Autor: Warszawski Instytut Bankowości / WIB

senior z kartą płatniczą w dłoni, siedzący przed laptopem
Bezgotówkowo

60% seniorów w Polsce bankuje i płaci bezgotówkowo przy użyciu smartfona

60% seniorów w Polsce korzysta obecnie z bankowości za pomocą smartfona. Z kolei za zakupy online połowa z nich płaci przelewem bankowym, ale także już prawie co trzeci senior stosuje przy tej okazji płatność BLIK-iem – tak wynika z badania „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów” przeprowadzonego pod koniec stycznia br. na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) we współpracy ze Związkiem Banków Polskich

CZYTAJ WIĘCEJ
Znak cyfrowego banku
Edukacja finansowa | Wydarzenia

Polacy najbardziej ufają bankom w kwestii cyberbezpieczeństwa

Coraz częściej Polacy wskazują problem dezinformacji jako dużego zagrożenia w cyberprzestrzeni, a 9 na 10 ankietowanych przyznaje, że potrzeba większej edukacji cyfrowej – to główne wnioski z najnowszej edycji badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” opublikowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Wyniki badania wyraźnie pokazują też społeczne postrzeganie banków jako liderów w obszarze cybebezpieczeństwa.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2023/04

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | VII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości | Wiedza i umiejętności finansowe kluczem do odpowiedzi na światowe wyzwania gospodarcze

Najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone edukacji finansowej, czyli VII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości przeszedł do historii. Wystąpienia przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ciekawe debaty i rozmowy z ekspertami sektora finansowego, świata nauki i nie tylko oraz wiele inspiracji i strategicznych wniosków – tak w skrócie można podsumować tegoroczną edycję wydarzenia zorganizowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW.

CZYTAJ WIĘCEJ
VII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości
Edukacja finansowa | Wydarzenia

Rozpoczęła się rejestracja na VII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości 2023

15 lutego br. rozpoczęła się rejestracja na VII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, który odbędzie się w dniach 22-23 marca 2023 r. Tegoroczna edycja pod hasłem „Wiedza
i umiejętności finansowe kluczem do odpowiedzi na światowe wyzwania gospodarcze” odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie (22 marca) i online (23 marca).

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2023/01

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Jubileusz WIB | Partnerstwo to klucz do osiągania rzeczy wielkich

Edukacji ekonomicznej w Polsce przyświeca jeden cel – ogólnosektorowe zaangażowanie. Realizacja ambitnych planów wymaga szerokiej akceptacji, zrozumienia i współpracy wielu partnerów. W proces ten od lat zaangażowany jest Warszawski Instytut Bankowości, który tworząc kolejne platformy i inicjatywy, łączy podmioty sektora finansowego we wspólnym działaniu, ponad wszelkimi podziałami.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2022/12

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | WIB | To już 10 lat, od kiedy sektor bankowy złapał BAKCYLA!

Filarem flagowego programu edukacyjnego Warszawskiego Instytutu Bankowości „Bankowcy dla Edukacji” (BdE) od samego początku jest Projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL, który w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Od początku swojego funkcjonowania dotarł on już do ponad miliona polskich uczniów na różnych szczeblach edukacji. Inicjatywa jest najlepszym dowodem społecznie odpowiedzialnego współdziałania sektora bankowego na rzecz podnoszenia poziomu kompetencji finansowych kolejnych pokoleń Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Warszawski Instytut Bankowości - Logo
BANK 2022/12

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | WIB | Wspierając budowę solidnych podstaw polskiej gospodarki, czyli trzy dekady WIB

Warszawski Instytut Bankowości świętuje swój okrągły jubileusz 30-lecia istnienia. Niewątpliwie był to okres wielkich zmian nie tylko dla samej fundacji, ale i całej polskiej gospodarki. Pozycja, jaką na przestrzeni ostatnich trzech dekad wypracował WIB, pokazuje, jak ważną rolę w społecznej gospodarce rynkowej pełni edukacja z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raport „Cyberbezpieczny portfel 2022”
Cyberbezpieczeństwo | Raporty

Polacy w cyberprzestrzeni ufają bankom, są coraz bardziej świadomi, ale wyzwaniem jest ochrona przed dezinformacją

Polacy od lat postrzegają banki jako liderów w obszarze cyberbezpieczeństwa, a 55 proc. badanych uważa, że stosują one najwyższe standardy i raczej czują się spokojni o bezpieczeństwo swoich oszczędności – to główne wnioski z najnowszej edycji Raportu „Cyberbezpieczny Portfel”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Dane z raportu pokazują, że korzystanie z usług bankowych i załatwianie spraw urzędowych tylko przez internet to już dla większości codzienność. Taką opinię deklaruje już ponad 2/3 Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2022/05

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | WEBINARIUM I RAPORT PAB-WIB | Banki spółdzielcze poza zasada proporcjonalnosci

