Czy na instytucjonalnym najmie mieszkań mają zarabiać tylko zagraniczni inwestorzy, a nie przyszli polscy emeryci?
Fokus na najem. PFR Nieruchomości i Polityka Insight prezentują raport „Dekada polskiego rynku najmu”.
Fokus na najem. PFR Nieruchomości i Polityka Insight prezentują raport „Dekada polskiego rynku najmu”.
PFR Nieruchomości S.A. zadeklarowała powołanie Rzecznika Najemców, którego zadaniem będzie usprawnienie kontaktów pomiędzy Spółką a Najemcami osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i Funduszu Mieszkań na Wynajem. Co ważne, będzie on współdziałał z organizacjami konsumenckimi oraz przedstawicielami branży w celu wypracowania i wdrożenia odpowiednich standardów obsługi najemcy na polskim rynku najmu instytucjonalnego, czytamy w komunikacie prasowym Spółka.
Inwestycja w Łowiczu u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Krudowskiego to 96 mieszkań w trzech budynkach. Pierwsi najemcy obejrzeli już mieszkania i podpisali umowy. Niebawem osiedle wypełni się nowymi mieszkańcami, a plac zabaw ugości dzieci ‒ czytamy w komunikacie prasowym PFR Nieruchomości.
Pozwolenie na budowę dotyczy pierwszego etapu osiedla, które powstanie w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej na wrocławskim Zakrzowie. Docelowo obejmie ono około 1300 mieszkań na wynajem. Zgodnie z założeniami, budowa pierwszych 414 ma ruszyć już jesienią 2022 roku. Inwestycja jest realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A., poinformował Fundusz.
PFR Nieruchomości S.A. kończy 2021 rok z ponad 4,6 tys. mieszkań na wynajem i kolejnym niemal 2,5 tys. w budowie. Spółka w ciągu mienionych 12 miesięcy uruchomiła nabory do przeszło 2 tys. mieszkań w 10 lokalizacjach – od Katowic przez Radom i Toruń po Nowy Targ. Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem – we wszystkich rekrutacjach wpłynęło około 12 tys. wniosków, co przełożyło się na średnio sześciu chętnych na jedno mieszkanie. Plany na 2022 rok to uruchomienie kolejnych projektów w dużych miastach oraz rozwijanie współpracy z samorządami w całej Polsce.
Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice – Łódź dołącza do grona miast, w których obecne są nowoczesne mieszkania na wynajem oferowane przez Fundusz. Do dyspozycji najemców jest 80 lokali w inwestycji położonej na łódzkich Bałutach. Kolejne powstaną w ścisłym centrum miasta, czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.
469 mieszkań przy ul. Kolejowej we Wrocławiu powstanie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A. 30 lipca została zawarta umowa z firmą PORR – generalnym wykonawcą wrocławskiej inwestycji. Prace budowlane mają ruszyć już w lipcu.
Nabór do 481 mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ruszył 31 maja, punktualnie o godz. 12.00. Po godzinie od jego startu wpłynęło już 595 wniosków. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Wnioski można składać do 20 czerwca za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl
W pierwszym etapie rekrutacji wnioskujący otrzymają punkty za spełnienie kryteriów ustalonych przez łowicki samorząd. Następnie zostaną poddani weryfikacji finansowej. Wnioski o najem mieszkania będzie można składać online za pośrednictwem strony internetowej www.lowicz.mdr.pl, informuje PFR Nieruchomości.
12 maja 2021 r. rozpoczął się nabór do mieszkań powstających przy ul. Tytoniowej w Radomiu. Zainteresowani najmem mieszkań – powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego – będą mogli składać wnioski za pośrednictwem stron internetowych www.radom.mdr.pl i www.radom.pl. Nabór potrwa do 31 maja. Pierwsze umowy najmu będą zawierane w czwartym kwartale 2021 roku, informuje PFR Nieruchomości.
11 maja rozpocznie się nabór na 201 mieszkań przy ul. Ratuszowej w Dębicy. To inwestycja realizowana przez PFR Nieruchomości S.A. w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Najemcy będą składali wnioski za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.debica.mdr.pl. Termin składania wniosków upływa 31 maja 2021 r.
31 maja rozpocznie się rekrutacja do mieszkań powstających w Krakowie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Składający się z dwóch etapów nabór będzie polegał na przyznaniu punktów za spełnianie kryteriów społecznych oraz sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej. Wnioski o najem mieszkania będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl
Trwa budowa 96 mieszkań przy ul. Krudowskiego w Łowiczu. Inwestycja jest realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Osiedle powstaje dzięki współpracy łowickiego samorządu ze spółką PFR Nieruchomości S.A. Zakończenie prac budowlanych przewidziano na czwarty kwartał 2021 roku.
Trwa projektowanie 64 mieszkań przy ul. Sportowej w Nidzicy. Inwestycja będzie realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Mieszkania powstaną we współpracy z samorządem, który wskazał teren inwestycji. Zakładanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych jest początek 2022 roku.
12 maja 2021 r. rozpoczyna się pierwsza część naboru do mieszkań powstających przy ul. Tytoniowej w Radomiu. Zainteresowani najmem mieszkań, powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego – będą mogli składać wnioski za pośrednictwem stron internetowych www.radom.mdr.pl i www.radom.pl. Pierwsze umowy najmu będą zawierane w czwartym kwartale 2021 roku ‒ informuje w komunikacie PFR Nieruchomości.
