Autor: Halina Kochalska

Raporty

BIG InfoMonitor: Przybyło niemal pół miliona niesolidnych dłużników

Co szóstemu Polakowi wystarcza kilka godzin aby podjąć decyzję o pożyczeniu pieniędzy – pokazują badania ARC Rynek i Opinia. Zapewne m.in. takie podejście powoduje, że obchodzony 17 listopada Dzień bez Długów za swój dzień może uznać w tym roku prawie pół miliona osób mniej niż w 2015, o tyle wzrosła liczba niesolidnych dłużników w Rejestrze BIG InfoMonitor.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

BIG InfoMonitor: nadciąga kumulacja zaległości wśród firm

Zbliża się najtrudniejszy okres dla firm doświadczających opóźnień płatności za sprzedawane towary i usługi. Z badań i analiz BIG InfoMonitor wynika, że u ponad 40 proc. mikro, małych i średnich firm, zwyczajowo do największego spiętrzenia nieopłaconych faktur dochodzi w grudniu i styczniu. Pod koniec roku wiele przedsiębiorstw przyspiesza realizowanie budżetów zasypując rynek licznymi zamówieniami. Dla dostawców zdobycie kontraktów nie oznacza jednak terminowego otrzymania płatności, podczas gdy wynikające z kontraktu podatki nie czekają.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Ponad połowa mikroprzedsiębiorców łączy finanse prywatne z firmowymi

Korzystanie z prywatnych funduszy na finansowanie działalności firmy to powszechna praktyka wśród polskich mikroprzedsiębiorców. Robi tak połowa przedsiębiorców, którzy nie mają problemów z niesolidnymi kontrahentami i niemal 60 proc. mikrofirm, które zmagają się z niepłacącymi w terminie odbiorcami towarów i usług. Łączenie obu budżetów prywatnego i firmowego może jednak mieć przykre konsekwencje.

CZYTAJ WIĘCEJ
0043
Z rynku finansowego

Prawie 10 tys. zł wynosi przeciętny dług firmy budowlanej

Ponad 221 mln zł winne są firmy budowlane różnego rodzaju dostawcom – wynika z danych BIG InfoMonitor. Kwota ta jeszcze wzrośnie, bo do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor niepłacących za towar zaczęła właśnie zgłaszać Sieć Budowlana, stowarzyszenie hurtowni materiałów budowalnych z rocznym obrotem 3,2 mld zł, stanowiącym blisko 9 proc. wartości rynku materiałów budowalnych w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Firma

BIG InfoMonitor: co czwarty student i co siódma studentka myślą o założeniu firmy

bik.01.400x205Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK oraz BIG InfoMonitor wynika, że 18 proc. rozpoczynających właśnie naukę studentów rozważa założenie własnego biznesu. Bardziej chętni do pracy na swoim są studenci niż studentki, ale wszyscy bez względu na płeć upatrują w tej decyzji szansy na zdobycie cennego doświadczenia i niezależności. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które mają pomóc początkującym przedsiębiorcom. Podpowiadamy, które wybrać, aby start-up rozwinął się w silną i prężnie działającą firmę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

BIG InfoMonitor: Nie wjedź samochodem do rejestru dłużników

big.infomonitor.01.400x213Mieć czy nie mieć własne cztery kółka? – Europejski Dzień bez Samochodu, to dobra okazja, aby na poważnie zadać sobie takie pytanie. Tym bardziej, że w wielu polskich miastach 22 września można będzie bezpłatnie przetestować transport publiczny i przekonać się czy dla posiadania faktycznie warto zapożyczać się na samochód, stresować za kierownicą, wydawać tysiące złotych na ubezpieczenie i paliwo, a czasami z powodu samochodu zaparkować na lata w rejestrze dłużników.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

BIG InfoMonitor: Jak się uchronić przed wyjazdem z zagrożonym upadłością biurem podróży?

big.infomonitor.02.400x334Ostatnia fala turystów wyjeżdża na wakacje we wrześniu, bo jest taniej, mniej tłoczno i chłodniej. Aby uniknąć rozczarowania powinni rozsądnie wybrać miejsce, bo wciąż w wielu krajach jest niespokojnie.  Przede wszystkim gruntownie sprawdzić  biuro podróży, aby uniknąć losu klientów Alfa Star. Tym bardziej, że geopolityczne problemy mogły się odbić na sytuacji finansowej touroperatorów. Z założonymi rękami nie powinni też siedzieć turyści, którzy już wrócili z wakacji i są rozczarowani wyjazdem. Mają 30 dni na złożenie reklamacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