Sprawozdawczość stanowi wyzwanie nawet dla największych instytucji fi nansowych,
które dla jej celów zatrudniają potężne sztaby specjalistów. A co dopiero mają
powiedzieć te niewielkie? Dla banków spółdzielczych to przede wszystkim dodatkowe,
pokaźne obciążenia, które rzutują na ich działalność, zwiększając koszty, pogarszając
konkurencyjność i ograniczając możliwości rozwojowe

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2022/04

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Bank Millennium | Finansowy elementarz dla przedszkolaków

W jakim wieku można zacząć edukację finansową? Fundacja Banku Millennium przekonuje, że tak wcześnie, jak to tylko możliwe, od sześciu lat z powodzeniem prowadząc zajęcia z zakresu wiedzy finansowej dla przedszkolaków. W warsztatach wzięły udział dziesiątki tysięcy dzieci, a setki tysięcy obejrzały programy edukacyjne w internecie.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2022/04

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Raport PAB-WIB | Dobre perspektywy dla sektora bankowego, ale i wiele niebezpieczeństw

Wyniki finansowe polskiego sektora bankowego zarówno w czwartym kwartale, jak i całym 2021 r. poprawiły się, stwarzając dobrą bazę do kolejnych wzrostów w bieżącym roku. Na drodze do dalszego rozwoju sektora bankowego i całej polskiej gospodarki mogą jednak stanąć nowe zagrożenia – wojna w Ukrainie i utrzymująca się wysoka inflacja.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły | Edukacja finansowa | Finanse osobiste | Raporty

Wiedza finansowa coraz ważniejsza dla Polaków

W obliczu największych od lat wyzwań gospodarczych, politycznych i społecznych, rośnie poziom wiedzy finansowej i potrzeba świadomości ekonomicznej wśród Polaków. Blisko 30% badanych ocenia pozytywnie swoją wiedzę w tym zakresie (wzrost z 12% w 2021 r.), a jednocześnie 36% jest negatywnego zdania na ten temat (spadek r/r z 49%). Ponadto, ponad połowa Polaków (58%) twierdzi, że w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyła się ich gotowość do długoterminowego oszczędzania lub inwestowania na giełdzie. Jednocześnie, zdaniem respondentów najpilniejszego uzupełnienia wymaga wiedza z obszaru cyberbezpieczeństwa (51%) – to część z wniosków z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW w przededniu VI Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość | Edukacja finansowa

Gospodarka-Bankowość-Edukacja oczami rektorów polskich uczelni

Z okazji przypadającego na rok 2021 rok jubileuszu 5-lecia Programu „Bankowcy dla Edukacji” oraz przy współpracy z Miesięcznikiem Finansowym BANK mamy przyjemność oddać w ręce szerokiej grupy odbiorców wydanie specjalne Miesięcznika pt. „Gospodarka-Bankowość-Edukacja oczami rektorów polskich uczelni”. Publikacja powstała we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości oraz pod patronatem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego jest podsumowaniem cyklu rozmów z rektorami polskich uczelni na temat szeroko pojętej współpracy nauki z biznesem oraz wyzwań jakie stoją przed tymi dwoma światami w najbliższej przyszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Karta płatnicza i terminal
Bezgotówkowo | Raporty

Płatności bezgotówkowe na polskich wsiach: coraz mniej „białych plam”, przybywa miejsc, gdzie można płacić kartą

Zjawisko popularyzacji nowoczesnych form płatności jest szczególnie widoczne w dużych miastach. Płatności zbliżeniowe z użyciem karty, smartfona czy BLIK-a są tam standardem. Mniejsze miejscowości również wykazują tendencję wzrostową w zakresie płatności bezgotówkowych, jednak rozwój tych transakcji jest tam zdecydowanie wolniejszy. W gminach wiejskich i mniejszych miejscowościach obrót bezgotówkowy jest coraz powszechniejszy. Mimo że dynamika rozwoju jest tam mniejsza, rośnie liczba miejsc, w których płatność kartą jest możliwa. Potwierdzają to wyniki czwartej edycji badania „Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe” opublikowanego przy okazji tegorocznej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”.

CZYTAJ WIĘCEJ
raporcie „Cyfrowe Usługi Finansowe a Seniorzy”
Finanse osobiste | Raporty

Jak radzą sobie seniorzy w świecie cyfrowych finansów?

Obecnie digitalizacja usług finansowych jest procesem zaawansowanym i nieodwracalnym. Seniorzy stoją na progu rewolucji cyfrowej obejmującej ich środki materialne powierzane instytucjom finansowym. Warto znaleźć odpowiedzi na pytania w wielu zakresach, np. jak w procesie cyfryzacji usług finansowych znajdują się obecnie seniorzy, czy mają zapewniony dostęp do tradycyjnych i nowoczesnych usług oraz jak te usługi akceptują? ‒ czytamy w komunikacie Fundacji Zaczyn.