10 maja rozpocznie się nabór wniosków do 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej. Będzie to pierwszy nabór na Mazowszu w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, która jest realizowana jest przez PFR Nieruchomości S.A.
Kraków, Radom, Dębica, Łowicz i Mińsk Mazowiecki to lokalizacje, w których w drugim kwartale 2021 roku wystartują rekrutacje do mieszkań realizowanych przez PFR Nieruchomości S.A. w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Nabory będą dotyczyły w sumie 1040 mieszkań.
Posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej otrzymają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do mieszkań powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwsi z tej możliwości skorzystają chętni do zamieszkania w Mieszkaniu Plus w Świdniku. Nabór do 108 mieszkań ruszy 15 marca 2020 roku ‒ czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.
Spółka PFR Nieruchomości już niebawem uruchomi budowę w stolicy Dolnego Śląska. Pierwsze wrocławskie mieszkania powstaną przy ul. Kolejowej. W projektowaniu znajduje się także osiedle w północnej części miasta. Architekci opracowują dokumentację projektową dla 400 mieszkań w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej.
Sztuka buduje tożsamość miejsca – tak powstanie płaskorzeźby komentuje Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu spółki PFR Nieruchomości. 11-metrowy relief znalazł się na fasadzie jednego z budynków okalających centralny plac osiedla Nowy Nikiszowiec. Artystami, którzy stworzyli projekt i wykonali płaskorzeźbę są Daniel „Chazme” Kaliński i Ziemowit Liszek z Mozi Studio ‒ czytamy w informacji PFR Nieruchomości.
Projekt osiedla Nowy Nikiszowiec, który powstał w pracowni 22ARCHITEKCI, został nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej imienia Miesa van der Rohe. Katowickie osiedle to ponad pół tysiąca mieszkań budowanych w sąsiedztwie historycznego Nikiszowca. Układ jego kwartałów, zielone podwórka, a także kolor elewacji i ozdobne detale były inspiracją dla autorów nominowanego projektu.
W połowie marca ruszy nabór wniosków dla zainteresowanych najmem mieszkań przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku. Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem strony internetowej www.swidnik.mdr.pl. Nabór do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów.
11 stycznia rozpoczyna się nabór do mieszkań na osiedlu powstającym przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach. Wniosek należy wypełnić online. Będzie on dostępny od godz.10.00 na stronie internetowej Urzędu Miasta w Katowicach, a także na www.katowice.mdr.pl. Nabór wniosków potrwa do 31 stycznia.
Rok 2020 na placu budowy przy ul. Okólnej w Toruniu kończy się sukcesem. Na osiedlu powstającym w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego stoją już dwa czterokondygnacyjne bloki. Osiedle jest realizowane w technologii nowoczesnej prefabrykacji. Oznacza to, że gotowe elementy przyjeżdżające z fabryk są montowane na budowie.
Spółka PFR Nieruchomości kupiła od Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” S.A. teren po byłej Cukrowni Lublin. Powstaną na nim pierwsze w stolicy województwa lubelskiego dostępne cenowo mieszkania na wynajem w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Będzie to oferta stanowiąca alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.
11 stycznia ruszy nabór do 513 mieszkań na Nowym Nikiszowcu. Pierwszy etap naboru to przyznanie punktów na podstawie kryteriów społecznych przyjętych przez katowicki samorząd. Druga część będzie polegała na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców. Zgodnie z przyjętym harmonogramem cały proces potrwa cztery miesiące, tak by w maju 2021 roku rozpoczęło się zawieranie umów najmu.
320 mieszkań w ośmiu budynkach, cztery kondygnacje z 10 lokalami na każdej z nich – oto toruńskie osiedle, które powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycja powstaje z prefabrykatów czyli gotowych betonowych modułów przywożonych na plac budowy z fabryk. Zastosowana technologia determinuje nie tylko sposób realizacji osiedla, jego kształt, ale także – w przypadku budynków powstających przy ul. Okólnej – inspiruje architektów do stworzenia oryginalnych powierzchni wspólnych.
Osiedle przy ul. Klonowej powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Inwestycja, która osiągnęła stan surowy zamknięty, jest realizowana zgodnie z zakładanym harmonogramem. Ponadto mińscy radni zdecydowali o kryteriach pierwszeństwa w naborze do mieszkań.
Spółka PFR Nieruchomości wraz Miastem Katowice i Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, jako partnerzy zaangażowani w realizację osiedla Nowy Nikiszowiec, podjęli decyzję o uruchomieniu naboru do mieszkań w styczniu 2021 roku.
Łowiccy radni podjęli uchwałę ws. kryteriów pierwszeństwa w naborze do Mieszkań Plus realizowanych przez spółkę PFR Nieruchomości S.A. Młodzi, rodziny z dziećmi oraz ci, którzy rozliczają się z podatku dochodowego w Łowiczu będą mogli liczyć na najwięcej punktów podczas składania wniosków o mieszkanie powstające w ramach rządowego programu. Na dodatkowe punkty będą mogli liczyć również osoby, które do końca października złożą oświadczenie woli ubiegania się o mieszkanie na osiedlu na łowickiej Korabce.