Autor: Krzysztof Mika

BANK 2021/12

Wydarzenia i Opinie | Felieton | Kilka tłitów niegrzecznych

Krzysztof Mika Wstęp osobisty Obserwuję z pewnym zdziwieniem, jakiego znaczenia nabrało w naszym życiu publiczno-politycznym tłitowanie. Mikro pyskówki załatwiają niezwykle poważne problemy, kiedyś wymagające poważnych, obfitych wystąpień. Teraz 300 znaków i jesteśmy w stanie zmienić kierunek polityki, wydarzeń. I przypomina mi się, jak za czasów komuny odbywałem staż w „Ekspresie Wieczornym” (cudny początek mojego dziennikarskiego życia), gdzie niezwykle mocno zmuszano do pisania właśnie […]

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2021/03

Warto wiedzieć | Przekop Mierzei Wiślanej | Pic na wodę…

Jestem elblążaninem, i chociaż moje bezpośrednie, bliskie kontakty z rodzinnym miastem zakończyły się dawno temu, interesuje mnie wszystko, co nowego i ciekawego tam się dzieje. Ostatnio głośno się mówi o trwającym przekopie Mierzei Wiślanej i połączeniu Elbląga bezpośrednio z Zatoką Gdańską. Pomysł ten u wielu mieszkańców miasta wywołał entuzjazm, ale i równie wiele wątpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2020/05

Wydarzenia i Opinie | Felieton na czas szczególny – Sztuka kłamstwa

Na twarzy odciski od gumek podtrzymujących maskę, skóra spierzchnięta od dziwacznych środków dezynfekujących, a tak naprawdę od najbardziej ordynarnego spirytusu przemysłowego. Bo tak się jakoś dziwnie składa, że większość firm posługuje się właśnie tym wyrobem, który nawet smakosze denaturatu niechętnie kosztują – nie zapomnę, jak przed laty jeden z moich pracowników przyłapany na piciu tego świństwa, zapytany, jakim cudem może znieść to paskudztwo, powiedział „wypić się oczywiście da, ale w smaku jakieś kosmate”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły | Gospodarka

Stocznia Gdańska – jeden dzień Sierpnia

Zanim rozpocznę swoją opowieść, niezbędna będzie jedna uwaga, dla mnie szczególnie ważna. Od opisanych wydarzeń minęło 30 lat i wszyscy już wszystko zrozumieli, ocenili bądź ocenią, ubarwią, lub odbiorą kolory, uczynią je czarnym albo białym. Rocznice prowokują. Zrobią to z łatwością, mądrzejsi o 30 lat i świadomość skutków. Ja wtedy nie wiedziałem nic z tego, co wiem dzisiaj.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/08

Wydarzenia. Gospodarka a ekologia: Droga niezgody

Większość Polaków ma do Mazur stosunek emocjonalny, osobisty bardzo. Region to wyjątkowy, o wyjątkowych walorach krajobrazowych, choć historycznie nie-polski, kiedyś wręcz głęboko obcy, bo przecież to Prusy Wschodnie… Przez jakiś czas po Hołdzie Pruskim (1525) podlegał Polsce, zawsze jednak były jakieś „ale”, bo język, religia, a potem polityka. Teraz istotne jest to, że trzecie już w praktyce pokolenie polskich osadników zaczyna traktować to miejsce jako swoją małą ojczyznę, a nie sypialnię. Docenia jej walory, również jako doskonałego miejsca do prowadzenia działalności biznesowej, bardzo często związanej z wypoczynkiem i turystyką.

CZYTAJ WIĘCEJ
Krzysztof Mika
BANK 2018/06

Opinie: Dwie trzecie bezmyślności – dwie trzecie autostrady

Lato idzie, a wraz z nim szczyt przewozowo-samochodowy. I zawsze o tej porze dociera do mnie smutna refleksja o tym, co łączy wszystkie ekipy rządzące Polską? Owszem, jest coś takiego – bezmyślność autostradowa. Nie jestem w stanie pojąć, dlaczego owa bezmyślność, jak rezydentny wirus w komputerze, tkwi w działaniach i głowach naszych rządzących, nieistotne czy tych z prawa czy lewa.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2018/03

Opinie: Dwa powstania warszawskie

Rok to, powiedzieliby niektórzy, fatalny – same żydowskie rocznice: a to 75-lecie powstania w getcie, a to 50-lecie Marca 68, a to Bartoszewski, a to Sendlerowa. Trudno zatem się dziwić, że któryś z rządowo-narodowych intelektualistów przekonał Naczelnika, a ten wydał odpowiednie dyrektywy i myk, myk mamy nowelę ustawy o IPN-ie. Ale ja nie o tym. Bo to już wszyscy „obrobili”. Ja o trwałości pewnych schematów myślowych, które skutecznie wbili nam w głowy Niemcy w ramach Holocaustu.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2