CZYTAJ WIĘCEJ
„Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021”
Bezgotówkowo | Raporty

Polacy w większości płacą bezgotówkowo, ale w sprawie przyszłości gotówki są podzieleni

Blisko 65% Polaków jako najczęstszą formę płatności wybiera kartę płatniczą, z której najchętniej korzystamy w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych (76%), a także na stacjach benzynowych (52%). Wśród badanych 31% nie zauważa większych trudności w płaceniu bezgotówkowo. Coraz więcej Polaków uważa również, że rozwój nowoczesnych płatności w Polsce powinien przyspieszyć – to zdanie 36% respondentów, czyli aż o 10 p. p. więcej niż w 2020 roku. To główne wnioski z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” zaprezentowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB), w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Słoik z pieniędzmi, studencki biret i kalkulator
Finanse osobiste | Raporty

Portfel Studenta 2021: studenci finansowo odetchnęli, ale coraz gorzej z wiedzą finansową

Wydatki miesięczne polskich studentów, szczególnie uczęszczających na studia dzienne, obniżyły się poniżej 2000 zł, a dla co trzeciego studenta ogólna sytuacja finansowa uległa poprawie. Jednocześnie rośnie odsetek młodych Polaków deklarujących brak oszczędzania, a aż 90% negatywnie określa poziom swojej wiedzy ekonomicznej. Dodatkowo, blisko połowa polskich studentów (49%) wskazała, że ich możliwości na rynku pracy pogorszyły się przez pandemię – to wybrane wnioski płynące z kolejnej edycji Raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kobieta siedząca przed komputerem, na którym wyświetla się kłódka symbolizująca cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo | Raporty

Polacy w cyberprzestrzeni – aktywni, zadowoleni, ale czy wystarczająco rozsądni?

W oczach opinii publicznej niezmiennym liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%) – to wnioski z najnowszego badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2021”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Dane z raportu jasno wskazują, że jako społeczeństwo czujemy się bezpiecznie korzystając z bankowości elektronicznej – taką opinię deklaruje 86% badanych. Jednocześnie, wprawdzie poziom wiedzy cyfrowej Polaków stopniowo rośnie, ale wciąż jedynie 3 na 10 Polaków czuje się współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w sieci.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2021/07

Bankowość i Finanse | Ubezpieczenia Społeczne | Wywiad | System emerytalny potrzebuje ewolucji i wyjęcia poza nawias polityczny

O czekaniu na cud, który się nie zdarzy w obszarze systemu emerytalnego, ciągłej potrzebie edukacji i uświadamiania społeczeństwa, dotychczasowym ignorowaniu głosu i doświadczeń świata nauki w założeniach tzw. Polskiego Ładu oraz elementach fundamentu rozwoju mówił
prof. dr hab.
Maciej Żukowski
rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
w rozmowie z Michałem Polakiem i Arielem Wojciechowskim.

CZYTAJ WIĘCEJ
pracodawca liczący pieniądze, koszty firmy
BANK 2021/05

Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Raporty WIB | Czy małym firmom grozi credit crunch?

Pandemiczny kryzys gospodarczy może spowodować duże zawirowania w dostępności do finansowania przez małe i średnie firmy, a największe zmiany dopiero przed nami. Dlaczego firmy z tego sektora jeszcze przed pandemią tak mało korzystały z kredytu? Co państwo i banki mogą zrobić, żeby zapewniać im konieczne finansowanie, gdy zacznie się ożywienie?

CZYTAJ WIĘCEJ
Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021
Cyberbezpieczeństwo | Finanse osobiste | Wydarzenia

Polacy zaczynają coraz uważniej czytać umowy przed podpisaniem i chcą wiedzieć więcej o inwestowaniu

Pandemia wpływa na postrzeganie przez Polaków znaczenia wiedzy ekonomicznej – ponad połowa badanych po ostatnim roku chce wiedzieć więcej na temat finansów i funkcjonowania gospodarki (57%) oraz cyberbezpieczeństwa (53%). Rośnie popyt na wiedzę z zakresu inwestowania,
a zdecydowana większość badanych jest zdania, że zajęcia z edukacji finansowej powinny mieć charakter obowiązkowy. Najpopularniejszymi źródłami wiedzy dla ponad połowy Polaków w 2021 r. jest internet (59%) oraz banki i inne instytucje finansowe (54%) – to jedne z wniosków z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021”, zaprezentowanego podczas V Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Robert W. Ciborowski
BANK 2021/01

Bankowość i Finanse | Biznes a Edukacja | Zapomnieliśmy, co jest kluczowe w nowych technologiach, a bez tego nie ruszymy dalej

Przed nami jeszcze większa dominacja korporacji w obszarze rozwoju technologii, a małe i średnie przedsiębiorstwa już teraz zaciągają hamulec. Dlaczego Albert Einstein i Robert Solow nie mieliby czego szukać w polskich uczelniach, ale także o innowacyjności, potrzebie zmiany polityki naukowej państwa, regresie potencjału polskich naukowców i szukaniu klucza do efektywniejszych działań nauki i biznesu mówi
prof. dr hab. Robert W. Ciborowski
rektor Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowie z Michałem Polakiem i Arielem Wojciechowskim.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 4