Rekordowy debiut Allegro na GPW

Rekordowy debiut Allegro na GPW
Fot. PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Akcje spółki Allegro.eu zadebiutowały w poniedziałek na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. IPO Allegro jest największą ofertą publiczną w historii GPW.
Kurs akcji @Allegro_Group na otwarciu w debiucie na @GPW_WSExchange wzrósł 51,2 proc. do 65 zł #Allegro #GPW #giełda

Akcje Allegro rosną w pierwszym dniu notowań na GPW ponad 50 proc. i kosztują 65 zł za sztukę. Przed godz. 11 obroty przekroczyły 2 mld zł. Cena akcji spółki w ofercie publicznej wynosiła 43 zł. To największe IPO w historii GPW.

Całkowita wartość oferty publicznej Allegro wyniesie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału.

Jestem zaszczycony, że jako prezes Allegro mogę wprowadzać spółkę na GPW.

„Nasza historia zaczęła się 20 lat temu. Niektórzy z kierownictwa pamiętają początki w garażu w Poznaniu. Takie historie o firmach, które zaczęły działać w garażu, znamy z innych kontynentów. Tu mamy przykład sukcesu z Polski” – powiedział podczas debiutu prezes Allegro François Nuyts.

Największa platforma handlowa w Polsce

Grupa Allegro prowadzi największą platformę handlową w Polsce, jaką jest Allegro. pl, oraz porównywarkę cenową w Polsce – Ceneo.pl i zatrudnia ponad 2.400 osób.

Według analityków wejście Allegro do WIG20 może nastąpić już w ramach rewizji nadzwyczajnej indeksu po sesji 15 października, trzeciego dnia sesyjnego po debiucie.

Debiut Allegro na GPW: spółka zastąpi mBank w indeksie WIG20?

Do obrotu trafiło 1,023 mld akcji Allegro.eu

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji Allegro.eu. Kurs akcji Allegro. eu na otwarciu w debiucie na GPW wzrósł 51,2 proc. do 65 zł.

Oferta publiczna obejmowała emisję 23.255.814 nowych akcji, z której spółka pozyskała wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł oraz sprzedaż 190.293.225 istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Środki z emisji nowych akcji mają trafić na spłatę zadłużenia spółki.

Oferta Allegro obejmowała początkowo łącznie 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.143, razem z opcją stabilizacyjną.

Akcje w wolnym obrocie (free float) będą stanowić 20,9 proc. (przed wykonaniem opcji dodatkowego przydziału). Pozostałe akcje posiadane przez większościowych akcjonariuszy są objęte umową zakazującą sprzedaży tych akcji (lock-up) przez okres 180 dni od pierwszego dnia notowania na GPW.

Inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji

W ramach oferty Allegro inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji, a instytucjonalnym łącznie 236.238.624 akcje (uwzględniając akcje dodatkowego przydziału). Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 proc.

Czytaj także: Na czym polega atrakcyjność inwestycyjna Allegro, debiut giełdowy spółki komentują ekonomiści

Sprzedaż GMV Allegro w 2019 roku wzrosła o 25,4 proc. do 22,8 mld zł. Przychody netto Allegro w 2019 roku zwiększyły się o 31 proc. do 2,39 mld zł. EBITDA zwiększyła się w ubiegłym roku o 18 proc. do 1,21 mld zł.

Według wyliczeń PAP Biznes Allegro miało na koniec 2019 roku ponad 40-proc. udział w polskim segmencie e-commerce.

Platforma e-commerce Allegro dysponuje bazą użytkowników obejmującą około 12,3 mln aktywnych kupujących, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm, dzięki czemu na platformie Allegro.pl zawieranych jest średnio 32 mln transakcji miesięcznie.

Strategią Allegro jest skupienie na podstawach sprzedaży detalicznej dot. jej platformy w Polsce, przy wsparciu komplementarnych inicjatyw strategicznych, oraz, jako potencjalne uzupełnienie, ekspansji międzynarodowej.

Allegro ma szansę znaleźć się w indeksie WIG20 już trzeciego dnia sesyjnego po debiucie

Wcześniej wiceprezes GPW Izabela Olszewska mówiła, że Allegro ma szansę znaleźć się w indeksie WIG20 już trzeciego dnia sesyjnego po debiucie, o ile spełni odpowiednie warunki.