BIG InfoMonitor: Uniknij reklamacji – przed wyjazdem sprawdź biuro podróży

big.infomonitor.02.400x334Za chwilę rusza ostatnia fala turystów na letni wypoczynek. Wyjeżdżają we wrześniu, bo jest taniej, mniej tłoczno i chłodniej. Aby uniknąć rozczarowania powinni się przyłożyć do przygotowań – rozsądnie wybrać miejsce, bo wciąż w wielu krajach jest niespokojnie oraz sprawdzić wiarygodność biura podróży, bo geopolityczne problemy mogły się odbić na sytuacji finansowej touroperatorów. Z założonymi rękami nie powinni też siedzieć turyści, którzy już wrócili z wakacji i są rozczarowani wyjazdem. Mają 30 dni na złożenie reklamacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

BIG InfoMonitor: Mądra firma po szkodzie zagląda do rejestru dłużników

big.infomonitor.02.400x334Zasada ograniczonego zaufania to wskazana norma zachowania na drodze, ale także
w biznesie. Przedsiębiorcy tak jak kierowcy, aby zachować bezpieczeństwo prowadzonej działalności muszą być ostrożni. Najlepiej jeśli przed rozpoczęciem współpracy sprawdzą wcześniej swoich kontrahentów. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że ponad 90 proc. firm, które już doświadczyły problemów z fakturami nieopłaconymi na czas, weryfikuje działalność swoich biznesowych partnerów. Ponad połowa z nich korzysta też z BIG.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

BIG InfoMonitor: W tym roku padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań

big.infomonitor.02.400x334Zapowiada się, że tym roku padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań. Deweloperzy mnóstwo sprzedają, ale też mają sporo do zaproponowania. Bogactwo oferty w dużych miastach sprawia, że nad wyborem wymarzonego „M” Polacy zastanawiają się dziś nawet do dwóch miesięcy. Rzadko jednak w tym czasie sprawdzają wiarygodność finansową dewelopera. Prędzej gotowi są zajrzeć do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, żeby zweryfikować biuro podróży niż firmę, od której kupują nieruchomość.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

BIG InfoMonitor: Dzięki rejestrom dłużników gminy mazowieckiego poprawią ściągalność alimentów

big.infomonitor.02.400x334Już od 1 lipca życie dłużników alimentacyjnych stanie się trudniejsze. Jeśli ojca lub matkę wyręcza fundusz alimentacyjny, to ich dane trafią do wszystkich czterech działających w Polsce rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej. W którymkolwiek BIG, bank, telekom, czy też zainteresowany przedsiębiorca sprawdzi potencjalnego klienta, na pewno dowie się, że nie płaci on na dziecko. Z myślą o ograniczeniu dużego społecznego problemu, obowiązek przekazywania danych dłużników alimentacyjnych do każdego BIG, a nie tylko jednego jak dotychczas, nakłada na gminy nowe prawo.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Idź do BIG InfoMonitor i odzyskaj alimenty za 1 zł

big.infomonitor.02.400x334Setek tysięcy opiekunów nie będzie stać na prezent z okazji Dnia Dziecka, bo w sytuacji, gdy byli partnerzy nie płacą alimentów problemem są codzienne wydatki. Można to zmienić i wpisać dłużnika alimentacyjnego do Rejestru BIG InfoMonitor. Sposób jest szybki, skuteczny i tani. Chętnie sięgają po niego gminy, które zgłosiły już do bazy BIG InfoMonitor ponad 163 tys. informacji o niepłacących alimentów. Wśród osób prywatnych rozwiązanie jest jednak wciąż mało znane, wpisały zaledwie 39 dłużników.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo BIG InfoMonitor
Finanse i gospodarka

BIG InfoMonitor: Polacy bardzo dużo mówią dzieciom o pieniądzach

Żeby mieć pieniądze, trzeba na nie zapracować! Gaś światło! Nie marnuj wody! To jest za drogie! Ważniejszy jest zakup jedzenia niż zabawek! – słyszą dzieci w polskich domach. Pieniądze nie są już tematem tabu, ale z praktyczną edukacją finansową potomków wciąż jest spory problem – wynika z badania MillwardBrown wykonanego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 8