Temat numeru: Banki a gospodarka senioralna: Aby srebrna gospodarka stała się złotą
Jeżeli bank jest w stanie oferować dobre usługi i produkty przyjazne seniorom – to jest w stanie oferować wspaniałe usługi i produkty wszystkim konsumentom
Jeżeli bank jest w stanie oferować dobre usługi i produkty przyjazne seniorom – to jest w stanie oferować wspaniałe usługi i produkty wszystkim konsumentom
O przyczynach braku zainteresowania banków odwróconym kredytem hipotecznym w obecnych rozwiązaniach prawnych pisze Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich.
W trakcie szczytu One Planet Summit w Paryżu w 2017 r. Komisja Europejska zachęcała banki do finansowania działań na rzecz pozytywnych zmian klimatycznych i oferowania kredytów hipotecznych na projekty energooszczędne. Na potrzebę wprowadzenia standardów ujednoliconej europejskiej „energooszczędnej hipoteki” (kredytu hipotecznego), która zachęcałaby właścicieli nieruchomości do działań zwiększających efektywność energetyczną nieruchomości lub do nabywania takich nieruchomości z wykorzystaniem preferencyjnych warunków finansowania (preferencyjne oprocentowanie i/lub zwiększona wartość kredytu hipotecznego) wskazuje Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020.
Skąd osoby starsze mogą uzyskać środki, by pokryć koszty opieki instytucjonalnej lub nieformalnej, jeżeli mają do niej dostęp? Zwykle opieki długoterminowej, a więc, wraz z wiekiem, o coraz szerszym zakresie, czyli coraz bardziej kosztownej?
Czy nowa inicjatywa Prezydenta może pomóc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej?
Nowa inicjatywa ustawodawcza Kancelarii Prezydenta, mająca na celu poprawę sytuacji kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty denominowane lub indeksowane do waluty szwajcarskiej, nie spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno kredytobiorców1, jak i kredytodawców. Chociaż, w wypowiedziach publicznych, jedynie przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego2 i Narodowego Banku Polskiego, praktycznie poparli rozwiązania zawarte w tym projekcie ustawy.
Sejm proceduje trzy różne projekty ustaw mające na celu restrukturyzację kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska. Jednocześnie 23 marca 2017 roku została przyjęta ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Kilkanaście ostatnich lat rozwoju rynku mieszkaniowego, zastosowane instrumenty, preferencje konsumentów i warunki finansowania sprzyjały rozwojowi rynku mieszkań własnościowych. I nie było to wynikiem wyłącznie ograniczonej oferty mieszkań na wynajem czy brakiem szeroko dostępnych instrumentów wspierających ten segment rynku mieszkaniowego. Można postawić tezę, iż mentalnie polski konsument nastawiony jest na własność mieszkania.