Czytaj także: Allegro w WIG20 trzy dni po debiucie?

Jakie mogą być skutki wejścia Allegro na GPW?

Jakie mogą być skutki poniedziałkowego wejścia Allegro na giełdę, prognozują eksperci branży E-commerce:

Krzysztof Krawczyk, CEO Shoper:

– Debiut Allegro na GPW będzie miał większe znaczenie dla rynku finansowego niż dla samej branży e-commerce. Tutaj relacje między sklepami i marketplace’ami są już dość dobrze poukładane, a inwestycje w sektor powinny wpłynąć pozytywnie na całą branżę e-commerce w Polsce.Allegro jest jednym z kanałów sprzedaży także dla sklepów internetowych. Dla firm, takich jak nasza, dostarczających rozwiązania do sprzedaży przez internet, Allegro jest partnerem biznesowym. Zachęcamy sklepy internetowe używające naszej platformy, by sprzedawały wszędzie tam, gdzie są klienci, a więc także na Allegro. Nasze oprogramowanie zostało przygotowane tak, by umożliwiało zarządzanie wieloma kanałami sprzedaży, zarówno własnym sklepem, jak i kontem w serwisie aukcyjnym. Na początku 2020 r. dodatkowo zacieśniliśmy nasze relacje z Allegro, dzięki czemu właściciele sklepów internetowych mogą teraz korzystać z kampanii reklamowych Allegro Ads. Zauważyliśmy także, iż sprzedawcy z Allegro zaczęli częściej uruchamiać własny kanał i integrować go z obsługą sprzedaży w marketplace, aby mieć wszystko w jednym miejscu. Dzięki tym ruchom, liczba sklepów z integracją z Allegro wzrosła od początku roku o 39 proc.

Paweł Szewczyk, wiceprezes zarządu merce.com:

– Debiut Allegro jest lokalnym potwierdzeniem tego, co się dzieje na globalnych giełdach. Spółki związane z e-commerce zaczynają aktywnie poszukiwać środków na dalszy, dynamiczny rozwój. Za oceanem w sierpniu zadebiutowała na giełdzie platforma BigCommerce, a kilka tygodni temu o podobnych planach poinformował marketplace Wish.Inwestorzy przychylnym wzrokiem patrzą na mniejsze (w porównaniu do Allegro i amerykańskich gigantów) spółki e-commerce, bo to one potrafią zapewnić duże stopy zwrotu. Choć uwagę mediów przyciąga najbardziej majątek Jeffa Bezosa, to największymi wzrostami na światowych giełdach pochwalić się może nie Amazon, a mniejsze od niego lokalne spółki e-commerce’owe. Przykładem takiej spółki może być szwedzki Boozt, niemiecki Home24 czy polskie SFD. To wszystko powinno zachęcić kolejnych polskich graczy do wchodzenia na parkiet. Zapowiedział to już Answear.Na tym tle wejście Allegro na GPW jest nie tyle zwiastunem nowej ery dla handlu internetowego, co wpisuje się w aktualny trend inwestowania w e-commerce’owe biznesy, który pandemia Covid-19 dodatkowo nasila. Istotny zaś może okazać się czynnik psychologiczny, jeżeli zgodnie z przewidywaniami poznański serwis okaże się najwyżej wycenianą spółką na giełdzie i utrzyma dłużej tą pozycje, detronizując dotychczasowego lidera, CD Projekt. Może wówczas pójść w jego ślady jako popularyzator swej branży w zbiorowej wyobraźni. Podobnie było z gamingiem, który dzięki giełdowym sukcesom warszawskiego studia zaczął być postrzegany już nie tylko z perspektywy nowych technologii, ale również w kontekście biznesowym i inwestycyjnym.

Ewa Bartnik, Dyrektor ds. Finansów i HR firmy IMKER:

– Obawiamy się, że termin wejścia Allegro na giełdę jest nie bez znaczenia. Prawdopodobnie wkrótce na polskim rynku zacznie funkcjonować e-commersowy gigant – Amazon, którego obecność negatywnie wpłynie na wycenę polskiej spółki. Dziś akcje Allegro wydają się okazyjne, ale bardzo szybko może się okazać, że wejście na giełdę było opłacalne jedynie z perspektywy obecnych inwestorów

Czytaj także: Allegro, największe IPO w tej dekadzie na Warszawskiej Giełdzie

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews, Informacja prasowa