypomnienia, BCC zajęło takie stanowisko już w kwietniu 2014.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wpływ zmian w rozliczaniu VAT na rynek usług telekomunikacyjnych

szubert.krzysztof.02.325x400Uproszczenie rozliczeń VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych świadczonych w innych krajach UE przewiduje projekt zmian w VAT i Ordynacji podatkowej, który właśnie przyjął rząd. Jest to krok we właściwym kierunku, który w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści dla krajowych podmiotów świadczących szerokorozumiane usługi telekomunikacyjne, m.in. dotarcie z konkurencyjną ofertą poza Polskę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Równy dostęp do częstotliwości warunkiem konkurencji na rynku telefonii komórkowej

szubert.krzysztof.b.150x225Zbliżający się przetarg na częstotliwości 1800 MHz jest realną szansą na wyrównanie powstałych zaburzeń konkurencji w obszarze częstotliwości w Polsce, a tym samym na zapewnienie długotrwałej konkurencji, niezbędnej dla dalszego dynamicznego rozwoju rynku. Stosowanym w praktyce europejskiej wyrazem polityki prokonkurencyjnej jest wprowadzenie w znacznej części krajów UE mechanizmów ograniczających, lub wręcz uniemożliwiających, pozyskanie dodatkowego pasma przez podmioty, które już posiadają znaczną ilość danego zasobu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Powołanie ministra cyfryzacji będzie krokiem w dobrym kierunku

szubert.krzysztof.01.150x18Droga do nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego wymaga sprawnej koordynacji prac pomiędzy różnymi resortami i instytucjami lub jednej instytucji odpowiedzialnej za cały obszar informacyjno-telekomunikacyjny. Tego jednak wciąż w Polsce brakuje. Zdaniem BCC – jeżeli potwierdzą się spekulacje i powstanie Ministerstwo Cyfryzacji lub zostanie powołany odpowiedni koordynator w randze ministra – będzie to jasny przekaz, że nowemu gabinetowi zależy na budowie i rozwoju nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1