Forint pozostaje zmienny
Na kurs forinta będzie wpływać oczekiwane obniżenie stóp procentowych. Można liczyć na kontynuację zmienności kursu HUF i wiele okazji transakcyjnych dla inwestorów walutowych.
Na kurs forinta będzie wpływać oczekiwane obniżenie stóp procentowych. Można liczyć na kontynuację zmienności kursu HUF i wiele okazji transakcyjnych dla inwestorów walutowych.
Informacja o rezygnacji Lawrence Summers upubliczniona w niedzielę wieczorem wspierała aktywa Europy Środkowej i Wschodniej, w tym rynek węgierski.
Rządowy pomysł, aby zaangażować pieniądze ukryte w szarej strefie do finansowania deficytu, może zmniejszyć zadłużenie publiczne Węgier i wspierać kurs forinta.
Węgry starają się wcześniej spłacić pożyczkę Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Jednocześnie informują, że chciałyby, aby biuro MFW w Budapeszcie zostało zamknięte. Celem jest symboliczne przesłanie rządu premiera Viktora Orbana do wyborców, podkreślające jego ekonomiczną niezależność. Obecnie łączny dług Węgier w stosunku do MFW wynosi 2,9 miliarda euro. Jak na razie, zabiegi polityczne nie pozwoliły jednak indeksowi BUX wybić się ponad kluczowy poziom oporu.
Już jutro, tj. 20 czerwca możemy być świadkami zakończenia procedury nadmiernego deficytu w odniesieniu do pięciu państw Unii Europejskiej, w tym Węgier. Po decyzji ministrów finansów UE, proces, który rozpoczął się w 2004 r., może wreszcie zostać zakończony. Oczekuje się, iż Komisja Europejska weźmie pod uwagę dostosowania fiskalne, które udało się wprowadzić. Ich efektem jest obniżenie deficytu budżetowego poniżej progu 3%, do 2,7% w 2013 r. i 2,9% w 2014 r.
Po tym, jak w marcu bieżącego roku György Matolcsy, kierujący Narodowym Bankiem Węgier, poinformował o perspektywnie znacznych zmian, inwestorzy zagraniczni obserwują rynek węgierski z jeszcze większą ostrożnością.